Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická v Ústí nad Labem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Název: VOŠZ a SŠZ v Ústí nad Labem, Palachova 35
Zřizovatel: Ústecký kraj
Ředitelka: PhDr. Miroslava ZOUBKOVÁ
Adresa: Palachova 35, Ústí nad Labem, 400 01
Založena: 27. září 1946
Počet žáků (2009): 1050 žáků
Web: http://www.szsvzs.cz

Vyšší odborná škola zdravotnická (VOŠZ) a Střední škola zdravotnická (SŠZ) v Ústí nad Labem, Palachova 35 je škola s výukou klinických a technických oborů. V roce 2009 ji studovalo 1070 studentů.[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky Střední zdravotnické školy v Ústí nad Labem jsou spojeny s rokem 1945 a provozem krajské nemocnice. Již v roce 1946 zahájila činnost tzv. dvouletá škola pro diplomované ošetřovatelky, v roce 1948 změněná na čtyřletou vyšší sociálně zdravotní školu končící maturitou.

Původní školní budovou ošetřovatelské školy byla bývalá Petschkova vila. Brzy však škola získala objekt v dnešní Palachově ulici č. 35. V budově postavené roku 1932 podle plánu městského architekta Franze Josefa Arnolda původně sídlilo Německé dívčí reformní reálné gymnasium.[1]

V roce 1989 byl ústav rozdělen na dvě školy - SZŠ pro klinické obory v Moskevské ulici a SZŠ pro obory technické, která zůstala v ulici Palachova, jež byly v roce 1996 opět sloučeny do jednoho subjektu - Střední zdravotnické školy a Vyšší zdravotnické školy v Ústí nad Labem.

V roce 2008 byla škola sloučena se SŠZ v Teplicích, Kapelní 2. V důsledku toho se stala VOŠZ a SŠZ Teplice odloučeným pracovištěm VOŠZ a SŠZ v Ústí nad Labem.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Studijní obor asistent zubního technika, který nahradil[kdy?] obor zubní technik je nejstarší v Česku.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dějiny Ústí n. L., Německé školy
  2. Radek StrnadObor zubní technik slavil, je nejstarší v ČR ustecky.denik.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]