Přeskočit na obsah

Vermikompost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vermikompost.

Vermikompost je způsob rozkladu organického odpadu na použitelnou hmotu s využitím žížal. Vermikompostování je považováno za nejpokročilejší metodu kompostování. Vermikompostování nezahrnuje fázi rozkladu s vysokou teplotou hmoty, té je třeba zabránit. Zpracovaný kompost bez toxických příměsí je použitelný jako hnojivo.

Podle některých zdrojů vermikompostování odstraňuje patogeny z kompostované hmoty. Stejný zdroj uvádí: „Vermikompost má ve srovnání s klasickým kompostem výrazně lepší vlastnosti. Je bohatý na živiny, ale také obsahuje vysoce kvalitní humus, růstové hormony, enzymy a látky, které jsou schopné chránit rostliny před škůdci a chorobami.[1] Chovy tzv. kalifornských žížal (Eisenia andrei) je třeba uchovávat ve stabilní teplotě od 10 do 30 °C. [2] [3] I přes zimu je v malých chovech kalifornských žížal třeba doplňovat potravu. [4]

Vermikompost lze stejně vytvářet s běžným druhem žížala hnojní (Eisenia foetida). Přes zimu je třeba ve venkovních promrzajících nádobách vybrat žížaly a dát je přezimovat do kbelíku se zeminou (do sklepa), nebo vypustit do volné přírody.[5] Rozeznávání obou druhů je obtížné, protože mezidruhové rozdíly mezi Eisenia andrei a Eisenia foetida jsou malé. Dochází často k záměně. Druh Eisenia foetida a Eisenia hortensis jsou běžné evropské druhy a lze je nasbírat.

Jiný vhodný , asijský druh žížaly Lumbricus rubellus je rovněž použitelný ale je stejně nevhodný pro mělké komposty (přezimování) jako evropské druhy.

Domácí vermikompostér

Je několika patrová nádoba určená ke kompostování domácího organického odpadu hlavně pomocí kalifornských žížal. Vermikompostér se umísťuje přímo do kuchyně nebo kamkoliv do interiéru. Skládá z jímky na tzv. žížalí čaj a několika vzájemně prostupnými patry nad jímkou, kde se z bio odpadu stává kompost, vermikompostér je pak uzavřen víkem s otvory, kudy může do nádob proudit vzduch. Vermikompostér je vcelku jednoduché zařízení, existují různé DIY návody na jeho výrobu, nebo si ho lze rovnou zakoupit.

Odkazy

Reference

  1. HANČ, Aleš. VERMIKOMPOSTOVÁNÍ BIOODPADŮ (certifikovaná metod ika) [online]. Praha: Česká zemědělská univerzita v Praze, 2013 [cit. 2014-07-06]. Dostupné online. 
  2. ekovesnice.cz
  3. Vermikompostování: Když se o bioodpad starají vaše žížaly
  4. vermikompostování
  5. Veronica

Externí odkazy