Ilmeňské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ilmeňské jezero
jezero nedaleko Novgorodu
jezero nedaleko Novgorodu
Poloha
Světadíl Evropa
Stát RuskoRusko Rusko
Oblast Novgorodská
Sídlo Novgorod
Ilmeňské jezero (Rusko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 982 km²
Délka 40 km
Šířka 32 km
Max. hloubka 10 m
Ostatní
Nadm. výška 18 m n. m.
Přítok vody Msta, Pola, Lovať, Psiža, Verenda, Šeloň
Odtok vody Volchov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ilmeňské jezero nebo jen Ilmeň (rusky Ильмень, Ильмер) je jezero v západní části Novgorodské oblasti v Rusku. Nachází se v nejnižší části Přiilmeňské nížiny. Má rozlohu (při průměrné úrovni hladiny) 982 km². Rozloha jezera se v závislosti na vodním stavu mění od 733 km² do 2 090 km². Je 40 až 45 km dlouhé a 32 až 35 km široké. Hloubka jezera je od 3 až 4 m u pobřeží do 6 až 10 m uprostřed. Leží v nadmořské výšce 18 m.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Břehy jsou převážně nížinaté, hlavně východní a na jihu bažinaté. Dno je ploché. Podél severozápadního břehu (PojezeříПоозёрье) se táhnou valy, střídající se s propadlinami. Na jihozápadě jsou břehy složené z vápence a jsou příkré. Místy jsou břehy tvořeny deltami řek s množstvím plochých zaplavovaných ostrovů a ramen.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Do Ilmeně ústí asi 50 řek. Hlavním přítokem jezera je z východu Msta. Dalšími přítoky jsou Pola, Lovať (s Polistí), Psiža, Verenda a Šeloň (s Mšegou). Odtéká na sever řeka Volchov, která teče do Ladožského jezera. Základní zdroj vody tvoří řeky s jarními povodněmi a zimním poklesem stavu. Nejvyšší úroveň je na jaře (květen), nejnižší na konci března a začátku dubna. Kolísání úrovně hladiny v průběhu roku se pohybuje od 2,35 do 5,8 m (maximálně 7,4 m).

Vlastnosti vody[editovat | editovat zdroj]

V jezeře je mnoho organických látek a voda má žlutavé zabarvení. Teplota vody dosahuje v červenci 19 až 20 °C. Koupací sezóna trvá 90 dní. Hladina zamrzá v listopadu a rozmrzá v dubnu.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Jezero je bohaté na ryby (cejni, snětci, mníci, štiky).

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 9.12. století vedla přes Starou Ladogu a Ilmeň cesta od Varjagů k Řekům a také cesta na Volhu. Jako obchvat jezera byl postaven na konci 18. a začátku 19. století Siversův kanál a později Višerský kanál. Podle jména jezera pochází pojmenování nejsevernější skupiny východních Slovanů (Ilmeňští Slované – podle K. Tichockého). Podle letopisů starých Slovanů se nazývalo Slovanské moře.

Využití[editovat | editovat zdroj]

V současné době je jezero součástí Hornovolocké vodní soustavy. Vodní hladina je regulována Volchovskou hydroelektrárnou. Jezero Ilmeň je v zóně vzdutí Volchovské přehrady. Jezero je splavné, po jezeře je zavedena lodní doprava mezi městy Novgorod, Stará Rus (přes Lovať a Polneť) a Šimsk (ústí Šeloni). 6 km od severního břehu jezera na řece Volchov leží jedno z nejstarších ruských měst – Novgorod.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]