Přeskočit na obsah

Willy Fog na cestě kolem světa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Willy Fog na cestě kolem světa
Původní názevLa vuelta al mundo de Willy Fog
Žánrtelevizní seriál podle románu
PředlohaCesta kolem světa za osmdesát dní
Země původuŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
JaponskoJaponsko Japonsko
Jazykyšpanělština
japonština
Počet řad1
Počet dílů26
Obvyklá délka26 min
Produkce a štáb
HudbaŠunsuke Kikuči
Bratři De Angelisové
Produkční
společnost
Nippon Animation
Premiérové vysílání
StaniceLa 1
Vysíláno8. ledna 1984 15. července 1984
Posloupnost
NásledujícíWilly Fog na cestě za dobrodružstvím
Willy Fog na cestě kolem světa na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Willy Fog na cestě kolem světa (španělsky La vuelta al mundo de Willy Fog, japonsky アニメ80日間世界一周) je španělsko-japonský animovaný seriál z roku 1984, inspirovaný románem Julese Verna Cesta kolem světa za 80 dní. Celkem bylo natočeno 26 dílů. Postavy a zápletka byla převzata z Verneova románu, ale hlavní hrdinové jsou zde vykresleni ve zvířecí podobě. Po celosvětovém úspěchu přibyly další dvě řady, které už ale nedosáhly obdobné popularity. Seriál vysílala koncem osmdesátých let také Československá televize. Byl několikrát reprízován.

Anglický obchodník Willy Fog se v Londýně vsadí s bankéřem Sullivanem o půlku svého jmění, že dokáže procestovat svět za 80 dnů a přesně ve stanoveném termínu se vrátit do Londýna. Vydá se na cestu, kde ho doprovázejí věrní přátelé Barnabáš a Chico (Čiko). Sullivan si ale najme zlého Chidlinga, aby Willymu Fogovi jeho cestu překazil. Hrdinové musejí na svém putování zdolat mnoho překážek. V patách jim je stále neúnavný Chidling a také dva policisté Scotland Yardu.

Hlavní postavy

[editovat | editovat zdroj]
  • Willy Fog (v českém znění Viktor Preiss) je anglický gentleman, který svou rozhodností a charismatem zvládá všechny překážky. I když se snaží ze všech sil vyhrát sázku, v těžkých chvílích se projeví jako opravdový přítel. Pro záchranu svých věrných druhů nejednou riskuje zpoždění na cestě, a tím pádem i prohru. Je kreslen jako lev.
  • Barnabáš (v originále Rigodon, v českém znění Jiří Bruder) a Čiko (v originále Tico, v českém znění Inka Šecová) jsou dva nerozluční přátelé, kteří Willyho Foga doprovázejí a stále mu pomáhají. Barnabáš je kreslen jako kocour a Čiko zase jako křeček.
  • Princezna Romy (v českém znění Eva Spoustová), přibude k cestovatelům později. Měla být upálena v indické džungli, poté co jí zemřel manžel. Tehdy ji Willy Fog zachránil život a Romy se k němu přidala. Je kreslena jako panter.
  • Chidling (v originále Transfer, v českém znění Václav Postránecký) je zločinec, kterého najal Sullivan, aby zabránil Willymu Fogovi dosáhnout včas cíle cesty a vyhrát sázku. Chidling hrdiny neustále pronásleduje a vymýšlí stále nové překážky, často velmi nebezpečné. Navíc je to mistr převleků, takže se mu dlouho daří tajit svou pravou podobu. On a Sullivan jsou kresleni jako vlci.
  • Inspektor Dix (v českém znění Stanislav Fišer) je snaživý policista, který díky nedorozumění považuje Willyho Foga za bankovního lupiče a chce ho zatknout a předat Scotland Yardu. Doprovází ho jeho Asistent Bally (v českém znění Alexej Pyško). Později se ale oba s Willy Fogem spřátelí a společně s Ballym mu pomáhají. Dix je kreslen jako bígl a Baly jako buldok.

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]
  • Písně bratrů De Angelisových, kteří k tomuto seriálu složili úvodní znělku, můžeme také slyšet ve společných filmech Buda Spencera a Terence Hilla.
  • I když seriáloví hrdinové jsou vykreslováni jako zvířata (Willy Fog jako lev, princezna Romy jako kočka), například sloni jsou zde opravdovými zvířaty. Hrdinové na nich cestují přes Indii.
  • Ve třetím díle, když Willy Fog projíždí v kočáře Paříž, zaujme zlý Chidling násilím místo kočího a změní směr jízdy. Barnabáš se za ním vydá a oba zápasí na střeše kočáru. Willy Fog, jinak neohrožený a vždy připraven zasáhnout, sedí celou dobu uvnitř kočáru na svém místě. Tato vážná situace ho nechává překvapivě zcela klidným. Toto je snad jediná podivnost v jeho chování, v dalších dílech již řeší překážky se zaujetím.
  • V pokračování seriálu, nazvaném Willy Fog na cestě za dobrodružstvím, nahradil dabéra Jiřího Brudera v roli Barnabáše náhle (uprostřed série) Ladislav Potměšil.
  • Příběh se odehrává v letech 1876–1879, ale Eiffelova věž byla postavena až roku 1889.