Wikipedie:Kabinet kuriozit/Sport

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Toto je podstránka Kabinetu kuriozit. Umisťují se sem kuriozity, vztahující se ke sportu. Kromě této existují i další podstránky, věnované dalším tématům

Gaučing[editovat | editovat zdroj]

(9. 9. 2004, na přelomu let 2004/5 po hlasování smazáno)

Gaučing je nenáročné trávení volného času. Základním nástrojem je gauč. Hlavní činnost při gaučinku spočívá v ležení, klimbání, převalování, rozjímání, dřímání a spaní.

Hodí se i další doplňkové vybavení:

Volejbal[editovat | editovat zdroj]

Verze z 23. 9. 2004 od neznámého autora z 62.77.70.7

Volejbal je společenská hra ,která mě moc moc baví.Je to můj nejoblíbenější sport.Hraju ho s Táňou a Luckou.Já jsem nahravačka a Táňa je moc velkej blokař a Lucka je malej smečař.Zakládáme spolek Beach volejbalistek roku.My jsme nejlepší a hledáme manažera pro náš klub.Náš velký fanoušek a trenér je Milan Baroš.Protože se na nás koukal na soustředéní z okna.Čau velké volejbalistky Táňa a Klára

Pěší turistika[editovat | editovat zdroj]

Smazáno 16. 10. 2004 v 14.30 po několikahodinové existenci. --Luděk 08:56, 18. 10. 2004 (UTC)

Pěší turistika je když někdo chodí pěšky např. po horách.

Gaučing[editovat | editovat zdroj]

Vložil anonym 30. března 2015

Gaučing

Gaučing je sport, který lze vykonávat vždy a všude. Na gaučing nepotřebujete žádné drahé věci, potřebujete pouze gauč. Gaučing mohou vykonávat ženy, muži, mladí, staří, zdraví, i nemocní, lidé všech ras i náboženských vyznání.

Gaučing II.[editovat | editovat zdroj]

Druhý pokus o definici gaučingu smazán 31. 5. 2007 --Horst 18:46, 31. 5. 2007 (UTC)

Gaučing se rozsířil hlavně v domácnostech . Tento sport není příliš náročný , protože jak už název napovídá se sport odehrává na gauči. Závod začíná tak že se závodníci nejčastěji ve vodorovné poloze uvelebí na gauči a začnou přepínat programy na televizi. Po několika dnech se závod stává obtížnější , protože závodníci čelí psychickému tlaku , který závodníci můžou zmenšit pouze sledováním TV.Vyhrává závodník který vydrží nejdéle na gauči.

Míč[editovat | editovat zdroj]

Všiml si M97uzivatel, autor 94.112.151.59:

Míč je velmi agresivní věc.Když se naštve tak může i zabít.Je silnější než slon a přitom váží do 1 kilogramu.

FC Havlíčkova Kolonie[editovat | editovat zdroj]

Nalezeno na pískovišti 26.2. 2015, autor 90.179.110.110:

FC Havlíčkova Kolonie
Název FC Havlíčkova Kolonie
Motto Nasekáme soupeřům góly!
Přezdívka Srpy
Země ČR
Město České Budějovice (HavlKolonie)
Založen 1.6. 2013
Asociace FAČR
Soutěž Přebor okresu České Budějovice
2013/2014 1. místo (postup)
Stadion Stadion na Červeném dvoru
Kapacita 1689
Vedení
Vlastník E.S.
Největší úspěchy
Ligové tituly 0
Domácí trofeje 0
Mezinárodní trofeje 0
I. B třída Jihočeského kraje 2014/2015

FC Havlíčkova Kolonie je fotbalový klub z českobudějovické Havlíčkovy Kolonie, v sezóně 2014/2015 hrající I. B třídu Jihočeského kraje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klub byl založen 1.6. 2013 společně s otevřením nového stadionu na Červeném dvoru v Č. Budějovicích. Klub začínal až v okresním přeboru díky odkupu klubu FC Malé, který hrál právě 8. nejvyšší soutěž, ovšem skrachoval a sloučil se s Havlíčkovou Kolonií. Hned v 1. sezóně 2013/2014 se klubu povedl, 1. místo jej pro příští sezónu posunulo do I. B třídy. Po podzimní části je na 2. místě, o 2 body za vedoucím B týmem Českého Krumlova.

