Vodlozero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodlozero
satelitní snímek
satelitní snímek
Poloha
Světadíl Evropa
Stát RuskoRusko Rusko
Republika Karelská republika
Vodlozero (Rusko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 322 km²
Délka 36,2 km
Šířka 15,9 km
Max. hloubka 4 m
Ostatní
Nadm. výška 136 m n. m.
Přítok vody Ileksa
Odtok vody Suchá Vodla, Vjama
Ostrovy 196
Sídla Kuganavolok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodlozero (rusky Водлозеро) je jezero, které leží na východě Karelské republiky v severozápadním Rusku. Je největší jezero ve východní části Karélie. Celková rozloha jezera je 322 km² (bez ostrovů). Jeho délka je 36,2 km a šířka 15,9 km. Průměrná hloubka je 4 m. Leží v nadmořské výšce 136 m.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží je velmi členité. Břehy jezera nejsou vysoké, převážně jsou kamenité. Na jezeře je 196 ostrovů. Nejvýznamnější je ostrov na severu jezera, na kterém se nachází Iljinský hřbitov (Ильинский погост), dřevěný kostel z roku 1660, architektonická památka.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je sněhový a dešťový. Rozptyl kolísání hladiny během roku je asi 2 m. Zamrzá na začátku listopadu a rozmrzá na začátku května. Hlavním přítokem je řeka Ileksa přitékající ze severu z Kaldačichinského jezera. Ústí do jezera dvěma rameny. Z jezera vytéká na východě řeka Vodla, která teče do Oněžského jezera.

Využití[editovat | editovat zdroj]

V roce 1935 bylo rozšířeno na přehradní nádrž kvůli sezónní regulaci odtékajících řek Vjama (Вяма) a Suchá Vodla (Сухая Водла). Suchá Vodla je při odtoku zahrazena nepropustnou přehradní hrází. Při maximálním stavu hladiny dosahuje rozlohy 370 km². Jezero je bohaté na ryby (síh severní maréna, síh malý, cejn velký, candát obecný aj.). Na jižním břehu jezera leží obec Kuganavolok, do které vede silnice z města Pudož.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]