Wikipedie:WikiProjekt Chráněná území/PřF UK (2011/2012)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Facebook Google+


Tato stránka sloužila jako rozcestník pro studenty Ochrany životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v zimním semestru 2011/2012. Hodnocení spolupráce je dostupné v závěrečné zprávě, či v její anglické verzi (English report).

Pro splnění podmínek udělení zápočtu bylo potřeba kvalitně zpracovat jedno heslo o chráněném území (národní park, přírodní park, národní přírodní rezervace, národní přírodní památka, přírodní rezervace, přírodní památka) nacházející se na území Česka a to včetně vlastní fotografické fotodokumentace. Správně zpracované heslo muselo být přiměřeně dlouhé, obsahovat vlastní souvislý a smysluplný text, informace musely být věrohodné a jednotlivá tvrzení v něm podložena řádkovými referencemi. Současně bylo potřeba zhotovit a nahrát na Wikimedia Commons vlastní fotografickou dokumentaci vybrané lokality. Inspirovat se studenti mohli vzorovými hesly Boubínský prales, NPP Rovná či Řežabinec a Řežabinecké tůně. Cílem studentů bylo napsat heslo, které se těmto vzorům přibližovalo.

Kopírování cizích textů a používání stáhnutých obrázků z jiných stránek na internetu nebylo při plnění tohoto úkolu dovoleno. Při pokušení usnadnit si takto práci měli mít studenti na paměti, že wikipedisté takovéto informace rychle a snadno najdou a vzápětí smažou. V takovém případě nemohli studenti splnit podmínky pro získání zápočtu.

Editování si mohli vyzkoušet na pískovišti pro zjištění, jak se s Wikipedií pracuje. Doporučovali jsme neexperimentovat s psaním do Wikipedie přímo ve zvoleném článku, vhodnější bylo článek psát například ve Wordu či jiném textovém dokumentu. Tento způsob také zabrání ztrátě textu, pokud se Vám zhroutí prohlížeč. Před koncovým uložením článku je vhodné použít tlačítko Ukázat náhled, kdy uvidíte, jak bude stránka vypadat po uložení. Odpadne potřeba článek editovat několikrát po sobě, což zbytečně přidělává práci dalším lidem, kteří po Vás budou kontrolovat Vaše editace.

Současně studenti měli možnost využívat grant pro fotografování chráněných území. Pokud jeli nafotit některé území, mohli využít (při splnění některých základních podmínek) grant Wikimedia ČR na proplacení jízdného. Více viz odkaz či se mohli obrátit na wikipedistu Tlusťa, který grant vede.

Nápověda[editovat | editovat zdroj]

V případě, že si nevíte rady, kontaktujte uživatele Chmee2 na jeho diskusní stránce, případně prostřednictvím emailu Chmee2(zavináč)seznam.cz. Nebo napište na zdejší diskusní stránku, kde se vám pokusíme poradit.

Sem se prosím zapište zvoleným článkem a za něj přezdívku či příjmení tak, abychom mohli poznat, kdo se skrývá za kterým účtem. Pokud nevíte, který článek si vybrat, doporučujeme navštívit stránku se seznamy těchto území a vybrat si některý z těch, který je vám blízký.

Označení pro články, kterým byla udělena recenze

Přehled vývoje jmenovaných článků