Velká vlaková loupež

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Velká vlaková loupež
Mentmore Bridge (dříve známý jako Bridego Bridge a poté Train Robbers' Bridge),[1] místo loupeže
Základní informace
Datum8. srpna 1963
Časněco po 03:00
StátSpojené království
MístoŽelezniční most Bridego, Ledburn, Anglie
VýsledekKrádež 2,6 mil. liber (zhruba £55 mil. v roce 2019)
TypVlaková loupež
ÚčastníciBruce Reynolds, Gordon Goody, Buster Edwards, Charlie Wilson, Jimmy Hussey, Ronnie Biggs, Tommy Wisbey, John Wheater, Jimmy White, Brian Field
Obvinění11 mužů odsouzených (Bill Boal a Lennie Field později zproštěni viny) od podmínek až na 30 let
Statistika
ZraněníJack Mills (strojvůdce)

Velká vlaková loupež označuje jeden z nejproslulejších zločinů 20. století. Skupina 15 lupičů přepadla 8. srpna 1963 nedaleko vesnice Cheddington poštovní vlak na trase GlasgowLondýn a ukořistila 2,6 milionu liber (při započtení inflace se dnes jedná přibližně o 50 milionů liber)[2] ve 128 pytlích o celkové hmotnosti 2,5 tuny.[3] Většina lupičů byla později odhalena a odsouzena k vysokým trestům. Jeden z lupičů, Ronald Biggs, z vězení uprchl a dlouhá léta se skrýval před spravedlností v Brazílii (zemřel v prosinci 2013).

Průběh přepadení[editovat | editovat zdroj]

Královský poštovní vlak z Glasgow do stanice Euston v Londýně na základě znamení ze signalizačního zařízení zastavil na opuštěném místě blízko vesnice Cheddington. Signalizační zařízení totiž bylo zmanipulováno některým ze členů gangu. Vlakový hasič poté vystoupil z vlaku a šel k nebližším drážnímu telefonu, který byl ovšem vyřazen z provozu. Poté, co se vrátil, byl spolu se strojvůdcem Jackem Millsem napaden. Strojvůdce byl omráčen ranou do hlavy. Zraněný Mills byl však donucen řídit vlak dále, dokud nedojel na smluvené místo. Lupiči mezitím odpojili třetí vagon a v jízdě pokračovala pouze lokomotiva s vagonem, který obsahoval náklad peněz.Toho si všimli policisté ve vagonu s pěnezi, kteří se snažili na fakt upozornit taháním za komunikační šňůru a křičením z oken. Tyto pokusy o přivolání pomoci však byly neúspěšné. [2]

Vlak pokračoval dále, ještě několik kilometrů na smluvené místo u viaduktu Bridego, kde čekal nákladní vůz, do kterého lup přeložili. Celkem se jim podařilo ukořistit 2,63 milionu liber (to odpovídá dnešní částce asi 50 milionů eur). Policisté si stále nebyli vědomi toho, že se jedná o přepadení, dokud lupiči nerozbili jedno z oken vagonu s penězi. Poté se ochranka snažila zastavit lupiče navršením pytlů ke dveřím, ale jeden z lupičů vnikl do vozu bočním oknem. Další útočníci do vozu vnikli dveřmi. Policisté byli donuceni lehnout si na zem a útočníci vyhazovali pytle s penězi z oken.[2]

Vůdcem lupičské bandy byl tehdy dvaatřicetiletý Bruce Reynolds. Spolu s ním se účastnili mimo jiné i Ronald Biggs, Roger Cordrey, Buster Edwards, John Daly, Gordon Goody, Jimmy Hussey, Roy James, Robert Welch, Jimmy White, Charlie Wilson a Tommy Wisbey. Spolu s nimi byli na místě činu minimálně tři další lidé, mezi nimi i penzionovaný strojvůdce. Jejich totožnost se ale nikdy nepodařilo zjistit.

