Vojtěch Mayerhofer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vojtěch Mayerhofer
Vojtěch Mayherhofer (pro tisk připravil Jan Vilím, 1899
Vojtěch Mayherhofer (pro tisk připravil Jan Vilím, 1899
Narození 10. března 1845
Klatovy
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí mezi 28. červnem a 23. červencem 1899
Hradec Králové
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Národnost Češi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vojtěch Mayerhofer (10. března 1845 Klatovy[1] – mezi 28. červnem a 23. červencem 1899 Hradec Králové) byl český novinář a lexikograf.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval gymnázium v Hradci Králové a Litomyšli, později absolvoval filozofii. Už během studií si přivydělával jako vychovatel a novinář. V 60. letech obětavě pomáhal v redakci Riegrova Slovníku naučného. Mezi roky 1872 – 79 pracoval jako redaktor aktuálních zpráv a odpovědný redaktor v časopise Světozor, dalších osm let jako korektor pro německé periodikum Politik. Nakonec v redakci Ottova slovníku naučného upravoval rukopisy pro tisk, sjednocoval styl, prováděl korektury a často i samostatně doplňoval chybějící články. Měl velký smysl pro týmovou spolupráci; klidnou povahou urovnával občasné rozepře mezi kolegy a svými příspěvky několikrát zachraňoval dodržení sjednaných termínů. Celou encyklopedii také opakovaně přečetl.

Dlouhodobě trpěl zdravotními potížemi. Po odchodu do důchodu, vynuceném nemocí, se v polovině června 1899 rozhodl navštívit matku ve Vysokém Mýtě. Živý byl naposledy spatřen 28. června. 23. července bylo u Hradce Králové nalezeno jeho tělo v pokročilém stupni rozkladu. Vyšetřování prokázalo, že zemřel následkem nemoci, nikoliv v důsledku sebevraždy nebo cizího zavinění.

Mayerhofer byl svými spolupracovníky a zaměstnavateli oceňovaný pro obětavost, s jakou mnohokrát do noci psal a kontroloval texty, aby zajistil včasné vydání encyklopedie, protože na tom závisela odměna celého týmu. Vlastním příspěvkem často napravil liknavost a chyby méně svědomitých kolegů. Korektorskou a redakční prací získal široké všeobecné znalosti, které mu umožnily v případě potřeby doplňovat chybějící encyklopedická hesla. Osobně byl spíše uzavřený a málomluvný, ale snášenlivý a uznalý.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Článek vznikl s využitím materiálů z Digitálního archivu časopisů ÚČL AV ČR, v. v. i. (http://archiv.ucl.cas.cz/).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]