Plešný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Velký Plešný)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plešný
Plešný z Chlumu
Plešný z Chlumu

Vrchol1066 m n. m.
Prominence134 m ↓ JZ sedlo s Chlumem[1]
Izolace1,8 km → Chlum
SeznamyTisícovky v Česku
Ultratisícovky #73
Nejprominentnější hory CZ
Hory Šumavského podhůří #3
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříŠumavské podhůří / Českokrumlovská vrchovina / Plešenská hornatina / Dřevíčská hornatina
Souřadnice
Plešný
Plešný
PovodíKřemžský potokVltavaLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plešný (1066 m n. m.), německy Pleschen, (spíše chybně Velký Plešný - ve státních oficiálních mapách se tento název nikdy nepoužíval[2]) je třetí nejvyšší hora Šumavského podhůří a nejvyšší hora jeho podcelku Českokrumlovská vrchovina. Tyčí se 16 km západo-severozápadně od Českého Krumlova a 18 km jiho-jihovýchodně od Prachatic. Jeho svahy jsou zalesněny smrčinou a pokryty balvany a skalními výchozy.[3]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Plešného i sousedního Chlumu leží od roku 1947 na území vojenského újezdu Boletice, a je proto nepřístupný. O víkendech a státních svátcích jsou přístupné značené cesty, ty se ale oběma vrcholům zdálky vyhýbají. Nejvíce se vrcholu blíží cyklostezka č. 1251, která prochází 2,3 km severně od vrcholu. Toto místo je i nejvyšším turisticky přístupný bodem Velkého Plešného, přestože k vrcholu mu chybí ještě 300 výškových metrů.

S povolením ke vstupu by byl dobře přístupný z Tisovky - nejprve po zmíněné cyklostezce č. 1251, od které se v jejím nejvyšším místě odděluje neznačená Ondřejovská cesta (silnice) do sedla s Chlumem, kde z ní odbočuje doleva Horní cesta a na ni navazující Prodloužená cesta. Necelých 400 metrů od vrcholu se od Prodloužené cesty odpojuje rovný průsek až na vrchol. Celá cesta z Tisovky by měřila 6,5 km s převýšením 350 metrů.

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Díky členitosti terénu a činnosti armády bez intenzivního zemědělství se ve vojenském újezdu udržela řada společenstev a organismů, jaké se jinde ve střední Evropě staly vzácnými.[4] Mezi nejvýznamnější zástupce květeny patří druhy vázané na bezlesí a řídké lesy, jako je hořeček český, popelivka sibiřská, početné populace hruštičkovitých a 15 druhů orchidejí.

Síť neznečištěných neregulovaných toků hostí i největší středoevropskou populaci perlorodky říční a vranky obecné. Hnízdí zde také nejméně 136 druhů ptáků, mimo jiné chřástal polní, datlík, jeřábek lesní, kulíšek nejmenší a skřivan lesní. Ti se stali důvodem vyhlášení Ptačí oblasti Boletice. Ze savců je významný trvalý výskyt rysa ostrovida, početné jsou populace vysoké zvěře a prasete divokého.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prominence a izolace na Ultratisicovky.cz
  2. Archivní mapy [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2020-09-06]. Dostupné online. 
  3. Plešný na Tisicovky.cz
  4. Plešný na Treking.cz