Přeskočit na obsah

Xylitol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Xylitol
Strukturní vzorec
Strukturní vzorec
Obecné
Systematický název(2R,3r,4S)-pentan-1,2,3,4,5-pentol
Sumární vzorecC5H12O5
Identifikace
Registrační číslo CAS87-99-0
Vlastnosti
Molární hmotnost152,15 g/mol
Teplota tání92–96 °C
Teplota varu216 °C
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Xylitol (z řeckého ξύλον – xyl[on], „dřevo“ + přípona -itol, která se používá k označení cukrových alkoholů) je organická sloučenina se vzorcem (CHOH)3(CH2OH)2, též se však nazývá dřevný cukr nebo březový cukr. Patří do skupiny alkoholických cukrů. Xylitol je přírodní sladidlo, které se nachází v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny, včetně různých bobulí, zejména ve švestkách, malinách a jahodách, jeho zdrojem jsou i kukuřičné plevy, oves apod. Xylitol se přirozeně vyskytuje i v lidském těle – organizmus dospělého člověka vyrobí až 15 gramů xylitolu denně.[1]

Výhody xylitolu[editovat | editovat zdroj]

Přírodní sladidlo Xylitol má řadu dentálních výhod na zdraví. Pomáhá zlepšovat zdraví ústní dutiny tím, že ztěžuje ulpívání a množení bakterií zubního plaku na zubech. Z tohoto důvodu pomáhá snižovat riziko zubního kazu a zlepšuje ústní flóru. Xylitol má antimikrobiální vlastnost - doslova tlumí růst bakteriálních buněk, a z toho důvodu je využíván v zubním lékařství. Podporuje remineralizaci, resp. životně důležité minerály v našich slinách znovu začleňují do oslabené zubní skloviny - to napomáhá zastavení růstu zubních kazů a předcházeni vzniku nových. Zvyšuje aktivitu bílých krvinek v boji proti bakteriím, což napomáhá předcházet onemocnění dásní a zápachu z úst. [2]

Xylitol je vhodný i pro diabetiky a má asi o 40 % menší kalorický obsah než běžný cukr. [3] Xylitol má hodnotu glykemického indexu (GI) = 7, což je velmi nízká hodnota, oproti sacharóze (cukru), který má 68. Nevzniká zde vysoký a prudký nárůst hladiny cukru v krvi. Tělo na přijetí xylitolu nereaguje produkcí inzulinu. To znamená, že se jedná o přírodní sladidlo, které mohou ve stravě přijímat i lidé trpící diabetem. Může tedy pomoci lidem dosáhnout stabilnější hladiny cukru v krvi. [4]

Jedna čajová lžička (5 ml) obsahující xylitol má 9,6 kalorií, což je méně ve srovnání s jednou lžičkou cukru, která má 15 kalorií. Protože neškodí zubům,[5] je součástí mnoha speciálních žvýkaček a bonbonů. Xylitol je předmětem mnoha odborných studii, protože se předpokládá, že by mohl mít i další využití v oblasti medicíny.

Nevýhody xylitolu[editovat | editovat zdroj]

Nevýhodou xylitolu je to, že může mít ve vyšších dávkách laxativní (projímavý) efekt. V běžných dávkách se Xylitol považuje za neškodný. Ve členských státech EU se xylitol označuje na výrobcích kódem E 967.

Toxické účinky xylitolu na psy[editovat | editovat zdroj]

Podle odborných studií má xylitol toxický účinek na psy. U většiny savců se xylitol pomalu vstřebává do krevního oběhu, ale u psů je rychle absorbován, což vede k rychlému uvolnění inzulínu. To může způsobit nízkou hladinu cukru v krvi (hypoglykémii) a poškození jater.

Klinické příznaky xylitolové otravy u psů se mohou objevit již 30 minut po požití a mohou zahrnovat zvracení, křeče, ataxii (poruchy koordinace pohybů), slabost, depresi a kómu. U postižených psů může dojít k nízké hladině draslíku v krvi (hypokalémie). Poškození jater se může projevit několik hodin později, s klinickými příznaky včetně žloutenky (icterus), nízkého počtu krevních destiček a vysoké koncentrace sérové fosfáty. [6] [7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.brezovycukr.cz [online]. [cit. 2014-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-12-17. 
  2. The effect of xylitol on dental caries and oral flora (V češtině: Účinek xylitolu na zubní kaz a ústní flóru) [online]. National Library of Medicine [cit. 2024-04-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Xylitol [online]. Praha: Informační centrum bezpečnosti potravin, Ministerstvo zemědělství [cit. 2024-04-09]. Dostupné online. 
  4. Effects of Xylitol as a Sugar Substitute on Diabetes-Related Parameters in Nondiabetic Rats (v češtině: Účinky xylitolu jako náhražky cukru na parametry související s diabetem u nediabetických potkanů) [online]. USA a celosvětově: Mary Ann Liebert [cit. 2024-04-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Xylitol[nedostupný zdroj] - agronavigator.cz
  6. Xylitol toxicities. Cornell University College of Veterinary Medicine [online]. 2023-01-17 [cit. 2023-11-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Koenigshof's research on xylitol toxicity in dogs. The College of Veterinary Medicine at Michigan State University [online]. [cit. 2023-11-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]