Přeskočit na obsah

Villa Fischer (Kadaň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Villa Fischer
Základní informace
ArchitektiHans Dotzauer, (Paul Peter)
Výstavba1925
StavebníkJUDr. Emil Fischer
Poloha
AdresaT. G. Masaryka, čp. 817, Kadaň, ČeskoČesko Česko
UliceT. G. Masaryka
Souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Villa Fischer (čp. 817) je monumentální modernistická vila ve vilové čtvrti, dříve známé jako Zahradní Město, v Kadani. Nalézá se v ulici T. G. Masaryka (dříve Gollova). Stavební práce byly dokončeny roku 1925. Podle projektu akademického architekta Hanse Dotzauera je realizoval kadaňský stavitel Paul Peter. Stavebníkem vily byl JUDr. Emil Fischer.

Projekt nové vily v Gollově ulici na Zahradním Městě v Kadani si stavebník a první majitel vily JUDr. Emil Fischer objednal u významného chomutovského akademického architekta Hanse Dotzauera. Tento projekt byl dokončen již v srpnu roku 1924. Realizace se ujala významná stavební firma architekta a stavitele Paula Petera (syna věhlasného kadaňského stavitele a architekta Josefa Petera, autora mnoha vil a domů: Villa Ehrler, Villa Paulus, Villa Herold, Villa Peter, Villa Janka (Kadaň), Villa Howorka, Villa Skall a řada dalších staveb v Kadani a okolí).

Vila působí skutečně monumentálním dojmem. Vyznačuje se výrazným domovním štítem, balkonem opatřeným obloukovým zábradlím a také venkovním schodištěm. V dispozici vily je zřízena řada nadstandardních místností, jako například šatna, žehlírna nebo vinný sklípek. Již v roce 1926 navíc stavební komise povolila u vily výstavbu autogaráže.

Stavebník a první majitel vily Emil Fischer se narodil roku 1886 v Radonicích na Kadaňsku. Jeho otcem byl stolař Stefan Fischer. Emil Fischer docházel na obecnou školu v Radonicích. Středoškolská studia absolvoval na gymnáziu v Doupově a ve Stříbře, kde také úspěšně odmaturoval. Počínaje rokem 1905 začal studovat na Právnické fakultě německé Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Promoval v roce 1910. Roku 1917 si ve Vídni vzal za manželku Gertrudu, rozenou Kuhn, pocházející ze saského města Bärenstein, které leží přímo na českosaské hranici, a které od krušnohorských Vejprt odděluje pouze říčka Polava.

Od roku 1919 pak žili manželé Fischerovi v Kadani, kde si JUDr. Emil Fischer otevřel vlastní advokátní kancelář. Od roku 1924 pak tuto kancelář provozoval společně s JUDr. Hermannem Rzesaczem, jenž si později ve Fischerově sousedství nechal také postavit vlastní vilu (Villa Baldini). V Kadani se také narodili oba synové manželů Fischerových, a sice Gerhard Rudolf (narozen 1920) a Erich Friedrich (narozen 1923). O osudech Gerharda Rudolfa a Ericha Friedricha víme jen, že Erich Friedrich byl roku 1940 evidován v Praze, kde zřejmě studoval na tehdejší Německé Karlově univerzitě. V té době byla však již Kadaň součástí tzv. Sudetské župy a Praha hlavním městem Protektorátu Čechy a Morava. Rodina JUDr. Emila Fischera se pravděpodobně přikláněla, snad z pragmatických důvodů, k německé nacionálněsocialistické ideologii. Roku 1941 se totiž oba manželé Fischerovi zřekli svého katolického vyznání a prohlásili se pouze za „v Boha věřící“ (gottgläublig), což bylo populární právě mezi přesvědčenými nacisty nebo konformisty.

Po skončení druhé světové války byli Fischerovi nuceni svou vilu opustit a v červnu roku 1945 se uchýlili ke svým příbuzným do Podbořan. Právě z Podbořan pak byli s největší pravděpodobností spolu s dalšími německými obyvateli vyhnáni v rámci tzv. odsunu.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • HLAVÁČEK, Petr. Kadaňské vily a jejich zapomenuté osudy. Kadaň: Město Kadaň, 2017.