Wikipedie:Český rozměr české Wikipedie
Text této stránky není pravidlem ani doporučením, a v tomto smyslu tudíž není závazný. Je to ale názor, který na určité aspekty fungování Wikipedie zastává jeden či více wikipedistů a předkládá ho ostatním jako podnět k zamyšlení.
- Jste-li zastáncem tohoto názoru: Pokud budete někde diskutovat, neargumentujte touto stránkou, jako by šlo o pravidlo, ale užijte odkaz na ni k vysvětlení svých pohnutek. Nebojte se k názoru přihlásit na příslušném místě diskuse nebo na vlastní uživatelské stránce.
- Jste-li oponentem tohoto názoru: Nevkládejte do této stránky své názory. Diskutovat můžete v diskusi, můžete založit názorovou stránku s konkurenčním podnětem k zamyšlení.
Respektujte, že jiný wikipedista může mít jiný názor než vy.
Český rozměr je vlastnost takových článků na české Wikipedii, které se v rozšířené míře věnují českému tématu nebo vztahu obecného tématu k českému prostředí. Českým rozměrem se česká Wikipedie odlišuje od ostatních Wikipedií. Český rozměr článku není totéž co wikipedický čechocentrismus.
Význam českého rozměru v článcích
[editovat | editovat zdroj]Česká Wikipedie slouží především českým čtenářům, ale také čtenářům z jiných zemí se zájmem o české prostředí. Je pravděpodobné, že obě skupiny budou právě v české Wikipedii hledat informace o českých reáliích.
Podobně se věnují českým tématům nebo českému rozměru cizích témat také oficiální české tištěné slovníky a encyklopedie, které můžeme z tohoto pohledu srovnávat.
„ | Česká Wikipedie má být k anglické Wikipedii jako nový Ottův slovník naučný k encyklopedii Britannica. | “ |
Český rozměr a čechocentrismus
[editovat | editovat zdroj]Některé články zdůrazňují českost nevhodným způsobem, projevuje se u nich tzv. čechocentrismus. Jde však o jev, který se projevuje hlavně formálně. I při psaní článků tak, aby zahrnovaly český rozměr, je možné a záhodné vyhýbat se čechocentristickému pohledu. Zejména je třeba nezapomenout na to, že význam a souvislosti pojmů v českém prostředí, v českém právním systému a podobně nemusí být shodné s jejich významem a souvislostmi v jiných zemích nebo kontextech. Popis platný pro české prostředí by neměl být vydáván za obecný popis.
Někteří odpůrci čechocentrismu se domnívají, že příznakem této vady může být i u globálních témat popisovat přespříliš témata související s Českem. V tomto směru se jedná o otázku míry.
Čechocentrismus tedy s českým rozměrem jednoznačně nesouvisí. Může se objevit i v článcích, které se českému rozměru věnují zcela nedostatečně.
Základním mottem pro odlišení správného a nesprávného přístupu k tomuto problému je:
„ | Český rozměr tématu, nikoli český pohled na téma! | “ |
Příklady správného zahrnutí českého rozměru
[editovat | editovat zdroj]Za správné zahrnutí českého rozměru můžeme chápat hlavně psaní článků o českých místech, osobnostech a obchodních i občanských společnostech. Je špatným znamením pro českou Wikipedii, pokud má lépe psané články o nečeských osobnostech než o stejně významných českých, jak to vidíme u mnoha vědců, spisovatelů, herců, zpěváků i politiků.
U globálních témat je správné upozornit, jak se konkrétně projevují v Česku. Je správné vysvětlit, jak se příslušný jev rozšířil do Česka, co jeho rozšíření bránilo a co jej naopak podporovalo. Je správné připomenout událost z Česka, která spadá pod téma článku, i když třeba není největší anebo nejtypičtější na světě. Je správné uvést vedle světových osobností, které v určitém oboru vynikly, i ty české. Zabývejte se také uvedeními cizích divadelních či hudebních her na českých jevištích, cizích televizních formátů v českých televizích, překlady cizích literárních děl do češtiny atd. U organismů je velmi vhodné popsat rozšíření daného taxonu na českém území.
Oddíly „jev v Česku“ by pokud možno měly být všude tam, kde je možné o českém rozměru tématu něco důležitého napsat; není nevhodné zpracovat dokonce celý samostatný článek, pokud je k němu dostatek materiálu. Výhodou oddělení „národního rozměru“ do samostatného článku je, že umožní zařazení článku do příslušné podkategorie určené pro „česká“ témata a reálie.
Ve většině případů je vhodné oddělit zvláštní oddíl, který popisuje český rozměr, ale není to podmínkou.
Některé články se zvýrazněním českého rozměru
[editovat | editovat zdroj]Toto je zcela náhodný výběr článků, které zvlášť upozorňují na český rozměr tématu:
- Esperanto
- International Bank Account Number
- Mezinárodní červený kříž a samostatný článek Český červený kříž
- Volby
- Letní čas
- Baron
- Správní právo
- Božská komedie
- Dopravní značka a samostatný článek Dopravní značení v Česku
- Islám a samostatný článek Islám v Česku
a mnohé další.
Propagace českého rozměru české Wikipedie
[editovat | editovat zdroj]Krajním a sporným názorem je, že český rozměr by měl být podporován i dalšími prostředky. Obec české Wikipedie by tak měla
- pravidelně prezentovat články o českých reáliích na svých portálech (např. na hlavní straně);
- dbát na jejich zastoupení mezi nejlepšími a dobrými články;
- dbát na to, aby o významných českých jevech, událostech a osobnostech byly kvalitní články.