Vodní nádrž Les Království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vodní nádrž Les Království
Pohled na hráz
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Česko
Kraj Královéhradecký
Okres Trutnov
Vodní nádržLes Království
Vodní nádrž
Les Království
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Povodí 531,8 km²
Parametry – hráz
Hráz gravitační, oblouková zděná z královédvorského pískovce
Kóta 327,31 m n. m.
Délka (koruna hráze) 218 m
Šířka (koruna hráze) 7,2 m
Výška (nade dnem) 32,7 m
Ostatní
Typ přehradní nádrž
Přítok vody Labe, Borecký potok, Brusnický potok
Odtok vody Labe
Říční km 1041,43
Kód památky 24486/6-3435 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Les Království je údolní přehradní nádrž na řece Labi vystavěná v roce 1920. Leží u samoty Tešnov v katastrálním území Bílá Třemešná, 4 km proti proudu od města Dvůr Králové nad Labem, v úzkém údolí, jež prochází Kocléřovským hřbetem. Na levém břehu ji lemuje rozsáhlý lesní komplex Království, zbytek starého hraničního hvozdu, po němž získala přehrada své jméno.

Přehrada je v českých poměrech neobvyklá svým vysoce estetickým stavebním provedením. V současnosti je díky své jedinečnosti vyhledávaným cílem turistů.

Od 3. září 1958 je přehrada i s elektrárnou zapsána jako nemovitá památka,[1] od roku 1964 je údajně národní technickou památkou,[2] od 1. července 2010 je národní kulturní památkou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po ničivé povodni z roku 1897, která zasáhla údolí Labe až po Pardubice, bylo rozhodnuto o výstavbě dvou vodních děl, jež by přívalové vody zadržely – přehrad Labská (u Špindlerova Mlýna) a Tešnovská (dnešní přehrada Les Království). Podklady pro stavební projekt začalo roku 1903 připravovat Technické oddělení pro úpravu řek v Praze, vedené stavebním radou Ing. Josefem Plickou. Stavba proběhla v letech 1910–1920 (zdržení způsobila první světová válka). Stavební část provedla firma J. V. Velflík a strojní zařízení dodala firma Fanta a Jireš (obě společnosti rovněž z Prahy). Náklady na stavbu přehrady činily 4,7 milionu rakouských korun. Po dokončení výstavby šlo o největší vodní nádrž v tehdejší Česko­slovenské republice.

Technické parametry[editovat | editovat zdroj]

Hráz je gravitační oblouková, zděná z královédvorského pískovce. Šířka hráze v základu je 37 metrů a v koruně 7,2 m. Délka hráze v koruně je 218 metrů. Maximální výška hráze je 41,1 m, hloubka u hráze je asi 28 metrů. Nádrž je při zásobním objemu dlouhá 5,1 km a maximální zatopená plocha činí 85 hektarů (v běžném provozu 58,6 ha). Součástí přehrady byla od roku 1923 i vodní elektrárna o výkonu 2×600 kW. V roce 2005 byly vyměněny turbíny, nový výkon 2120 kW. Po koruně hráze vede silnice místního významu.

Stavební provedení[editovat | editovat zdroj]

Celý soubor staveb je pojednán v romantizujícím, pseudogotickém duchu. Samotná koruna hráze je doplněna dvěma branami s ozdobnými věžičkami. Domek hrázného, stojící opodál na pravém břehu, připomíná malý kamenný hrad s dominantní věží s cimbuřím.

Varianty názvu[editovat | editovat zdroj]

Nádrž může být uváděna pod jmény Les Království, Tešnovská (Těšnovská) a Bílá Třemešná.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vodní elektrárna – přehrada Les Království, u samoty Těšnov, Číslo rejstříku ÚSKP: 24486/6-3435, Bílá Třemešná, čísla popisná 236, 282. Národní památkový ústav, nemovité památky
  2. Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem, kudyznudy.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]