Žvýkačka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bublina vytvořená žvýkačkou
Plátek žvýkačky

Žvýkačka nebo také žvýkací guma je speciální druh gumy určený pro žvýkání, který se někdy řadí mezi sladkosti. Žvýkačka se oproti jiným sladkostem nekonzumuje, ale pouze se v ústní dutině žvýká mechanickými pohyby dolní čelisti, což má za následek uvolňování látek vytvářejících chuť a vůni. Žvýkačky umožňují také tvorbu bublin. Žvýkačka obecně není vynález dnešní doby. Už starověcí Řekové žvýkali pryskyřici. Jednak pro svěžejší dech a také při problémech se zažíváním.

Žvýkačka byla poprvé představena veřejnosti v roce 1911 ve Spojených státech amerických. V současnosti jsou žvýkačky populární zejména mezi mládeží a vyrábějí se v celé řadě chutí od mentolové, pepermintové, s příchutí ovoce a mnoho dalších. Mezi speciální žvýkačky patří nikotinové žvýkačky, uvolňující nikotin do organismu, což by mělo pomáhat odvykání kouření.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Kromě vlastní „gumové“ hmoty jsou součástí žvýkaček barviva, aromatizující látky, cukry nebo umělá sladidla, syntetické příchutě a konzervanty, antioxidanty (např. BHA, BHT) a celá řada dalších chemických látek.[1]

Kaučukovité vlastnosti (pružnost, tažnost) žvýkačkám propůjčuje polyisobutylen, případně se k výrobě používají i jiné kaučuky.[2]

Přírodní typy žvýkaček[editovat | editovat zdroj]

Na světě existují různé typy žvýkaček, které jsou většinou přírodního původu. Tedy vyráběné z přírodních gum. Jsou to např.[3]:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠUTA, Miroslav; ŠŤOVÍČEK, Vladimír. Co se dává do žvýkaček? Dejte pozor na dvě látky. Český rozhlas Plzeň [online]. 2017-09-12 [cit. 2017-09-17]. Dostupné online. 
  2. Jak dlouho leží spolknutá žvýkačka ve střevech?. Lady.cz [online]. 2017-01-13 [cit. 2017-09-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-09-17. ISSN 1805-2657. 
  3. VALÍČEK, Pavel. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2004. ISBN 80-200-0939-6. S. 362–365. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]