Vlasta Jelínková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlasta Jelínková
Narození 31. října 1904
Sadská
Úmrtí 26. října 1988 (ve věku 83 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vlasta Jelínková, vlastním jménem Anna Jelínková, provdaná Schindlerová (31. října 1904 Sadská26. října 1988 Praha) byla česká herečka. Pocházela ze staré herecké rodiny. Její tety (Terezie Brzková, Otýlie Beníšková, Marie Spurná aj.) byly známé staré české herečky. Bratranci, sestřenice a dokonce i rodiče byli také herci. K filmu se dostala až ve čtyřicátých letech. Zemřela po těžkém infarktu 26. října 1988 v Praze.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 31. října roku 1904 v Sadské u Nymburka do herecké rodiny Jelínkových. Už její rodiče a tety byli známí herci. Proto se rozhodla v této tradici pokračovat a stala se také herečkou, a sice všestrannou. Hrát začínala v Městském divadle v Kladně a v Hálkově městském divadle v Nymburce. Později hrála také v divadle v Mladé Boleslavi, jako většina herců. Později odešla hrát do Realistického divadla v Praze.

Film[editovat | editovat zdroj]

K filmu se dostala až ve čtyřicátých letech. První filmová role přišla až v roce 1946, a sice ve filmu Mrtvý mezi živými. Dále jsme jí mohli vidět ve filmu Já už budu hodný, dědečku z roku 1977 nebo Vesničko má středisková.

Konec života[editovat | editovat zdroj]

Onemocněla srdeční arytmií a v roce 1987 dostala infarkt. Zemřela 26. října roku 1988 v Praze. Pohřbena je v rodné Sadské.