Lützen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lützen
Rathaus Luetzen.jpg
Lützen – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 121 m n. m.
stát: Německo Německo
Spolková země: Sasko-Anhaltsko
Lützen
Red pog.png
Lützen
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 108,28 km²
počet obyvatel: 9.299 (2009)
hustota zalidnění: 86 obyv. / km²
správa
starosta: Dirk Könnecke (bezpartajní) [1]
oficiální web: http://stadt-luetzen.de
telefonní předvolba: 034441, 034444
PSČ: 06679, 06686

Lützen je městem v zemském okrese Burgenlandkreis v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, po komunální reformě v roce 2005 je správním centrem tzv. správního společenství Lützen-Wiesengrund. Město se proslavilo především díky bitvě u Lützenu během třicetileté války, v níž padl švédský král Gustav Adolf.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zemědělská a tržní osada Lützen měla od středověku hrad s hranolovou věží a vodním příkopem, chránící toto strategicky důležité území, a přebudovaný na renesanční zámek s arkádovým dvorem. Stavba s úpravami z 17.-19. století se dochovala dodnes a je sídlem městského muzea.

Boje Třicetileté války vyvrcholily na jaře roku 1632 bitvou mezi protestanty, vedenými švédským králem Gustavem Adolfem II., a katolickým vojskem císaře Fridricha II., vedeným generálem Albrechtem z Valdštejna. Na rozlehlém rovinatém poli západně od města se odehrála krvavá bitva, v níž padl nejen švédský král, ale také několik stovek vojáků. Jejich společné hroby a další hmotné nálezy z této bitvy byly v letech 2006-2011 prozkoumány systematickým archeologickým výzkumem za účasti českých archeologů, vedených Václavem Matouškem a s využitím přístrojové techniky včetně detekorů kovů. Na tomto základě byla bitva zrekonstruována a její průběh dokumentován v muzeu, kde vystaven rovněž model bitvy, stejně jako několik tisíc archeologických nálezů. Druhou bitvu zde 2. května 1813 svedl Napoleon Bonaparte v čele francouzského vojska proti pruské armádě, na cestě do Lipska. Demonstrativně přespal v pamětní kapli krále Gustava Adolfa, zbudované na místě jeho smrti.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://wahlen.luetzen-wiesengrund.de/2010/SWBM2010-G.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]