Yiruma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yiruma
Yiruma 2017 Suwon.jpg
Základní informace
Jinak zvaný Yiruma
Narození 15. února 1978 (41 let)
Soul
Žánry New Age
Povolání hudební skladatel a klavírista
Nástroje klavír
Web www.yiruma.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yiruma (* 15. února 1978 Soul, korejsky 이루마) je jihokorejský klavírista a hudební skladatel. Vzdělání získal ve Spojeném království na King's CollegeLondýně.. Yiruma často působí po celé Asii, Evropě a Severní Americe. Mezi jeho nejoblíbenější skladby patří "River Flows in You", "Love Hurts", "Kiss the Rain" a "May Be". Nejoblíbenější album Yirumy, First Love, bylo vydáno v roce 2001.

Začal hrát na klavír ve věku pěti let a přestěhoval se do Londýna, když mu bylo v roce 1988 deset, aby studoval na Purcell School of Music. Až do roku 2006 měl dvojí občanství (jihokorejské a britské), kdy se vzdal svého britského občanství, aby mohl sloužit v jihokorejském námořnictvu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Lee Ru-ma se narodil a vyrůstal v Jižní Koreji a vzdělával se v Anglii. Yiruma začal hrát na klavír ve věku pěti let a následně se přestěhoval do Londýna ve věku 10 let (1988), aby studoval na Purcell School of Music. V prosinci 1996 se podílel na vzniku alba The Musicians of Purcell (Decca). Absolvoval Purcell School of Music v červenci 1997, Yiruma pokračoval v hudebních aspiracích a dokončil skladbu major na King's College v Londýně v červnu 2000. Při studiu na King's College vydal své první album Love Scene přes hudební vydavatelství DECCA.

Kromě toho se během své vysoké školy účastnil hudebního turné v Evropě. Yiruma byl prvním korejským umělcem, který dostal pozvání na vystoupení v MIDEM v roce 2002 ve francouzském Cannes. Na začátku jeho kariéry byla jeho alba vydána v Evropě a Asii; nyní jsou dostupné celosvětově prostřednictvím různých on-line zdrojů, jako jsou iTunes, Amazon a Yirumy nahrávací společnosti STOMP Records.

V roce 2001 vydal své nejpopulárnější album, First Love. Nejprodávanější skladbou z tohoto alba je River Flows in You, napsaná v A-dur. Od roku 2001 byla skladba vydaná na dalších dvou albech (First Love [Repackaged] a Wedding Essentials: The Ceremony). Yiruma vydal své třetí album From The Yellow Room v roce 2003. Předběžný prodej dosáhl 30 000 kopií a album se umístilo na mnoha oblíbených populárních hudebních hitparádách, včetně Yes24, Phono a Hot Tracks. Jeho korejské turné po 12 městech bylo vyprodané, stejně jako jeho listopadový koncert v Soulském národním uměleckém centru.

Jeho čtvrtým albem je POEMUSIC. V následujícím roce 2006 složil hlavní téma pro populární drama televize KBS, Spring Waltz. Ve svém pátém albu h.i.s monologue využil připravený klavír. Yiruma složil soundtracky pro muzikály, filmy a hry. Navzdory úspěchu v hudebním průmyslu musel Yiruma stejně jako všichni jihokorejští muži vstoupit do jihokorejské armády. V roce 2006 se vzdal britského občanství, když vstoupil do korejského námořnictva.

Po dokončení své služby v korejském námořnictvu zahájil v roce 2008 Yiruma Come Back Tour, Ribbonized, ve 20 městech v Koreji. Kromě toho se 1. ledna 2009 stal DJem pro hudbu KBS1FM Yiruma z celého světa.

V září 2010 Yiruma zrušil smlouvu se společností Stomp Music a podepsal smlouvu se společností Sony Music Entertainment Korea. Společnost Stomp Music poté podala soudní příkaz k zákazu prodeje své hudby od Yirumy a žádost byla soudem přijata v dubnu 2011. Yiruma okamžitě podal námitku proti soudnímu příkazu a soud nakonec upřednostnil Yirumu.

V dubnu 2016 se Yiruma pustil do svého turné Spring Rain Live v USA. On hrál v Carnegie Hall v New Yorku, NY av Dolby divadle v Los Angeles, CA.

V současné době pracuje na rozhlasové přehlídce MBC HLKV-FM.

Hudební styl[editovat | editovat zdroj]

Yirumův hudební styl se primárně zaměřuje na novorozence a je podobný současné klasické hudbě ve filmech nebo televizních dramatech. Protože jeho hudba je populární u mnoha posluchačů, kteří nejsou obeznámeni s klasickou hudbou, sólové nástroje klavíru a tendence k "pohybům" často vedou k označení jako "nová klasika", "klasická pop" nebo "současná klasika". Ačkoli on formálně studoval kompozici, struktura jeho kusů neodráží klasické formy. Jeho hudba byla někdy klasifikována nejasně jako „populární“, jak dokazuje zahrnutí jeho hitovky River Flows v You na kompilaci svatebních kusů s názvem Wedding Essentials: The Ceremony. Obchod iTunes ho považuje za umělce World Music[4] nebo umělce New Age. Kategorizace jeho stylu jako new-age je zvláště rozšířená mezi klasickými hudebníky a posluchači. Pokud jde o strukturu jeho hudby, pohyb a dosah potřebný k hraní jeho skladeb je v průměru okolo stupně 7 podle pravidel Royal Conservatory. Vzor a opakování mají prominentní charakter, nicméně dělají strukturu spíše populární díla nebo filmové motivy než tradiční sólové klavírní kompozice.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Rodina a manželka[editovat | editovat zdroj]

Yiruma si vzal Son Hye-Im 27. května 2007. Dcera Yirumy a Son Hye-Im, Loanna, se narodila 7. října 2007. Mladší sestra Son Hye-Im je herečka Son Tae-young a její manžel Kwon Sang-woo je také herec.

O víře Yiruma prohlásil: „Jsem křesťan a nejsem umělec stylu New Age. Většina lidí mě špatně porozuměla.“ Pro své album H.I.S Monologue (2006) složil skladbu s názvem „Lord... Hold my Hand“.

Skladby[editovat | editovat zdroj]

Alba:

 • Love Scene (2001)
 • First Love (2001)
 • From the Yellow Room (2003)
 • Nocturnal Lights... They Scatter (2004)
 • Destiny of Love (2005)
 • Poemusic (2005)
 • H.I.S. Monologue (2006)
 • Spring Waltz (2006)
 • P.N.O.N.I. (2008)
 • Stay in Memory (2012)
 • Healing Piano (2013)
 • Blind Film (2013)
 • Atmosfera - Yiruma Special Album (2014)
 • Piano (2015)
 • Frame (2017)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yiruma na anglické Wikipedii.