Vesna Vulovičová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vesna Vulović
Narození 3. ledna 1950
Srbsko Bělehrad, Srbsko
Úmrtí 23. prosince 2016 (ve věku 66 let)
Srbsko Bělehrad, Srbsko[1]
Místo odpočinku Novo groblje
Národnost srbská
Povolání palubní průvodčí
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vesna Vulovičová (srbsky: Весна Вуловић; 3. ledna 1950 Bělehrad23. prosince 2016 tamtéž) byla jugoslávská letuška, která v roce 1972 přežila havárii letu JAT 367 a následný pád v troskách letadla z výšky 10 050 metrů, což představuje podle Guinessovy knihy světový rekord při přežití volného pádu bez padáku z největší výšky.[2][3]

K této události došlo dne 26. ledna 1972 nad Srbskou Kamenicí v Československu, když v zavazadlovém prostoru jugoslávského letadla na lince JAT 367, ve kterém Vulovičová byla letuškou, explodovala nálož. K atentátu se údajně přihlásila chorvatská, protisrbsky orientovaná, fašistická organizace Ustaša, jejíž členové provedli po druhé světové válce více než dvě desítky teroristických akcí[zdroj?] proti Jugoslávii.[3] Následkem exploze se letoun DC-9 rozlomil a zřítil k zemi, a Vesna byla jediná, která přežila. Vulovičová při jednom z pozdějších rozhovorů uvedla, že se nacházela ve střední části letadla.[4] Tuto informaci měla ale pouze z doslechu, neboť ji postihla měsíc trvající amnézie, už od okamžiku nástupu v Kodani. Během pádu utrpěla frakturu lebky, měla zlomené obě nohy, tři obratle, v důsledku čehož ochrnula od pasu dolů, postihla ji i řada vnějších a vnitřních zranění. Po několika náročných operacích se ji vrátil cit do nohou a začala znovu chodit. Vesnino vyléčení bylo považováno za velký úspěch československého zdravotnictví.

Vulovičová chtěla znovu létat jako letuška, společnost jí to však (zřejmě z marketingových důvodů) neumožnila. Poté, co se plně vyléčila ze svých zranění, pokračovala v práci pro Jugoslovenski aerotransport (Yugoslav Airlines) jako administrativní pracovnice. V bývalé Jugoslávii se stala národní hrdinkou, vystupovala v televizních pořadech a později se aktivně zapojila do politického odporu proti Slobodanu Miloševičovi. Dvaadvacetiletá dívka neměla původně letět v tomto letu, před letem mělo dojít k záměně s dívkou, která se jmenovala také Vesna. Je-li to pravda, je to již třetí Vesna v tomto příběhu - v Kodani se V. Vulovićová střídala s letuškou Vesnou Dereta. V té době byla už pravděpodobně časovaná nálož na palubě.

Vulovičová obdržela ocenění za Guinessův rekord na ceremonii od Paula McCartneyho.

V lednu 2009 Peter Hornung-Andersen, redaktor rozhlasové stanice ARD, zpochybnil průběh a výsledky tehdejšího vyšetřování a předložil konspirační teorii s politickým pozadím, podle které bylo letadlo sestřeleno československou armádou.[5] Sama Vesna Vulović údajně tuto konspirační teorii označila za senzacechtivou, nesmyslnou a absurdní. Úřad pro civilní letectví ČR neprojevil podle novinářů zájem o jejich „odhalení“ a věc přešel komentářem, že u této nehody jsou podobné teorie evergreenem.

Podle listu Večernje novosti několik dní nezvedala telefon, proto se její přátelé obrátili na policii. Ta se v pátek po poledni dostala do bytu a její tělo objevila ve vaně. Příčina smrti zatím není známa, nicméně žena pravděpodobně zemřela již před několika dny. Bylo známo, že její zdravotní stav nebyl dobrý již delší dobu. V bytě žila jen se svými třemi kočkami.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zpráva o úmrtí Vesny Vulovičové (srbsky) http://rs.n1info.com/a216769/Vesti/Vesti/Umrla-Vesna-Vulovic.html
  2. Tv.Com - Mythbusters: Escape Slide Parachute (Story of Vesna Vulović) - Tv.Com - Bořiči mýtů: Útěk bez padáku (příběh Vesny Vulovič)
  3. a b článek na Damn Interesting
  4. Interview with Vesna Vulović
  5. http://www.lidovky.cz/zazrak-z-dilny-stb-aneb-proc-vesna-prezila-fia-/ln_noviny.asp?c=A090110_000005_ln_noviny_sko&klic=229435&mes=090110_0

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]