Znak[editovat | editovat zdroj]

Znak FC Havlíčkova Kolonie je tvořen dvěma svisle postavenými srpy s hroty směrem k fotbalovému míči uprostřed a pod míčem je černým písmem napsaný nápis FC HavlKolonie. Umístění srpů ve znaku je odvozeno od příjmení zakladatelky a současné (2015) majitelky klubu.

Čavol[editovat | editovat zdroj]

Založil 28. 9. 2016 Vispr Vimidan, smazal 4. 10. 2016 Zdenekk2
Čavol (anglicky cawol, francouzsky chavoulle, německy pütschawolle, rusky чавол) je kolektivní sport kombinující prvky gymnastiky, atletiky a turistiky. Vznikl v okolí Brna v polovině 19. století.

Pravidla hry[editovat | editovat zdroj]

Jeho základním prvkem je trojice sportovců, vytvářející pyramidu tak, že se jeden sportovec (ružortsmann) drží ve vzporu na ramenou svých spoluhráčů (stoličkářů), kteří musejí být neustále v pohybu. V této pozici musí ružortsmann předvést řadu triků za sebou (uzlování). Hra se dělí na tři části (tempusy), v každém tempusu se postupně vystřídají všichni tři hráči na pozici ružortsmanna. Za každý tempus dostane tým body, které se po třetím tempusu sečtou. Boduje se působivost uzlování, složitost tríčků a délka výstupu (počítá se na sittundy, jedna sittunda odpovídá polovině vteřiny).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky čavolu datujeme do roku 1837, kdy byl v okolí Brna sestaven první čavolistický klub, který bohužel záhy zanikl. Skutečnými průkopníky tohoto sportu se stali bratři Kopečtí (Kůň a Kopec), kteří ho upravili do dnešní podoby a vymysleli i dnes již tradiční čavolistický žargon. Dalším významným čavolistou byl italský vzpěrač Carlo Carra, který se stal prvním oficiálním trenérem Prvního čavolistického týmu bratrů Kopeckých. Třetím hrajícím čavolistou tohoto týmu byl Zylvar Wyvar, který je tabu. Do historie čavolu se nejvíc zapsalo datum 9. 5. 1870. Toho dne se První čavolistický tým bratrů Kopeckých zúčastnil hry, během níž provedl Kopec Kopecký vůbec nejsložitější trik - Legendární Vispr. Bohužel mu při tomto triku zaskočila v hrdle králičí kost, kterou vždy nosil v ústech jako talisman, což způsobilo jeho smrt. Po skonu Kopce Kopeckého se jeho bratr vrátil k opravování povozů a čavol téměř upadl v zapomnění.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době je čavol provozován Českým svazem čavolistů, který sídlí v budově Gymnázia a ZUŠ Šlapanice. Tuto organizaci tvoří především mladí lidé a dobrovolníci z ulice.

Druhy čavolu[editovat | editovat zdroj]

Klasický[editovat | editovat zdroj]

Základní varianta čavolu, při které jsou čavolisté oděni sportovně. Hraje se na rovné dráze bez překážek nebo výmolů, stoličkáři se pohybují plynulou chůzí.

Tradiční[editovat | editovat zdroj]

Musí být provozován v krojích, v některých případech je tolerován i oblek. Je to nejslavnostnější a nejpůvodnější druh čavolu.

Čtvrteční[editovat | editovat zdroj]

Hraje se pouze při významných událostech ve čtvrtek, na zápraží kostela. Skutečně mystickým místem pro čtvrteční čavol je kostel ve Šlapanicích, který je tím již proslaven.

Extrémní[editovat | editovat zdroj]

Extrémní čavol je čavol v extrémních situacích, nebo na extrémních místech.

Na trampolíně[editovat | editovat zdroj]
Na kladině[editovat | editovat zdroj]
V neznámém terénu[editovat | editovat zdroj]
V běhu[editovat | editovat zdroj]
V dopravním prostředku[editovat | editovat zdroj]

Tríčky v čavolu[editovat | editovat zdroj]

Stráček[editovat | editovat zdroj]

Základním trikem je tzv. stráček, což je naskočení růžortsmanna na ramena stoličkářů. (V extrémním čavolu se používá například stráček přes kozu nebo nádrž s vodou...)

Perňa[editovat | editovat zdroj]

Perňa je jedním z jednoduchých triků, spočívá v natažení růžortsmannových nohou dopředu tak, aby svíraly s jeho tělem pravý úhel.

Skotáž[editovat | editovat zdroj]

Ekvivalent kmihu ve sportovní gymnastice.

