Vože

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vože
Jezero ze satelitu Sentinel-2 (2022)
Jezero ze satelitu Sentinel-2 (2022)
Poloha
SvětadílEvropa
StátRuskoRusko Rusko
OblastVologdská
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha422 km²
Délka64 km
Šířka16 km
Max. hloubka4,5 m
Prům. hloubka3,5 m
Ostatní
Přítok vodyVožega, Modlona
Odtok vodySviď
Ostrovy2
SídlaČaronda, Vasiljevskoje, Sidorovo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vože (rusky Воже) je jezero na severu Vologdské oblasti v severozápadním Rusku. Má rozlohu 422 km², délku 64 km a šířku od 7 do 16 km. Hluboké je průměrně 3 až 4 m. Jeho největší hloubka je 4,5 m.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Leží uprostřed částečně bažinaté a částečně zalesněné roviny. V prostřední části západního břehu je spojeno úzkým průlivem s Jelonským jezerem (rusky Озеро Елонское). Pobřeží je převážně nížinné, na severozápadě silně bažinaté.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře jsou dva nízké ostrůvky. Na jednom z nich, Spasském, jsou zbytky budov kláštera ze začátku 17. století. Břehy jezera jsou lemované pásem rákosí, které je tvořené převážně skřípincem jezerním, jen na západní straně jsou odkrytá písečná místa s množstvím kamínků.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Jezero má mnoho přítoků, dva hlavní jsou řeka Vožega (rusky Вожега), dlouhá 138 km a Modlona. Ze severního konce jezera odtéká řeka Sviď (rusky Свидь), dlouhá 61 km, která teče do jezera Lača, z kterého odtéká řeka Oněga.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na nejvyšších místech břehu stojí vesnice Čaronda (rusky Чаронда), Vasiljevskoje (rusky Васильевское) a Sidorovo (rusky Сидорово). Další vesnice se nacházejí několik kilometrů od břehu. V jezeře se dobře loví okouni, štiky, cejni, plotice a jelci .

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]