Vodní nádrž Les Království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vodní nádrž Les Království
Pohled na hráz
Pohled na hráz
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
OkresTrutnov
Vodní nádrž Les Království
Vodní nádrž
Les Království
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Povodí531,8 km²
Parametry – hráz
Hrázgravitační, oblouková zděná z královédvorského pískovce
Kóta327,31 m n. m.
Délka(koruna hráze) 218 m
Šířka(koruna hráze) 7,2 m
Výška(nade dnem) 32,7 m
Ostatní
Typpřehradní nádrž
Přítok vodyLabe, Borecký potok, Brusnický potok
Odtok vodyLabe
Říční km1041,43
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Les Království je údolní přehradní nádrž na řece Labi vystavěná v roce 1920. Leží u samoty Těšnov v katastrálním území Bílá Třemešná a Nemojov v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji, 4 km proti proudu od města Dvůr Králové nad Labem, v úzkém údolí, jež prochází Kocléřovským hřbetem. Na levém břehu ji lemuje rozsáhlý lesní komplex Les Království, zbytek starého hraničního hvozdu, po němž získala přehrada své jméno.

Přehrada je v českých poměrech neobvyklá svým vysoce estetickým stavebním provedením. V současnosti je díky své jedinečnosti vyhledávaným cílem turistů.

Od 18. dubna 1964 je přehrada i s elektrárnou zapsána jako nemovitá kulturní památka, od 1. července 2010 je národní kulturní památkou.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po ničivé povodni z roku 1897, která zasáhla údolí Labe až po Pardubice, bylo rozhodnuto o výstavbě dvou vodních děl, jež by přívalové vody zadržely – přehrad Labská (u Špindlerova Mlýna) a Tešnovská (dnešní přehrada Les Království). Podklady pro stavební projekt začalo roku 1903 připravovat Technické oddělení pro úpravu řek v Praze, vedené stavebním radou Ing. Josefem Plickou. Stavba proběhla v letech 1910–1920 (zdržení způsobila první světová válka). Stavební část provedla firma J. V. Velflík a strojní zařízení dodala firma Fanta a Jireš (obě společnosti rovněž z Prahy). Náklady na stavbu přehrady činily 4,7 milionu rakouských korun. Po dokončení výstavby šlo o největší vodní nádrž v tehdejší Česko­slovenské republice.

Technické parametry[editovat | editovat zdroj]

Hráz je gravitační oblouková, zděná z královédvorského pískovce. Šířka hráze v základu je 37 metrů a v koruně 7,2 m. Délka hráze v koruně je 218 metrů. Maximální výška hráze je 41,1 m, hloubka u hráze je asi 28 metrů. Nádrž je při zásobním objemu dlouhá 5,1 km a maximální zatopená plocha činí 85 hektarů (v běžném provozu 58,6 ha). Součástí přehrady byla od roku 1923 i vodní elektrárna o výkonu 2×600 kW. V roce 2005 byly vyměněny turbíny, nový výkon 2120 kW. Po koruně hráze vede silnice místního významu.

Stavební provedení[editovat | editovat zdroj]

Celý soubor staveb je pojednán v romantizujícím, pseudogotickém duchu. Samotná koruna hráze je doplněna dvěma branami s ozdobnými věžičkami. Domek hrázného, stojící opodál na pravém břehu, připomíná malý kamenný hrad s dominantní věží s cimbuřím.

Varianty názvu[editovat | editovat zdroj]

Nádrž může být uváděna pod jmény Les Království, Tešnovská (Těšnovská) Bílá Třemešná nebo jako místní pojmenování Zvičina (dle stejnojmenného nedalekého vrcholu).

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-02-09]. Identifikátor záznamu 135553 : přehrada a vodní elektrárna Tešnov v Bílé Třemešné (vodní dílo Les Království). Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]