Ilmeňské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ilmeňské jezero
jezero nedaleko Novgorodu
jezero nedaleko Novgorodu
Poloha
SvětadílEvropa
StátRuskoRusko Rusko
OblastNovgorodská
SídloNovgorod
Ilmeňské jezero (Rusko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha982 km²
Délka40 km
Šířka32 km
Objem6,5 km³
Max. hloubka10 m
Ostatní
Nadm. výška18 m n. m.
Přítok vodyMsta, Pola, Lovať, Psiža, Verenda, Šeloň
Odtok vodyVolchov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ilmeňské jezero nebo jen Ilmeň (rusky Ильмень, Ильмер) je jezero v západní části Novgorodské oblasti v Rusku. Nachází se v nejnižší části Přiilmeňské nížiny. Má rozlohu (při průměrné úrovni hladiny) 982 km². Rozloha jezera se v závislosti na vodním stavu mění od 733 km² do 2 090 km². Je 40 až 45 km dlouhé a 32 až 35 km široké. Hloubka jezera je od 3 až 4 m u pobřeží do 6 až 10 m uprostřed. Leží v nadmořské výšce 18 m.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Břehy jsou převážně nížinaté, hlavně východní a na jihu bažinaté. Dno je ploché. Podél severozápadního břehu (PojezeříПоозёрье) se táhnou valy, střídající se s propadlinami. Na jihozápadě jsou břehy složené z vápence a jsou příkré. Místy jsou břehy tvořeny deltami řek s množstvím plochých zaplavovaných ostrovů a ramen.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Do Ilmeně ústí asi 50 řek. Hlavním přítokem jezera je z východu Msta. Dalšími přítoky jsou Pola, Lovať (s Polistí), Psiža, Verenda a Šeloň (s Mšegou). Odtéká na sever řeka Volchov, která teče do Ladožského jezera. Základní zdroj vody tvoří řeky s jarními povodněmi a zimním poklesem stavu. Nejvyšší úroveň je na jaře (květen), nejnižší na konci března a začátku dubna. Kolísání úrovně hladiny v průběhu roku se pohybuje od 2,35 do 5,8 m (maximálně 7,4 m).

Vlastnosti vody[editovat | editovat zdroj]

V jezeře je mnoho organických látek a voda má žlutavé zabarvení. Teplota vody dosahuje v červenci 19 až 20 °C. Koupací sezóna trvá 90 dní. Hladina zamrzá v listopadu a rozmrzá v dubnu.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Jezero je bohaté na ryby (cejni, snětci, mníci, štiky).

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 9.12. století vedla přes Starou Ladogu a Ilmeň cesta od Varjagů k Řekům a také cesta na Volhu. Jako obchvat jezera byl postaven na konci 18. a začátku 19. století Siversův kanál a později Višerský kanál. Podle jména jezera pochází pojmenování nejsevernější skupiny východních Slovanů (Ilmeňští Slované – podle K. Tichockého). Podle letopisů starých Slovanů se nazývalo Slovanské moře.

Využití[editovat | editovat zdroj]

V současné době je jezero součástí Hornovolocké vodní soustavy. Vodní hladina je regulována Volchovskou hydroelektrárnou. Jezero Ilmeň je v zóně vzdutí Volchovské přehrady. Jezero je splavné, po jezeře je zavedena lodní doprava mezi městy Novgorod, Stará Rus (přes Lovať a Polneť) a Šimsk (ústí Šeloni). 6 km od severního břehu jezera na řece Volchov leží jedno z nejstarších ruských měst – Novgorod.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]