Velletri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velletri
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška332 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
Velletri
Velletri
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha118,2 km²
Počet obyvatel53 188 (2018)[1]
Hustota zalidnění449,9 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.velletri.rm.it
Telefonní předvolba06
PSČ00049
Označení vozidelROMA
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velletri (latinsky Velitrae) bylo starodávné město kmene Volusků. Leželo v Albských kopcích asi 40 km od tehdejšího Říma. Městečko se nacházelo na vrcholku Monte Artemisio, jeho pozice tedy byla strategicky výhodná.

6. a 5. století př. n. l. se však Voluskové dostali s Římany do územního sporu a následoval vojenský konflikt. Římané Velitrae dobyli v roce 494 př. n. l. pod velením tehdejšího konzula Virginiuse, následně Římané Velitrae kolonizovali vlastními obyvateli.

Ve 4. století př. n. l. se v Latinské válce mezi Římany a jejich okolními latinskými spojenci, kteří se proti nim vzbouřili, přiklonilo Velitrae na stranu vzbouřených okolních měst vedených Aricií a Lanuviem. Ty byly však posléze poraženy. V roce 338 př. n. l. Římané dobyli i Velitrae. Římané ho následně potrestali tím, že strhli městské hradby, zabavili místním senátorům majetek a deportovali je do Říma.

Od roku 338 př. n. l. však Velitrae zároveň získalo status municipia. Což znamenalo, že se jeho občané zavazují ke službě Římu, například v armádě, zároveň tím však získávají status římského občana.

Je doloženo, že ve 3. století př. n. l. se zde stále mluvilo voluštinou a místní obyvatelé sympatizovali s voluskými městy dále na jih od Říma.

V dalších dějinách římské říše se Velitrae proslavilo ještě tím, že odsud pocházel otec císaře Augusta. Za své vlády sem pak císař Claudius přistěhoval válečné veterány čímž město ztratilo status municipia a stalo se římskou kolonií. Během antiky a i dnes bylo a je Velitrae centrum místní produkce vína, za dob antiky tu mělo mnoho významných římských rodin svá sídla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Popolazione Residente al 1° Gennaio 2018. Dostupné online. [cit. 2019-03-16]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]