Vlajky Rakouska-Uherska
Vlajka Rakouska-Uherska nebyla nikdy oficiálně zavedena pro spory mezi rakouskou a uherskou částí monarchie. Každá z obou částí používala vlajku svou.
Kromě toho užívalo Rakousko-Uhersko řady dalších odvozených a služebních vlajek. Existovala tak např. kompromisní společná tzv. obchodní vlajka,[1] reprezentující monarchii v civilním námořním provozu a v diplomatických vztazích.[2] Dále to byla válečná vlajka, vlajka válečného loďstva, císařská vlajka a další.[3]
Státní vlajky
[editovat | editovat zdroj]Jádrem Rakouska-Uherska byla duální monarchie, která byla reálnou unií mezi Předlitavskem, severní a západní částí bývalého rakouského císařství, a Uherským královstvím (Zalitavskem), východní a jižní části monarchie. Po reformách z roku 1867 byly rakouské a uherské státy mocensky rovnocenné. Oba státy prováděly společnou zahraniční, obrannou a finanční politiku, ale všechny ostatní vládní schopnosti byly rozděleny mezi příslušné státy. Obě části používaly vlastní státní vlajku.
-
Státní vlajka rakouské (předlitavské) části monarchie a také tradiční císařská vlajka
poměr stran: 2:3 -
Státní vlajka uherské (zalitavské) části monarchie a prezentující Uhersko
-
Varianta státní vlajka uherské (zalitavské) části
Třetí složkou unie bylo Chorvatsko-slavonské království, autonomní oblast pod uherskou korunou, která v roce 1868 vyjednala chorvatsko-uherské vyrovnání.
-
Vlajka (neoficiální) častěji užívaná v Království chorvatsko-slavonském
-
Rakousko-uherský propagandistický plakát vybízející k nákupu válečných dluhopisů
-
Dobová propagandistická pohlednice s vládci Ústředních mocností a nápisem „Spojené síly vedou k cíli“
-
Propagandistické pohlednice prezentující Ústřední mocnosti
Služební vlajky
[editovat | editovat zdroj]-
Válečná vlajka, do roku 1915 i válečného námořnictva
Popis společné rakousko-uherské obchodní vlajky
[editovat | editovat zdroj]Vlajku tvoří tři stejně velké vodorovné pruhy, spodní pruh rozděluje vlajku na dvě poloviny. Pravá polovina se zeleným pruhem představuje uherskou část, levá polovina s červeným pruhem rakouskou část. V bílém pruhu se nacházejí znaky obou částí rakousko-uherského mocnářství. Symbolika barev obou polovin je totožná se symbolikou barev dnešního Rakouska a Maďarska.
-
varianta,
poměr stran: 2:3 -
odlišná varianta,
poměr stran: 2:3
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ GREGOROVIČOVÁ, Eva; SEDLÁČEK, Pavel. Česká panovnická a státní symbolika. Vývoj od středověku do současnosti. Praha: Státní ústřední archiv, 2002. S. 69–70.
- ↑ AGSTNER, Rudolf. Handbuch des k. (u.) k. Konsulardienstes. Wien: new academic press, 2018. Dostupné online. S. 3, 51.
- ↑ Rakousko-Uherská vlajka na Flags of the World
Související články
[editovat | editovat zdroj]- Státní znak Rakouska-Uherska
- Rakouská císařská hymna
- Dějiny Rakouska
- Dějiny Maďarska
- Rakouská vlajka
- Maďarská vlajka
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Vlajky Rakouska-Uherska na Wikimedia Commons