Seliger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Josef Seliger.
Seliger
Nilovův klášter na ostrově Stolbnyj na jezeře Seliger
Nilovův klášter na ostrově Stolbnyj na jezeře Seliger
Poloha
SvětadílEvropa
StátRuskoRusko Rusko
OblastiNovgorodská, Tverská
RajónyDemjanský (N), Ostaškovský (T)
SídlaOstaškov
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha212 km²
Délka60 km
Šířka37 km
Povodí2275 km²
Max. hloubka5,8 m
Ostatní
Typledovcové jezero
Nadm. výška205 m n. m.
Přítok vodyČerjomucha, Soroča, Krapivenga, Momenga
Odtok vodySeližarovka
OstrovyChačin, Stolbnyj
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seliger (rusky Селигер) je jezero na hranici Tverské a Novgorodské oblasti v Rusku. Nachází se na severozápadě Valdajské vysočiny. Jezero je ledovcového původu a velmi nepravidelného, členitého tvaru. Má rozlohu 212 km².[1] Je ze severu na jih 60 km dlouhé. Průměrně je hluboké 5,8 m, nejvíce 24 m[1]. Leží v nadmořské výšce 205 m.[1] Název jezera je pravděpodobně z finštiny.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Jezero má lopatkovitý tvar. Skládá se z několika téměř izolovaných vodních ploch, zvaných pljosy (Ostaškovský, Nižněpožický, Sosnický, Seližarovský atd.), které jsou spojeny úzkými krátkými průtoky.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře se nachází přibližně 160 ostrovů.[1] Největší z nich je Chačin (32 km²), který takřka vyplňuje severní polovinu jezera; druhým největším je Gorodomlja (3,1 km²). Krom toho je v této oblasti velké množství poloostrovů.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Do jezera ústí 110 přítoků, z nichž hlavní jsou Čerjomucha, Krapivenga, Soroča, Momenga. Odtéká z něj Seližarovka (přítok Volhy)

Klima[editovat | editovat zdroj]

Klima v této oblasti je mírné a pevninské. Příjemně teplé dny s teplotami na 20 °C mohou přicházet od konce května do začátku září, naopak od prosince do konce února může teplota klesat pod –20 °C. Voda na jezeře zamrzá v listopadu až v prosinci a rozmrzá ve druhé polovině dubna až v květnu.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře je rozvinutý rybolov (síhové severní i malí, cejni, candáti, štiky). Do 1. poloviny 20. století byl rybolov „decentralizovaný“ a rybářství se věnoval kdekdo z Ostaškova a okolních vesnic. Jednalo se o tradiční povolání a ryby v těžších dobách zastaly funkci lokální měny.

Osídlení pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Na jižním břehu leží město Ostaškov, mezi menší obce a osady patří Žar, Svetlica, Pačkovo, Zalučje, Neprije. Oblast jezera je zónou masivního oddychu a turistiky. Na přelomu 40. a 50. let na ostrově Gorodomlja byla základna, laboratoře a vědecká pracoviště raketové techniky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-09-28]. Heslo ́СЕЛИГЕ́Р. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-02-05. (rusky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]