Vesna Vulovičová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vesna Vulovičová
Narození3. ledna 1950
Bělehrad
JugoslávieJugoslávie Jugoslávie
Úmrtí23. prosince 2016 (ve věku 66 let)
Bělehrad
SrbskoSrbsko Srbsko
Místo pohřbeníBělehradský nový hřbitov
Národnostsrbská
Povolánípalubní průvodčí
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vesna Vulovičová (srbsky: Весна Вуловић; 3. ledna 1950 Bělehrad23. prosince 2016 tamtéž)[1] byla jugoslávská letuška, která v roce 1972 přežila havárii letu JAT 367 a následný pád v troskách letadla z výšky 10 050 metrů, což představuje podle Guinnessovy knihy světový rekord při přežití volného pádu bez padáku z největší výšky.[2][3]

Let JAT 367[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Let JAT 367.

K této události došlo dne 26. ledna 1972 nad Srbskou Kamenicí v Československu, když v zavazadlovém prostoru jugoslávského letadla na lince JAT 367, ve kterém Vulovičová byla letuškou, explodovala nálož. K atentátu se údajně přihlásila chorvatská, protisrbsky orientovaná, fašistická organizace Ustaša, jejíž členové provedli po druhé světové válce více než dvě desítky teroristických akcí[zdroj?] proti Jugoslávii.[3] Následkem exploze se letoun DC-9 rozlomil a zřítil k zemi, a Vesna byla jediná, která přežila. Vulovičová při jednom z pozdějších rozhovorů uvedla, že se nacházela ve střední části letadla.[4] Tuto informaci měla ale pouze z doslechu, neboť ji postihla měsíc trvající amnézie, už od okamžiku nástupu v Kodani. Během pádu utrpěla frakturu lebky, měla zlomené obě nohy, tři obratle, v důsledku čehož ochrnula od pasu dolů, postihla ji i řada dalších vnějších a vnitřních zranění. Po několika náročných operacích se ji vrátil cit do nohou a začala znovu chodit. Vesnino vyléčení bylo považováno za velký úspěch československého zdravotnictví.

Vulovičová chtěla znovu létat jako letuška, společnost jí to však (zřejmě z marketingových důvodů) neumožnila. Poté, co se plně vyléčila ze svých zranění, pokračovala v práci pro Jugoslovenski aerotransport (Yugoslav Airlines) jako administrativní pracovnice. V bývalé Jugoslávii se stala národní hrdinkou, vystupovala v televizních pořadech a později se aktivně zapojila do politického odporu proti Slobodanu Miloševičovi. Dvaadvacetiletá dívka neměla původně letět v tomto letu, před letem mělo dojít k záměně s dívkou, která se jmenovala také Vesna. Je-li to pravda, je to již třetí Vesna v tomto příběhu – v Kodani se V. Vulovićová střídala s letuškou Vesnou Dereta. V té době byla už pravděpodobně časovaná nálož na palubě.

Vulovičová obdržela ocenění za Guinnessův rekord na ceremonii od Paula McCartneyho.

V lednu 2009 Peter Hornung-Andersen, redaktor rozhlasové stanice ARD, zpochybnil průběh a výsledky tehdejšího vyšetřování a předložil konspirační teorii s politickým pozadím, podle které bylo letadlo sestřeleno československou armádou.[5] Sama Vesna Vulović údajně tuto konspirační teorii označila za senzacechtivou, nesmyslnou a absurdní. Úřad pro civilní letectví ČR neprojevil podle novinářů zájem o jejich „odhalení“ a věc přešel komentářem, že u této nehody jsou podobné teorie evergreenem.

O jejím úmrtí informovala srbská státní televize 24. prosince 2016. Vulovičová byla nalezena ve svém bytě v Bělehradě. Příčina smrti oznámena nebyla.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zpráva o úmrtí Vesny Vulovičové (srbsky) http://rs.n1info.com/a216769/Vesti/Vesti/Umrla-Vesna-Vulovic.html
  2. Tv.Com - Mythbusters: Escape Slide Parachute (Story of Vesna Vulović) - Tv.Com - Bořiči mýtů: Útěk bez padáku (příběh Vesny Vulovič)
  3. a b Článek na Damn Interesting
  4. Interview with Vesna Vulović. www.avsec.com [online]. [cit. 2008-01-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-01-08. 
  5. Archivovaná kopie. www.lidovky.cz [online]. [cit. 2009-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-08. 
  6. https://www.rferl.org/a/28194909.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]