Přeskočit na obsah

Wikipedie:WikiProjekt Seznamy památek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hlavní strana Úkoly Rady a návody Přírůstky Úbytky Nevyužité obrázky Odkazy k doplnění Obrázky bez ID Nové obrázky (Commons)

Viz též wikiprojekt Wiki Loves Monuments.

Seznamy nemovitých kulturních památek v České republice byly na české verzi Wikipedie vytvořeny v roce 2012 v souvislosti s českou účastí v mezinárodní soutěži Wiki miluje památky (Wiki Loves Monuments). Soutěži se na české Wikipedii věnoval wikiprojekt Wiki Loves Monuments. Česká pobočka nadace Wikimedia se ke každoroční zářijové soutěži připojila jen třikrát (2012, 2013, 2014), seznamy českých kulturních památek se však staly natrvalo nedílnou součástí české Wikipedie. Práci na jejich zdokonalování a aktualizaci, včetně fotografování památek, se věnuje řada přispěvatelů Wikipedie a Commons celoročně a nezávisle na soutěži. S údržbou seznamů denně pomáhá i řada robotických nástrojů, skriptů a botů, které byly vyvinuty v souvislosti se soutěží WLM a mnohé z nich fungují napříč mnoha jazykovými verzemi Wikipedie, přičemž hlavní práci provádí bot ErfgoedBot. Z téhož důvodu je také třeba zachovávat určitá jednotná formální pravidla pro tvorbu seznamů na Wikipedii (stabilitu šablon, jimiž jsou seznamy tvořeny) a označování obrázků a kategorií památek v projektu Commons šablonami identifikujícími památku.

  • Podle databáze MonumNet bylo k 1. září 2014 v České republice evidováno 40 302 nemovitých kulturních památek. Pro srovnání: v Polsku v roce 2011 bylo předmětem fotografování v rámci soutěže WLM cca 64 tisíc památek.
  • Památkově chráněné jsou i leckteré objekty, které už fakticky zanikly nebo ztratily hodnotu, ale ochrana z nich ještě nebyla sňata. Fotografie takových objektů jsou v projektu Commons i v článcích na Wikipedii také vítány.
  • Databáze MonumNet evidovala k 1. září 2014 též 3213 bývalých památek, které již nejsou chráněny, protože zanikly nebo jim byla z jiného důvodu (například kvůli ztrátě památkové hodnoty nebo změně hodnotících kritérií) odejmuta ochrana. V projektech Wikipedie a Wikimedia Commons jsou fotografie dřívějšího i současného stavu bývalých památek taktéž vítány. Do seznamů památek na Wikipedii však bývalé památky ještě nejsou v plném rozsahu zapracovány.
  • Do projektu Wikimedia Commons jsou v zásadě v neomezeném počtu přijímány i fotografie těch památek, které už v článcích a seznamech na Wikipedii, v projektu Wikimedia Commons nějaké fotografie mají.

V projektech Wikimedia Commons a Wikipedie jsou i vítány i snímky dalších památkově cenných objektů a území, které nejsou uvedeny v oblastních seznamech kulturních památek:

Seznamy památek

[editovat | editovat zdroj]

Seznam státem zapsaných nebo vyhlášených nemovitých kulturních památek je dostupný v Památkovém katalogu, spravovaném Národním památkovým ústavem jako rozhraní Ústředního seznamu kulturních památek. K vyhledání památky lze použít i jiné seznamy, které obsahují rejstříkové číslo památky, například seznamy správců památek či jiných orgánů památkové péče atd. Další informace jsou dostupné z portálu Integrovaného informačním systému památkové péče.

Položky seznamů kulturních památek na Wikipedii obsahují ikonky fotoaparátu, které usnadňují nahrání fotografií i tím, že pomáhají označit fotografii identifikačním kódem památky, zařadit ji do příslušné fotografie, a v nahrávacím formuláři předvyplňují i základ popisu fotografie. Ikonka projektu Wikimedia Commons umožňuje přímý vstup do kategorie obrázků, videí či dalších médií k dané památce v projektu Wikimedia Commons, pokud už pro danou památku taková kategorie byla založena. Ikonka lupy pomáhá dohledat v projektu Commons kategorie, obrázky či jiné stránky, které jsou označeny šablonou s rejstříkovým číslem dané památky.

Seznam národních kulturních památek České republiky není uzpůsoben k automatickému nahrávání fotografií pomocí ikonky, příslušnou národní kulturní památku vyhledejte v seznamech kulturních památek podle okresů či sídel.) Podobně i seznamy památkových rezervací a památkových zón nejsou vedeny tímto specifickým způsobem, ale jen jako klasické seznamy na Wikipedii.

Klikatelná mapa se seznamy kulturních památek v Česku podle okresůTřebíčÚstí nad OrlicíBruntálKarlovy VaryMělníkJablonec nad NisouPříbramKroměřížPlzeň-městoVsetínDěčínChebRakovníkZlínPelhřimovSvitavyPraha-západBlanskoPrachaticeLiberecHavlíčkův BrodBenešovHradec KrálovéČeská LípaRokycanyHodonínŽďár nad SázavouPraha-východKarvináNáchodSemilyLitoměřiceČeské BudějoviceKolínBerounOlomoucDomažliceJihlavaKutná HoraSokolovOstrava-městoJeseníkČeský KrumlovMladá BoleslavPlzeň-jihNový JičínJindřichův HradecTrutnovFrýdek-MístekŠumperkBrno-městoBrno-venkovMostPísekJičínChrudimNymburkTachovTeplicePlzeň-severKladnoPardubiceKlatovyVyškovChomutovOpavaZnojmoLounyPrahaProstějovUherské HradištěStrakoniceBřeclavÚstí nad LabemPřerovRychnov nad KněžnouTábor
Klikatelná mapa se seznamy kulturních památek v Česku podle okresů

Fotografie ze zahraničí

[editovat | editovat zdroj]

Na české verzi Wikipedie nejsou systematicky zpracovány seznam kulturních památek ze žádného jiného státu než České republiky. V projektu Wikimedia Commons jsou však fotografie památek i jakýchkoliv jiných zajímavých staveb či objektů ze všech zemí vítány, pozor však na úpravu autorských práv v dané zemi – zdaleka ne ve všech zemích je možno stavby chráněné autorským právem volně fotografovat.

Můžete zkusit najít seznamy památek v příslušných jazykových verzích Wikipedie nebo na webech národních památkových institucí. Odkazy na některé ze seznamů lze nalézt v projektu Commons: Seznamy památek.