Syčák[editovat | editovat zdroj]

Rozkmitání nohou růžortsmanna tak, aby každá směřovala na jinou stranu.

Podřep[editovat | editovat zdroj]

Stoličkáři si během chůze dřepnou a zase se musejí postavit.

Kámen[editovat | editovat zdroj]

Pokročilý trik, při kterém se musí růžortsmann odrazit tak, aby dopadl otočen o 180° zpět na ramena stoličkářů.

Legendární Vispr[editovat | editovat zdroj]

Růžortsmann musí provést na ramenou stoličkářů salto a dopadnou rukama zpět. Trik je platný pouze tehdy, když se růžortsmann nedotkne země a pokud stoličkáři nepřeruší chůzi. Tento trik byl z úcty ke Kopci Kopeckému na všech úrovních čavolu zakázán.

Koulovačka[editovat | editovat zdroj]

autor Adam.vorlicek

Koulovačka, neboli také tzv. koulovaná je adrenalinový sport, který se nejčastěji hraje v zimě (tedy pokud je sníh).

Je zapotřebí, aby kvalita sněhu odpovídala tomu, aby sníh nebyl ani moc mokrý, ale zase ani moc prašný. Velice důležité je si na toto dát pozor, protože pak by se tento sport mohl zvrtnout v něco jiného - třeba stavění sněhuláka. Pokud je sníh přesně takový, jak bylo napsáno výše, připravíme si z něj tzv. koule, o velikosti deseti centimetrů v průměru. Opravdu je důležité dodržovat tvar a velikost, jelikož pak má koule lepší aerodynamiku a lépe zasáhne cíl. Kdyby byla třeba tvaru geoidu (jako naše země) nelétala by tak dobře a rozhodně by nezasáhla cíl.

Pravidla: Tento sport se hraje v týmech, ve kterém jsou alespoň dva členové. Oba týmy se schovávají za svou hradbou s hromádkou koulí a snaží se zasáhnout protivníka.

Hra NEMÁ vítěze, slouží k pobavení obou týmů a spálení spousty kalorií.

Opravdu se jedná o adrenalinový sport, protože vám při něm stoupne hladina adrenalinu v krvi.

Tom Kratochvíl[editovat | editovat zdroj]

Smazaná uživatelská stránka Wikipedista:Tom Kratochvíl. Oceněna Narcisovým řádem. Vložil s několikaletým zpožděním — Draceane diskusepříspěvky 29. 4. 2020, 13:58 (CEST)[odpovědět]
Wikipedie:Kabinet kuriozit/Sport
Osobní informace
Celé jméno Tom Kratochvíl
Datum narození 6. dubna 1994 (27 let)
Výška 1,83 m
Přezdívka Pamič
Klubové informace
Současný klub FC Dosta Bystrc-Kníničky
Číslo dresu 15
Pozice útočník
Mládežnické kluby
1998-2011
2011
Česko FC Dosta Bystrc-Kníničky
Česko AC Sparta Praha
Profesionální kluby
Roky Klub Záp. (góly)
2011-2014
2014-2015
2015-2028
2028-2029
2029-2036
Česko Sparta
Itálie Neapol
Itálie Juventus
Španělsko Real
Česko Bystrc
110 (70)
30 (35)
450 (449)
50 (60)
280 (520)
Reprezentace**
Roky Reprezentace Záp. (góly)
2011 - 2036 Česko Česko 280 (280)
Úspěchy
GYBY Cup {{{2}}} {{{3}}}
Zlatá medaile GYBY Cup 2011
Zlatá medaile GYBY Cup 2012
Zlatá medaile GYBY Cup 2013
Mistrovství Evropy ve fotbale {{{2}}} {{{3}}}
Zlatá medaile ME 2012
Zlatá medaile ME 2020
Mistrovství světa ve fotbale {{{2}}} {{{3}}}
Zlatá medaile MS 2022
Zlatá medaile MS 2036
Liga mistrů {{{2}}} {{{3}}}
Zlatá medaile LM 2013
Zlatá medaile LM 2016
Zlatá medaile LM 2017
Zlatá medaile LM 2018
Zlatá medaile LM 2019
Zlatá medaile LM 2028
Zlatá medaile LM 2029
Zlatá medaile LM 2036
Další informace
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.

