World Wrestling Entertainment

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z WWE)
Skočit na: Navigace, Hledání
World Wrestling Entertainment
Logo
Logo
WWE Corporate HQ, Stamford, CT, jjron 02.05.2012.jpg
Právní forma veřejná společnost
Založeno 1952
Zakladatelé Roderick McMahon
Toots Mondt
Vince McMahon
Sídlo Stamford
Klíčoví lidé Vince McMahon
Oblast činnosti Wrestling
Zaměstnanci 1 152 (2018)
Oficiální web www.wwe.com
ISIN US98156Q1085
Některá data mohou pocházet z datové položky.

WWE Inc. je americká společnost, která se zabývá hlavně profesionálním wrestlingem. Je to největší společnost svého druhu na světě.

2015 WWE logo.svg

Historie[editovat | editovat zdroj]

WWE začala být populární po roce 1980, tehdy ještě jako WWF. Největší hvězdou byl Hulk Hogan, který byl v hlavních tahácích několika prvních WrestleManií a byl zde ve spousta památných zápasech s dalšími hvězdami (na WrestleManii 3 proti André the Giantovi nebo na WrestleManii 6 proti Ultimate Warriorovi). Další velké hvězdy byly "Macho Man" Randy Savage, "Rowdy" Roddy Piper, Ted DiBiase, Ricky Steamboat, The Iron Sheik, Ric Flair a Sgt. Slaughter.

V WWF nastala po roce 1993 krize a spousta známých jmen odešlo do konkurenční společnosti WCW. WWE tak začala budovat nové hvězdy, např. The Undertakera, Shawna Michaelse, Breta Harta, Diesela nebo Razora Ramona. WWF začala produkovat Monday Night Raw a WCW na to zareagovala Monday Night Nitrem, které se vysílalo ve stejnou dobu a tak WWF a WCW bojovaly o diváky. WCW měla převahu a WWF tak se dostala ke zrodu Attidude éry.

WrestleMania

WWE začala prosazovat nové hvězdy jako "Stone Cold" Steve Austina, Triple He, The Rocka, Kanea a do ringu se mnohokrát dostal i sám Vince McMahon. WWF začala překonávat WCW. Postupně přicházely do WWF hvězdy WCW jako Chris Jericho nebo Big Show a za pár let WCW bylo odkoupeno WWF, ta získala spousta nových superstars a tak se rozdělila na Raw a Smackdown. V roce 2002 se musela WWF přejměnovat na WWE kvůli problémům s jinou společností.

Mezi roky 2002 a 2008 byla tzv. Ruthless Agression éra, kde se prosadilo spousta hvězd jako John Cena, Randy Orton, Rey Mysterio, Batista nebo Edge a staly se hlavními hvězdami WWE.

Od roku 2008 je tzv. PG éra, zde se objevilo spousta dnešních hvězd jako Dolph Ziggler, The Miz, Sheamus, Alberto Del Rio, Wade Barrett, Cody Rhodes, Dean Ambrose, Roman Reigns, Seth Rollins, Bray Wyatt, Cesaro, Daniel Bryan atd. Od roku 2013 v rámci příběhu WWE vládnou Triple H a Stephanie McMahon.

Rok 2016 se označuje jako Novou Érou. Vše začalo už po WrestleManii, kdy se Shane McMahon (Syn majitele WWE a bratr Stephanie McMahon) stal generálním manažerem SmackDownu. WWE zavedla rozdělené rostery na RAW a nově SmackDown LIVE, který se začal vysílat živě. SmackDown začal hlavně prosazovat hvězdy, které neměli pořádně šanci se ukázat lidi jako The Miz, Baron Corbin , Dolph Ziggler. V roce 2016 se uskutečnilo hodně návratů bývalých hvězd např. The Spirit Squad, Headbangers nebo i Curt Hawkins, Rhyno a Mickie James. Nejvýznamnější byl nejspíš návrat Shanea McMahona a návrat Goldberga, který se do společnosti vrátil po 12 letech. V současné době WWE pociťuje další krizi s Ratingy a sledovanost show,dokonce show RAW zaznamenala nejnižší sledovanost za posledních 20 let.

Shows[editovat | editovat zdroj]

WWE má několik opakujících se týdenních shows, v těchto shows vznikají příběhy, které se vyřizují na placených akcích.

