Wolfgang Lotz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wolfgang Lotz
Wolfang Lotz, 1950
Wolfang Lotz, 1950
Narození 6. ledna 1921
Mannheim
Úmrtí 13. května 1993 (ve věku 72 let)
Mnichov
Zaměstnavatel Mosad
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wolfgang Lotz (6. ledna 192113. května 1993) byl izraelský špión nasazený v Egyptě.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Wolfgang Lotz se narodil v Mannheimu, v Německu ve smíšené německo-židovské rodině (otec Němec, matka židovka). Rodiče se v roce 1931 rozvedli. Po Hitlerově nástupu k moci v roce 1933 Wolfgang s matkou emigrovali do Palestiny. Usadili se v Tel Avivu. Wolfgang přijal hebrejské jméno Ze'ev Gur- Arie a začal studovat na zemědělské škole v Ben Šemenu. V roce 1936 vstoupil do Hagany, kde plnil řadu úkolů v oblasti bezpečnosti.

Po vypuknutí 2. sv. války v roce 1939 byl Lotz povolán do britské armády. Důvodem byla jeho znalost němčiny. Se svou zpravodajskou jednotkou byl umístěn v Egyptě, kde prováděl výslechy německých zajatců. Po válce se vrátil zpět do Palestiny a začal opět pracovat pro Haganu tím, že pro ni pašoval do země zbraně.

V roce 1948 se Lotz oženil. Z manželství s Rivkou se později narodil syn Oded.

V armádě[editovat | editovat zdroj]

Poté, co vypukla v roce 1948 válka za nezávislost, vstoupil Lotz do Izraelských obranných sil a sloužil v ní v hodnosti kapitána. Kromě jiných se účastnil i bitvy u Latrunu. Prodělal i Sinajskou válku v roce 1956 (již v hodnosti majora) jako velitel dělostřelecké brigády.

Ve zpravodajské službě[editovat | editovat zdroj]

Po válce začal pracovat pro Aman. Předpokládalo se, že bude vysazen v Egyptě aby získával informace o vojenských plánech a záměrech tehdejšího egyptského vůdce G. Násira. Lotz perfektně hovořil německy a díky svému původu měl i árijské rysy. Díky tomu by podle předpokladů mohl infiltrovat skupinu německých vědců pracujících v egyptském zbrojním výzkumu.

V roce 1959 byl Lotz vyslán do Německa, aby si vytvořil krycí legendu o německém obchodníkovi a bývalém důstojníkovi Wehrmachtu, sloužícím během 2. sv. války v severní Africe. Podle této legendy žil posledních 11 let v Austrálii, kde se zabýval chovem koní a do Egypta přišel proto, aby zde založil jezdecký klub. Služba v severní Africe byla vybrána proto, že během války vyslech Lotz stovky zajatých německých vojáků a byl tudíž dobře seznámen s jejich životem. Nnavíc mohl vyprávět příběhy o svých kamarádech z války. Založení jízdního klubu bylo zvoleno jako nejlepší způsob proniknutí do egyptské „lepší“ společnosti.

V Egyptě[editovat | editovat zdroj]

Do Káhiry dorazil Lotz v roce 1960 a hned začal s navazováním oficiálních i osobních kontaktů mezi vysokými důstojníky egyptské armády.

V roce 1961 odcestoval do Paříže na schůzku se svými řídícími důstojníky (v té době již pracoval pro Mosad). Zde obdržel větší peněžní obnos a byl mu přidělen kurýr pro přepravu tajných zpráv. Během cesty vlakem z Paříže se Lotz seznámil s Waldraut, pocházející z Německa. Přestože již byl v Izraeli ženat, rozhodl se vzít si ji za ženu. Jeho řídící důstojníci v Mosadu byli tímto záměrem zpočátku zděšeni (dokonce se uvažovalo o Lotzově odvolání). Nakonec bylo schváleno, aby se jeho žena k němu připojila a odcestovala s ním do Egypta. Tam však brzy zjistila Lotzovo skutečné zaměstnání. Bylo jí tedy řečeno, že Lotz pracuje pro NATO a ona mu začala pomáhat.

V Káhiře si Lotz skutečně otevřel jezdecký klub, díky němuž se začal přátelit s elitou egyptské společnosti. Díky svým armádním kontaktaktům dokonce navštívil místa v Egyptě, odkud byly odpalovány řízené střely a získával informace jak z armády, tak i z egyptského zbrojního průmyslu. Kromě jiného sestavil seznam německých vědců pracujících pro Egypt. V září 1964 dokonce odeslal některým z nich dopis s výbušninou, aby je donutil ukončit práci na vývoji zbraní namířených proti Izraeli.

V roce 1965 Egypt oficiálně navštívila hlava tehdejší NDR. Jako „vstřícné gesto“ zatkli Egypťané 30 občanů SRN. Lotz byl jedním z nich. Věřil, že byl odhalen. Proto tvrdil, že se ho Izraelci pokoušeli získat pro špionáž v jejich prospěch výměnou za peníze na založení jezdeckého klubu. Egypťané Lotzově verzi uvěřili, přesto byl i se svou manželkou postaven před soud. Mosadu se podařilo získat pro jeho obhajobu německého právníka a dokonce zajistit účast pozorovatele z německého velvyslanectví dohlížejícího na regulérnost procesu.

21. srpna 1965 byl Lotz odsouzen za špionáž k doživotnímu trestu odnětí svobody, jeho manželka dostala 3 roky odnětí svobody. Z vězení byli oba propuštěni v rámci výměny zajatců po Šestidenní válce v roce 1968.

Po propuštění[editovat | editovat zdroj]

Lotz žil v Izraeli až do smrti své manželky v roce 1973. Poté nějaký čas strávil v USA, až se nakonec usadil v rodném Německu. V něm žil až do své smrti v roce 1993. Pohřben byl v Izraeli se všemi vojenskými poctami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wolfgang Lotz na anglické Wikipedii.