Wincenty Kadłubek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blahoslavený
Wincenty Kadłubek, O.Cist.
Obraz z kláštera v Jedrzejowie.
Obraz z kláštera v Jedrzejowie.
Datum narození 1150 nebo 1160
Datum úmrtí 8. března 1223
Svátek 9. října
Blahořečen 18. února 1764
Uctíván církvemi Římskokatolická církev a další církve ve společenství se Svatým stolcem.

Blahoslavený Wincenty Kadłubek, O.Cist. (1150/11608. března 1223) byl polský římskokatolický duchovní, člen cisterciáckého řádu a v letech 1208-1217 biskup v Krakově. V roce 1764 byl beatifikován.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jedna tradice připisuje tomuto světci šlechtický a druhá selský původ. Vzdělání získal na katedrální škole v Krakově. Následně také studoval svobodná umění a právo v Paříži a Boloni. Tato studia ukončil mistrovským titulem. V roce 1208 se stal biskupem krakovským. Prosazoval reformy církve, například zavádění povinného celibátu pro kněze a zastával se nezávislosti církve na světské moci. Rovněž v Polsku zavedl (dnes v celé katolické církvi běžný) zvyk udržování věčného světla před svatostánkem s Eucharistií. Roku 1215 se účastnil zasedání IV. lateránského koncilu.

V roce 1217 se vzdal biskupského stolce a v Jędrzejowie vstoupil do cisterciáckého řádu (do kláštera došel z Krakova pěšky, na poslední fázi cesty mu z kláštera vyšel naproti průvod mnichů). V tomto klášteře prožil zbytek svého života. Zde také sepsal spis Historia Polonica, což je hlavní (ale nepříliš spolehlivý) pramen o polské historii v raném středověku.

Zemřel v pověsti svatosti. Pohřben byl nikoliv do společné hrobky mnichů, ale odděleně od nich v chóru klášterního kostela mezi chórovými lavicemi. V dubnu roku 1633 byla jeho hrobka z podnětu tehdejšího jedrzejowského opata otevřena a jeho ostatky prozatímně uloženy mezi relikvie v klášterní pokladnici. Dne 19. srpna téhož roku pak byly jeho ostatky uloženy do nově zřízené tumby před oltářem Ukřižování Krista v jedrzejowském klášterním kostele. Části jeho ostatků se později dostaly do katedrály na Wawelu v Krakově a do katedrály v Sandoměři. V roce 1764 byl papežem Klementem XIII. beatifikován.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Cistercium Mater Nostra 2/2008
  • PROKOP, Krysztof R. (red.): Mistrz Wincenty Kadłubek. Człowiek i dzieło, pośmiertny kult i legenda. Materiały z sesji naukowej Kraków 10 marca 2000

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]