Višňová (železniční stanice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Višňová
Staniční budova
Staniční budova
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký
Vesnice Višňová
Souřadnice
Višňová
Višňová
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 547422
Tratě 037
Nadmořská výška 235 m n. m.
V provozu od 1875
Dopravních kolejí 2
Nástupišť (hran) 1 (2)
Počet cestujících 278/den[1] (2009)
Prodej jízdenek Ne
Návazná doprava Ne
Služby ve stanici Ne
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Višňová je železniční stanice ve stejnojmenné obci na železniční trati spojující Liberecpolským městem Zawidów, uváděné v jízdním řádu pro cestující pod číslem 037. Stanice je zbudovaná ve směru sever–jih a nachází se severně od centra obce. Prostorem stanice prochází hranice mezi katastrálními územími Višňová a Předlánce. Východně od stanice je vedena silnice III/0353. Na severním zhlaví tato silnice trať křižuje na nechráněném železničním přejezdu.

Popis stanice[editovat | editovat zdroj]

Stanice je trojkolejná a mezi jednotlivými kolejemi se nachází nástupiště o délce 60 metrů. Východně od kolejiště stojí zděná patrová staniční budova (Předlánce, čp. 89). Východně od ní je vedena silniční komunikace.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Ve stanici zastavují osobní vlaky linky L6 Liberec – Frýdlant v Čechách – Černousy.

Turistické trasy[editovat | editovat zdroj]

Jihovýchodně od stanice, na křižovatce silnic III/0353 a III/0356 je rozcestník turistických tras pojmenovaný „Višňová – železniční stanice“. Tudy prochází Pašerácká naučná stezka, která vede k severu na rozcestí „Filipovka – železniční stanice“ a na jih směrem k Minkovicím. Severním směrem je její trasa totožná se žlutou turistickou značkou a část trasy je s nimi vedena také zelená trasa zelená turistická značka, která se po cca 500 metrech odpojí a pokračuje na rozcestník „Dubový rybník“. Jižním směrem je spolu s Pašeráckou naučnou stezkou vedena zelená trasa, která se po asi 500 metrech odpojí a pokračuje dále na Pohanské kameny, kde je stejnojmenný rozcestník. Žlutě značená trasa vychází od rozcestníku u višňovské železniční stanice východním směrem a pokračuje na „Bulovský potok – západní rozcestí“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Analýza stavu dopravy na území Libereckého kraje [online]. Liberec: Liberecký kraj, 2010 [cit. 2012-10-20]. Kapitola Celostátní tratě na území Libereckého kraje. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-17. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Višňová
Trať 037 LiberecZawidów (km traťový: 195,291)
vzdálenost: 2,615 km
MinkoviceBSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lHST.svg
vzdálenost: 1,968 km