Vyhoďme ho z kola ven

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vyhoďme ho z kola ven
AutorKen Kesey
Původní názevOne Flew Over the Cuckoo's Nest
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánrromán
VydavatelViking Press a New American Library
Datum vydání1962
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Román Vyhoďme ho z kola ven (v originále One Flew Over the Cuckoo's Nest) je román amerického spisovatele Kena Keseyho (17. září 1935 - 10. listopad 2001), který bývá považován za příslušníka generace beatniků. Kniha vyšla v roce 1962 ačkoliv byla napsána již o tři roky dříve.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Bromden – trpí schizofrenií, předstírá, že neslyší.
  • Sestra Ratchedová – tvrdá a nesmlouvavá žena, má navrch i nad lékaři.
  • McMurphy – kriminálník, karbaník, rváč, přesto (resp. právě proto) vidí realitu ústavu.

Celková charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Román je podobenstvím o životě v moderní společnosti a také úvahou o hranici mezi šílenstvím a „normálností“. 

Námět[editovat | editovat zdroj]

Silný příběh líčí konání rebela McMurphyho – člověka, jenž si dokáže uchovat svou osobitost navzdory tlakům ze strany personálu léčebny. Vedoucí ústavu slečna Ratchedová chce mít všechny chovance poslušné a pod absolutní kontrolou. Randle McMurphy si nenechá nic líbit a hájí svá práva i práva svých přátel v ústavu, na což nakonec doplatí.

Kniha má několik rovin, do popředí vystupuje zejména snaha o uchování lidské důstojnosti, jejíž cenu se snaží znehodnotit pokřivený systém léčebny reprezentovaný především slečnou Ratchedovou a jejími pomahači. Rozhodnutí nepodrobit se vůli autority končí pro hlavní postavu knihy tragicky.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Slečna Ratchedová, vrchní sestra, vládne oddělení ústavu pro choromyslné. Pacienty ovládá díky svým autoritářským metodám, vyžaduje poslušnost, vlastní názor se zde netoleruje. Nikdo se jí nedokáže vzepřít. Až jednou oddělení dostane nového pacienta McMurphyho, zrzouna, který je nadšen životem a má ho rád. Do léčebny se dostal proto, že nechtěl pracovat a předstíral pomatenost. V léčebně se seznamuje s koktavým Billy Bibbitem, žárlivým Hardingem, Martinim, Cheswickem a hluchoněným náčelníkem. McMurphy celé oddělení zpřehází vzhůru nohama. Zavedený řád mu není překážkou, aby ho porušil. Slečně Ratchedové pije krev. Přivádí ji k zuřivosti, ale Velká sestra to na sobě nedá znát, otřásá sice její autoritou, ale slečna Ratchedová se nevzdává, má své metody.

McMurphy rozbije okno u její sesterny, pak si usmyslí hrát basketbal na oddělení a plánuje vzít některé pacienty na rybolov.

Další výraznou postavou je náčelník, hluchoněmý indián, který má halucinace. Myslí si, že slečna Ratchedová na ně pouští mlhu. Náčelník má v mlze pocit bezpečí. Jeho bezpečí ale bylo narušeno příchodem McMurphyho. Je zmaten, ale v hloubi duše ho obdivuje, že je veliký a silný. Jednou tento hluchoněmý indián promluví. McMurphy není překvapený, jako by tušil, že to byla jen přetvářka.

Jednou McMurphy napadl černého ošetřovatele, když bránil jednoho pacienta. Náčelník se k McMurphymu přidal. Oba dva skončili na oddělení pro narušené a druhý den dostali elektrošoky. McMurphy nedá na sobě nic znát.

McMurphy sjednal pro Billyho Bibbita rande s prostitutkou Candy a uspořádal malý večírek. Měl to být zároveň večírek na rozloučenou, ale nevyšel. Plánovali, že McMurphy uteče, ale všichni ten osudný okamžik zaspali. I McMurphy.

Když ráno přišla slečna Ratchedová, byla znechucená. Poslední kapkou bylo, když přistihla Billyho Bibbita s Candy. Vyhrožovala mu, že to řekne jeho matce. Billy si ze strachu, že se to matka dozví, podřezal krk.

McMurphy se neudrží. Skočí po Ratchedové a chce ji uškrtit, ale je přemožen. Na několik týdnů z oddělení zmizí. Z ústavu odešla spousta mužů, zůstali jen tři přátelé McMurphyho. Když se McMurphy objeví, je z něj jen vegetující troska. Byla mu provedena lobotomie. Jednou v noci ho se souhlasem ostatních kamarádů náčelník udusí. Nemohl nechat svého kamaráda trápit a dopřát Velké sestře pocit satisfakce, kdykoli by se na McMurphyho podívala. Náčelník si vzpomněl, že mu vlastně McMurphy ukázal způsob, jak z léčebny utéct. Prohodí těžký předmět sklem a vrátí se do svého rodného kraje.

(Poznámka čtenáře: Sestra Ratchedová dělá všechno s přesvědčením že to pacientům pomáhá, protože slepě věří ve správnost zavedeného systému nemocnice.)

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

  • V roce 1963 vznikla podle knihy stejnojmenná divadelní hra (One Flew Over the Cuckoo's Nest), jejímž autorem byl Dale Wasserman.
  • Velmi známé je filmové zpracování námětu Milošem Formanem (jeho druhý film v emigraci v USA) z roku 1975 Přelet nad kukaččím hnízdem, které získalo 5 Oscarů.
  • V roce 1986 byl podle knižní předlohy natočen film v malajálamštině s názvem Thalavattam.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]