Vladislav Ribnikar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladislav Ribnikar
Vladislav Ribnikar.jpg
Narození 13. listopadu 1871
Trstenik
Úmrtí 1. září 1914 (ve věku 42 let)
Sokolska planina
Místo pohřbení Ossuary Church in Pecka (44°17′26″ s. š., 19°32′19″ v. d.)
Alma mater Pařížská univerzita
Fakulta filozofie Bělehradské univerzity
Zaměstnavatel Politika
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladislav Ribnikar (v srbské cyrilici Владислав Рибникар; 13. listopadu 1871, Trstenik, Srbsko1. září 1914) byl zakladatel srbských novin Politika a dlouholetý ředitel deníku, který vedl až do své smrti v první světové válce.

Vladislav se narodil do rodiny Franja Ribnikara ze Slovinska a Milici Srnić z Kostajnici. Studoval v Jagodině a Bělehradu, v letech 18881892 vystudoval filozofii na místní filozofické fakultě bělehradské univerzity. Magisterský titul získal na Sorbonně a poté nějakou dobu studoval také na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Kvůli převratu na srbském trůnu nicméně doktorský titul nakonec nezískal. Po svém návratu do vlasti se rozhodl založit první nezávislé srbské noviny. D novinářské činnosti se zapojil také i jeho mladší syn Darko Ribnikar. Jeho druhý bratr, Vladislav Slobodan, se stal příbuzným Jiřího Dienstbiera.

V letech 19121913 se Vladislav Ribnikar zapojil do první a druhé balkánské války. Do aktivní služby byl povolán po vypuknutí války první světové. Byl zabit v boji v západním Srbsku v pohoří Sokolska planina.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladislav F. Ribnikar na anglické Wikipedii.