Při loupeži nebyly použity žádné střelné zbraně. Strojvůdce Jack Mills, který byl při přepadení omráčen ranou železnou tyčí do hlavy, se psychicky z přepadení nikdy nevzpamatoval. Do práce se nikdy nevrátil a v roce 1970 zemřel na leukémii.

Dopadení[editovat | editovat zdroj]

Čtyři dny policie pátrala po nějaké stopě. Všichni pachatelé měli při přepadení rukavice a masky a pytle s penězi bezprostředně po loupeži rychle ukryli na nedalekém statku Leatherslade v hrabství Oxfordshire. Vyhnuli se tak nebezpečí odhalení v případě policejní uzávěry silnic.

Přesto bylo 12 členů gangu během několika měsíců dopadeno. Policie pět dní po loupeži objevila opuštěný statek a v něm celou řadu otisků prstů a mnoho dalších stop.

V nejdelším procesu anglické soudní historie byli lupiči v roce 1964 odsouzení k velmi přísným trestům. Biggs, Goody, Hussey, James, Welch, Wilson a Wisbey dostali 30 let, Boal a Cordrey 14 let, Brian a Leonard Field po 5 letech, a Wheater 3 roky vězení. John Daly (švagr Bruce Reynoldse) byl osvobozen.

Boal zemřel v roce 1968 ve vězení. Většina ostatních lupičů si své tresty odseděla, někteří byli v 70. letech po změně trestního zákona propuštěni. Ronald Biggs a Charlie Wilson byli na útěku.

Biggsův, Reynoldsův a Wilsonův útěk[editovat | editovat zdroj]

Po 15 měsících Biggsvězení utekl. Také Charlie Wilson utekl a žil v kanadském Montrealu. Bruce Reynolds se po svém útěku dostal do Mexika, kde nějakou dobu žil společně s Busterem Edwardsem. V roce 1968 byl zatčen a do roku 1978 byl ve vězení. Buster Edwards se vrátil již před tím do Anglie a byl znovu uvězněn.

Ronnie Biggs uprchl přes Paříž, kde si nechal s falešnými dokumenty změnit obličej, do Austrálie. Společně s ním odešli i jeho žena a dva synové. Odtud pokračoval v útěku do Ria de Janeiro. Zemřel v prosinci 2013.

Přestože byl při přepadení zraněn strojvůdce, často je přepadení prezentováno, vzhledem k dalšímu osudu a útěku mnoha lupičů, jako moderní příběh Robina Hooda. Zvlášť Ronnie Biggs, přestože při vlastním přepadení hrál pouze vedlejší roli, byl v bulvárním tisku prezentován jako hrdina.

Biggsův návrat[editovat | editovat zdroj]

Biggs se rozhodl v roce 2001 ve věku 71 let vrátit do Velké Británie. Vzhledem ke svému zhoršujícímu se zdraví nedokázal v Brazílii hradit náklady na své léčení. Po návratu do vlasti byl uvězněn. V srpnu 2009 byl z vězení propuštěn.[4] Zemřel 18. prosince 2013 ve věku 84 let.[5][6]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Z celkové částky 2 631 684 liber bylo nalezeno pouze kolem 330 000 liber.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pressure makes Network Rail change bridge name [online]. The Railway Magazine [cit. 2021-01-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 19 December 2013. (anglicky) 
  2. a b c The Great Train Robbery [online]. [cit. 2023-12-05]. Dostupné online. 
  3. COLLINS, Danny. What is The Great Train Robbery of 1963, who was in the gang with Ronnie Biggs and how much did they steal? [online]. The Sun [cit. 2023-12-05]. Dostupné online. 
  4. „Mozek“ velké britské vlakové loupeže Biggs v pátek opustí věznici
  5. Great Train Robber Ronnie Biggs dies aged 84
  6. Zemřel slavný lupič Biggs, pachatel velké britské vlakové loupeže

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]