Tom Kratochvíl (*6. dubna 1994, Brno, vyrůstal v Bystrci) je český fotbalový útočník. V letech 2015-2028 bude hráčem Juventusu Turín. Bude působit také v týmech Sparta Praha (20112014), Neapol (20142015), Real Madrid (20282029) a FC Dosta Bystrc (20292036). S Neapolí i Juventusem získá Scudetto, titul mistra italské Serie A. Tom nikdy neukončí svou fotbalovou kariéru.

Kratochvíl také bude součástí české fotbalové reprezentace na Mistrovství Evropy ve fotbale 2012, kde česká reprezentace porazí ve finále Španělsko. Jeho výkon ale nezůstal bez povšimnutí a v létě 2014 si ho vyhlédne trenér Karel Večeřa a přestoupí ze Sparty Praha do Neapole, se kterým v sezóně 2014/15 vyhraje italský pohár.

V létě 2015 bude za 840 milionů eur prodán do Juventusu. Stane se nejlepším hráčem týmu, který vyhraje v sezónách 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2018/19, 2019/20, 2020/21, 2021/22, 2022/23, 2023/24, 2024/25, 2025/26, 2026/27 a 2027/28 italskou ligu.

Kratochvíl také pomůže Juventusu vyhrát Ligy mistrů v letech 2016 - 2018 a 2028. V letech 2011 - 2036 vždy získal cenu Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa.

Již v prvním roce své reprezentační kariéry se Kratochvíl stane kapitánem mužstva a dovede ho až k vítězství na Euru 2012, 2020 a mistrovství světa 2022 a 2036. Kratochvíl nastřílí za český tým ve 280 zápasech 280 gólů. Reprezentační kariéru zakončí po Mistrovství světa 2036 v České republice.

Kromě fotbalové kariéry zvládne Kratochvíl vystudovat také pět prestižních univerzit, Harvard, Cambridge, Karlovu, Masarykovu a Lomonosovu. Vždy s výborným prospěchem.

Po ukončení aktivní kariéry se začne věnovat trénování FC Dosta Bystrc-Kníničky a politice. Založil Stranu Tomovy Krásy, která s 99 procenty vyhrála všechny volby v období 2036 až 2136, kdy zemřel. Zasadil se o vytvoření ministerstva fotbalu a vytvořil z České republiky světovou velmoc číslo jedna.

Reprezentace[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Filmové záznamy[editovat | editovat zdroj]

Břestský styl[editovat | editovat zdroj]

Opakovaně smazáno, pro jistou dávku humoru zaznamenal — Draceane diskusepříspěvky 6. 1. 2021, 10:34 (CET)[odpovědět]

Břestský styl je druh turistiky, převážně horské, který se vyznačuje absencí nadbytečných vrstev oblečení, speciální obuvi či jakékoliv jiné obvyklé pomůcky. Jedinou povolenou pokrývkou hlavy je slaměný klobouk, případně lehká čepice. Zakázáno je jakékoliv zakrytí obličeje. Trup kryje pouze triko, případně mikina nebo lehčí bunda. Užívat kapuci však není povoleno. Nohy jsou zakryty krátkými kalhoty, tzv. shortky nebo kraťasy. Povoleny jsou i lehčí kalhoty dlouhé. Ponožky se užívají standardní, nikoliv sibiřky. Dle užití bot se břestský styl dělí na několik podkategorií. Důležitým faktorem je také volba počasí, zpravidla čím komplikovanější a nepříjemnější, tím je výstup cennější.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Břestský styl se vyvinul v 2. polovině 10. let 21. století. Název nese podle obce Břest, z které pocházejí největší protagonisté a zakladatelé tohoto stylu. V roce 2020 se tímto stylem podařilo zdolat 2751 metrů vysokou horu Sandebentörl v masivu Hohen Tauern.

Kategorie[editovat | editovat zdroj]

  • Kanady – jeden ze snadnějších stylů díky užití bot, běžně nazývané kanady. Noha je zpevněna, podrážka poměrně hluboká a je tímto sníženo riziko zranění.
  • Spartan – Kotníky už nejsou chráněny tak, jako u předchozí kategorie, nicméně obuv je stále kvalitní. Do stejné kategorie spadají i tarfy či jiné boty s vrstvenou podrážkou.
  • Tenisky – tento styl je nejběžnější. Kluzká podrážka a nezpevněná noha zaručují dostatečnou dávku kýženého adrenalinu.
  • kroksy – Vyznavači tohoto neobvyklého stylu se těší velké úctě, nicméně jejich počet zatím není hojný.