Hlas Ameriky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Voice of America)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hlas Ameriky
Logo
Logo
Voice of America (18183).jpg
Základní údaje
Datum založení 1. února 1942
Adresa sídla Washington, D.C., Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Ocenění Peabodyho cena
Identifikátory
Oficiální web www.voanews.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlas Ameriky (Voice of America, VOA) je multimediální zpravodajský zdroj a instituce pro oficiální zahraniční vysílání vlády USA. Začala jako rozhlasová vysílací stanice v roce 1942, později přidala televizní vysílání a internetové zpravodajství v angličtině a dalších 30 jazycích. Hlavním posláním Hlasu Ameriky je šíření informací do zemí, kde panuje jistá dezinformovanost nebo cenzura. Vysílání v češtině bylo zahájeno v březnu 1942 a pokračovalo do 27. února 2004.

Na jeho rozhlasových vlnách vysílali pořady osobnosti jako Jan Werich, Jiří Voskovec, Jaroslav Drábek či Josef Škvorecký a Ivan Medek. V letech 1950–1964 a 1968–1973 bylo vysílání na území Československa rušeno.[1]

Etika a kritika[editovat | editovat zdroj]

Již první vysílání obsahovalo slova „Zprávy pro nás mohou být dobré nebo špatné – my vám vždy řekneme pravdu.“[2]

Část akademické sféry a někteří komentátoři označují VOA za formu propagandy a to je občas předmětem sporů.[3][4] Argumentují, že VOA je placená vládou a tak přirozeně přináší politický pohled blízký Vládě USA a propaguje běžný život v USA.

Vyšla však také Charta VOA ve formě zákona. Tato charta požaduje, aby VOA byl „konsistentně spolehlivý a autoritativní zpravodajský zdroj“, aby byl „přesný, objektivní a výstižný“.[5] Cílem tohoto zákona bylo zabránit přílišnému zasahování státu do zpravodajství a za tímto účelem vedení VOA Chartou také opakovaně argumentovalo.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Voice of America na anglické Wikipedii.

  1. http://www.rozhlas.cz/plus/historie/_zprava/10-let-bez-hlasu-ameriky--1321369
  2. Roberts, Walter R. UNC.edu
  3. CHUCK, Elizabeth. Taxpayer money at work: US-funded foreign broadcasts finally available in the US. usnews.nbcnews.com. NBC News, July 20, 2013. Dostupné online. (anglicky) 
  4. HUDSON, John. U.S. Repeals Propaganda Ban, Spreads Government-Made News to Americans. Foreign Policy. 14 July 2013. Dostupné online [cit. 16 July 2013]. (anglicky) 
  5. VOA Charter [online]. Voice of America [cit. 2017-01-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 11-11-2016. (anglicky) 
  6. Hlas Ameriky, TV film, 2016

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]