Victorinox

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo firmy Victorinox
Nůž Victorinox Mountaineer
Zavřený nůž, s typickým logem na střence

Victorinox AG je firma vyrábějící především nože (švýcarský nůž), která byla založená v Ibachu (část města Schwyz) ve Švýcarsku roku 1884. Od roku 2005, kdy koupila konkurenční společnost Wenger, se stala jediným dodavatelem víceúčelových nožů pro švýcarskou armádu.

Typ firmy Akciová společnost
Založeno 1884
Zakladatelé Karl Elsener and Nicholas Elsener
Sídlo firmy Ibach, Kanton Schwyz, Švýcarsko
Oblast prodeje Celosvětově
Klíčoví lidé Carl Elsener junior
(Prezident, CEO & Chairman)
Produkty nože, hodinky, cestovní výbava, móda, parfémy, svítilny
Zisk 485 Milionů CHF (2008)
Počet zaměstnanců 1,700 (2009)

Stručná historie[editovat | editovat zdroj]

1884
Tohoto roku byla společnost založena ve městě Ibach ve Švýcarsku. Jejím zakladatelem byl tovaryš Karl Elsener, který pracoval v Paříži a později v německém městě Tuttlingen. Energii pro leštící a brousící stroje dodávalo vodní kolo na potoku Tobelbach.
1891
Společnost začala dodávat nože pro švýcarskou armádu.
1897
12. června byl patentován švýcarský důstojnický a sportovní nůž.
1909
Vzniká znak Victorinox (bílý kříž na červeném štítu), kterým jsou označeny všechny nože vyráběné od tohoto roku. Znak sloužil jako rozeznaní originálního nože od padělku a používá se dodnes. Dochází také ke změně názvu společnosti na Victoria podle jména matky majitele, která v tomto roce zemřela.
1921
Do výroby byla zavedena nerezová ocel (zkráceně známá jako "inox"). Spojením jména Victoria se slovem "inox" vznikl nový název společnosti - Victorinox.
1945
Po 2. světové válce nakoupili Spojené Státy Americké Švýcarské důstojnické nože pro vojáky a úředníky americké armády, námořnictva a letectva. Američané nožům říkali "Swiss Army Knife" a tento název je dodnes používán ve všech anglicky mluvících zemích.
1969
Společnost získala novou pětipatrovou budovu, kde vyráběla domácí a profesionální nože.
1980
Došlo k největší expanzi podniku. Výrobní, kancelářské a skladovací prostory se zvýšily z 11 000 m2 na 27 000 m2. Pracovalo zde 730 zaměstnanců a roční tržby přesáhly 65 miliónů švýcarských franků.
1989
Společnost uvedla na trh v USA Swiss Army Watches (hodinky švýcarské armády), které zaznamenaly velký úspěch.
1992
V Japonsku byla založena první prodejní pobočka. V následujících letech vznikly další dceřiné firmy v Mexiku, Brazílii, Polsku, Číně, Vietnamu a Chile.
1999
Založením Victorinox Watch SA v Bonfolu znamenalo expanzi Hodinářského odvětví. Za účelem posílení značky Victorinox a zvýšení její přitažlivosti se začala rozvíjet linka cestovní výbava. Výroba byla možná pouze s licencí, která kladla vysoké nároky na kvalitu.
2000
Byla zřízena Victorinox Foundation (Nadace Victorinox), jejímž hlavním cílem bylo poskytovat jistotu zaměstnání v dlouhodobém horizontu a zajistit finanční nezávislost.
2001
Vznikla oděvní kolekce podnikání a volného času určená pro severoamerický trh, která poskytovala zákazníkům stejnou kvalitu jako švýcarské armádní nože. Všech pět kategorií produktů (nářadí, domácí a profesionální nože, hodinky, móda a cestovní výbava) se poprvé společně představili ve flajkovém obchodě v Soho v New Yorku.
2002
Victorinox se stala jediným akcionářem společnosti Swiss Army Brands Inc. v USA.
2005
26. dubna společnost převzala konkurenční firmu Wenger SA. Tím se Victorinox dostala na pozici jediného výrobce a dodavatele víceúčelových nožů pro švýcarskou armádu.
2006
Továrna na hodinky se přesunula do Porrentruy. Společnost měla asi 900 zaměstnanců, kteří za rok vyrobili zhruba 34 000 švýcarských armádních nožů, 38 000 kusů multifunkčního nářadí a 30 000 kuchyňských a domácích nožů. Přibližně 90 % výrobku se vyvezlo do více než 100 zemí.
2007
Victorinox založila novou společnost Victorinox Swiss Army Fragrance AG. Bývalá parfémová linka společnosti Wenger přemístěna a označena emblémem Victorinox.
2008
V New Bond Street v Londýně byl otevřen první evropský značkový obchod Victorinox.
2009
Společnost má přes 1 700 zaměstnanců po celém světě a její roční tržby se pohybují okolo 500 miliónů švýcarských franků.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Švýcarské armádní nože
Jedná se o nejznámější produkt společnosti Victorinox. Jsou to multifunkční nástroje, protože kromě nože jsou vybaveny například otvírákem na konzervy, lupou, nůžkami nebo pilníkem. Vyrábí se v mnoha kombinacích, velikostech a tvarech.
Kuchyňské nože
Hodinky
Cestovní výbava
Do této kategorie patří cestovní tašky a batohy.
Móda
Parfémy

Odkazy[editovat | editovat zdroj]