Velká vlaková loupež

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Velká vlaková loupež označuje jeden z nejproslulejších zločinů 20. století. Skupina 15 lupičů přepadla 8. srpna 1963 nedaleko vesnice Cheddington poštovní vlak na trase GlasgowLondýn a ukořistila 2,6 milionu liber. Většina lupičů byla později odhalena a odsouzena k vysokým trestům. Jeden z lupičů, Ronald Bigss, z vězení uprchl a dlouhá léta se skrýval před spravedlností v Brazílii (zemřel v prosinci 2013).

Průběh přepadení[editovat | editovat zdroj]

Královský poštovní vlak z Glasgow do Londýna byl pomocí falešné manipulace se signalizačním zařízením zastaven na opuštěném místě blízko vesnice Cheddington. Strojvůdce Jack Mills byl omráčen ranou do hlavy a překvapený personál vlaku byl zadržen. Lupiči odpojili zbývající vagony a pokračovali v jízdě pouze s lokomotivou a vagonem, který obsahoval náklad peněz, ještě několik kilometrů na smluvené místo u viaduktu Bridego, kde čekal nákladní vůz, do kterého lup přeložili. Celkem se jim podařilo ukořistit 2,63 milionu liber (to odpovídá dnešní částce asi 50 milionů eur).

Vůdcem lupičské bandy byl tehdy dvaatřicetiletý Bruce Reynolds. Spolu s ním se účastnili mimo jiné i Ronald Biggs, Roger Cordrey, Buster Edwards, John Daly, Gordon Goody, Jimmy Hussey, Roy James, Robert Welch, Jimmy White, Charlie Wilson a Tommy Wisbey. Spolu s nimi byli na místě činu minimálně tři další lidé, mezi nimi i penzionovaný strojvůdce. Jejich totožnost se ale nikdy nepodařilo zjistit.

Při loupeži nebyly použity žádné střelné zbraně. Strojvůdce Jack Mills, který byl při přepadení omráčen ranou železnou tyčí do hlavy, se psychicky z přepadení nikdy nevzpamatoval. Do práce se nikdy nevrátil a v roce 1970 zemřel na leukémii.

Dopadení[editovat | editovat zdroj]

Čtyři dny policie pátrala po nějaké stopě. Všichni pachatelé měli při přepadení rukavice a masky a pytle s penězi bezprostředně po loupeži rychle ukryli na nedalekém statku Leatherslade v hrabství Oxfordshire. Vyhnuli se tak nebezpečí odhalení v případě policejní uzávěry silnic.

Přesto bylo 12 členů gangu během několika měsíců dopadeno. Policie pět dní po loupeži objevila opuštěný statek a v něm celou řadu otisků prstů a mnoho dalších stop.

V nejdelším procesu anglické soudní historie byli lupiči v roce 1964 odsouzení k velmi přísným trestům. Biggs, Goody, Hussey, James, Welch, Wilson a Wisbey dostali 30 let, Boal a Cordrey 14 let, Brian a Leonard Field po 5 letech, a Wheater 3 roky vězení. John Daly (švagr Bruce Reynoldse) byl osvobozen.

Boal zemřel v roce 1968 ve vězení. Většina ostatních lupičů si své tresty odseděla, někteří byli v 70. letech po změně trestního zákona propuštění. Ronald Biggs a Charlie Wilson byli na útěku.

Biggsův, Reynoldsův a Wilsonův útěk[editovat | editovat zdroj]

Po 15 měsících Biggsvězení utekl. Také Charlie Wilson utekl a žil v kanadském Montrealu. Bruce Reynolds se po svém útěku dostal do Mexika, kde nějakou dobu žil společně s Busterem Edwardsem. V roce 1968 byl zatčen a do roku 1978 byl ve vězení. Buster Edwards se vrátil již před tím do Anglie a byl znovu uvězněn.

Ronnie Biggs uprchl přes Paříž, kde si nechal s falešnými dokumenty změnit obličej, do Austrálie. Společně s ním odešli i jeho žena a dva synové. Odtud pokračoval v útěku do Ria de Janeiro. Zemřel v prosinci 2013.

Přestože byl při přepadení zraněn strojvůdce, často je přepadení prezentováno, vzhledem k dalšímu osudu a útěku mnoha lupičů, jako moderní příběh Robina Hooda. Zvlášť Ronnie Biggs, přestože při vlastním přepadení hrál pouze vedlejší roli, byl v bulvárním tisku prezentován jako hrdina.

Biggsův návrat[editovat | editovat zdroj]

Biggs se rozhodl v roce 2001 ve věku 71 let vrátit do Velké Británie. Vzhledem ke svému zhoršujícímu se zdraví nedokázal v Brazílii hradit náklady na své léčení. Po návratu do vlasti byl uvězněn. V srpnu 2009 byl z vězení propuštěn.[1] Zemřel 18. prosince 2013 ve věku 84 let.[2][3]

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Z celkové částky 2 631 684 liber, bylo nalezeno pouze kolem 330 000 liber.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]