Weißenfels

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Weißenfels
Ulice "Jüdenstraße"
Ulice "Jüdenstraße"
Weißenfels – znak
znak
Weißenfels – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška100 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSasko-Anhaltsko
Zemský okresBurgenland
Weißenfels
Weißenfels
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha113,55 km²
Počet obyvatel39 918 (2014)
Hustota zalidnění351,5 obyv./km²
Správa
StarostaMartin Papke
Oficiální webwww.weissenfels.de
PSČ06667, 06688, 06652
Označení vozidelBLK, WSF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Weißenfels je město v Německu, spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, které leží na řece Sále asi 35 km na jih od Halle a asi 40 km jihozápadně od Lipska. S přibližně čtyřiceti tisíci obyvatel je nejlidnatějším městem zemského okresu Burgenland.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Koncem 9. století byly poprvé písemně zmíněny některé části dnešního města a ke konci 10. století je doložena existence hradu. Městská práva obdržel Weißenfels roku 1185. Příznivá poloha na přechodu řeky Sály umožnila jeho další rozmach, který v období pozdního středověku a raného novověku pokračoval díky rozvoji řemesel, zejména krejčovského a ševcovského.

Město bylo silně poznamenáno třicetiletou válkou, během které klesl počet obyvatel z 2200 na 960. S válkou je spojena i epizoda z roku 1632, kdy po bitvě u Lützenu, během které zahynul švédský král Gustav II. Adolf, byla ve Weißenfelsu provedena pitva jeho těla.

V letech 1656 až 1746 bylo město centrem vévodství Sasko-Weißenfels. Rozkvět s tím spojený se odrazil v mnoha barokních památkách města, z nichž tu nejvýznamnější představuje zámek Neu-Augustusburg.

Zahájení těžby uhlí v okolí města mu koncem 18. století přineslo další rozvoj, který umocnila postupující industrializace v 19. století. Ve městě se etablovalo zejména obuvnictví; k roku 1895 bylo evidováno 45 obuvnických závodů. Na přelomu 19. a 20. století se město stalo centrem zpracování kožešiny sibiřské veverky.

Po druhé světové válce bylo mnoho obuvnických podniků zestátněno a sloučeno do jednoho kombinátu. Koncem 80. let pocházelo 75 % bot v NDR právě z Weißenfelsu. Po sjednocení Německa a otevření se světovému trhu se však obuvnický průmysl ve městě zhroutil neschopen konkurovat produktům ze zemí s nízkými mzdovými náklady. Do popředí se poté dostal průmysl potravinářský.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Weißenfels na německé Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]