Raw - Největší týdenní show, vysílá se v pondělí živě. První epizoda byla odvysílána v roce 1993, od roku 2012 trvá tři hodiny. Uskutečnují se zde zápasy i slovní konfrontace.

Smackdown Live - Druhá největší týdenní show, vysílá se v úterý živě. První epizoda byla odvysílana v roce 1999, mezi lety 2002 - 2011 byla brána jako 2 show s vlastním rosterem...obnova tohoto systému se uskutečnila v červenci roku 2016 jako Raw. Trvá 2 hodiny a od roku 2016 se vysílá živě na stanici USA Network.. Stejně jako v Raw se zde uskutečnují včetně zápasů i slovní konfrontace.

Main Event - Show dostupná na stanici WWE Network. První epizoda byla odvysílána v roce 2012. Trvá hodinu, uskutečnují se zde hlavně zápasy a občas slovní konfrontace.Natáčí se před show RAW

205 Live - Vysílá se živě v úterý po SmackDownu.V této show vystupuji takzvané cruiserweight váhy.Show má 45 minut

NXT - Natáčí se několik týdnů dopředu, vysílá se ze záznamu ve středu. Funguje jako vývojové centrum WWE pro budoucí talenty, má i vlastní tituly. Show trvá hodinu a uskutečnují se tu jak zápasy, tak konfrontace. Wrestleři z NXT se objevují jen zde a neobjevují se v ostatních shows, potom co jsou připraveni, jsou z NXT odesláni do hlavních shows.

Každý měsíc se uskuteční placená akce, na těchto akcích jsou zápasy o titul a vyřizují se zde spory. Největší placenou akcí je WrestleMania, ta se koná na stadionech, které pojmou i 80 tisíc fanoušků. Každá placená akce se koná jen jednou ročně a jsou akce které jsou speciální druhem zápasů, placené akce jako Hell in a Cell, Survivor Series, Extreme Rules, Summerslam, Wrestemania, FastLane, Payback, Clash of Champions, Royal Rumble, Money in the Bank, Battleground, Elimination Chamber, Roadblock nebo TLC.

Wrestleři také zápasí pouze pro fanoušky v aréně, jedna taková show se udála i v České republice v roce 2009. Wrestleři každý týden odzápasí zhruba 3-5 zápasů.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

RAW[editovat | editovat zdroj]

Raw Tag Team Chapions
Tituly Současný šampión Datum Výhry Show/PPV Bývalý Šampion
WWE Universal Champion Brock Lesnar 2. dubna 2017 WrestleMania 33 Goldberg
Intercontinental Championship The Miz 22. ledna 2018 RAW Roman Reigns
Raw Women´s Championship Alexa Bliss 28. srpna.2017 RAW Sasha Banks
Raw Tag Team Championship Cesaro a Sheamus 28. ledna 2018 Royal Rumble 2018 Jason Jordan a Seth Rollins

SmackDown Live[editovat | editovat zdroj]

Tituly Současný Šampión Datum výhry Show/PPV Bývalý Šampion
WWE Championship AJ Styles 7. listopadu 2017 SmackDown Live Jinder Mahal
United States Championship Bobby Roode 16. ledna 2018 SmackDown Live Dolph Ziggler
SmackDown Women´s Championship Charlotte Flair 14. listopad 2017 SmackDown Live Natalya
SmackDown Tag Team Championship The Usos 8. října 2017 Hell in a Cell The New Day
WWE Champion AJ Styles

Ostatní Tituly[editovat | editovat zdroj]

Tituly/Ocenění Současný Šampión Datum výhry Show/PPV Bývalý Šampion
WWE Cruiserweight Championship Momentálně bez držitele (vacant) Enzo Amore
NXT Championship Andrade "Cien" Almas 18. listopadu 2017 NXT Takeover: War Games Drew Mcintyre
NXT Women's Championship Ember Moon 18. listopadu 2017 NXT Takeover: War Games Asuka
NXT Tag Team Championship The Undisputed Era 20. prosince 2017 NXT SAnitY
Royal Rumble Winner 2018 Shinsuke Nakamura 28. ledna 2018 Royal Rumble N/A
Money In The Bank 2017 N/A (Baron Corbin prišel o briefcase) 18. června.2017 Money In The Bank N/A
Money In The Bank (Women's) 2017 Carmella 18. června.2017 Money In The Bank N/A
WWE United Kingdom Championship Pete Dunne 20. května 2017 NXT TakeOver: Chicago Tyler Bate

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]