Vojtech Alexander

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. MUDr. Vojtech Alexander
Lékař, specializující se na rentgenologii
Lékař, specializující se na rentgenologii
Narození 31. května 1857
Kežmarok
Úmrtí 15. ledna 1916
Budapešť, Rakousko-Uhersko
Alma mater Univerzita v Budapešti
Obor lékař
Známý díky průkopník radiologie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vojtech Alexander, křtěný Vojtech Ignác Alexander (31. května 1857 Kežmarok15. ledna 1916 Budapešť), byl slovenský lékař - radiolog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vojtech Alexander se narodil v Kežmarku, dobové č.p. 295 do rodiny Ignáce Alexandra a Matildy, rozené Beck. Středoškolské vzdělání získal v rodišti, pak studoval medicínu na Lékařské fakultě Univerzity v Budapešti. Po ukončení studia v roce 1881 působil na anatomickém ústavu v Budapešti jako asistent, později se vrátil do rodiště jako praktický lékař. Byl dlouholetým tajemníkem Spolku lékařů a lékárníků na Spiši a redaktorem jeho ročenky.

Po první zprávě o paprscích X odcestoval do Würzburgu, kde se setkal s W. C. Röntgenem, aby se podrobně seznámil s jeho vynálezem. Specializoval se na rentgenologii a již v roce 1896 první v Uhersku prováděl rentgenologické pokusy. Jeho první snímek byl zhotovena již v roce 1898. Jeho přístroj je uložen v Muzeu v Kežmarku. V roce 1897 po zakoupení nového aparátu dělal již stereoskopické snímky. Vypracoval metodiku tzv. plastického snímkování a založil plastickou rentgenologii, za což mu patří světové uznání za průkopnictví. Zhotovil sérii snímků embryonálního vývoje člověka a podrobně rozebral vývoj plicní tuberkulózy.

Informace o svých výzkumech podal na zasedáních Spolku uherských lékařů v Budapešti, kde přednášel o osifikaci kostí, což dokumentoval svými snímky. V roce 1905 se zúčastnil prvního sjezdu rentgenologů, kde byl pověřen předsedat a jeho studie o rentgenologické problematice byly publikovány v německých i anglických odborných časopisech.

V roce 1907 byl jmenován vedoucím nově zřízeného rentgenové laboratoře na klinice v Budapešti, kde se v roce 1909 habilitoval z oboru rentgenologie. V roce 1914 byl jmenován mimořádným profesorem. O svém výzkumu publikoval 59 vědeckých prací.

Vojtech Alexander zemřel 15. ledna 1916 v Budapešti, pohřben je v Kežmarku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vojtech Alexander na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]