Velká Jizera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velká Jizera
Gross iser1.JPG
Poloha
Souřadnice
StátPolskoPolsko Polsko
Velká Jizera
Velká Jizera
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velká Jizera (polsky Wielka Izera, německy Gross Izer) byla osada na polské straně Jizerských hor. Z důvodu dlouhých zim se místu říkalo Malá Sibiř.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o osadě, kterou založili čeští pobělohorští exulanti, pochází z roku 1630. První zde postavený dům pochází ovšem už z roku 1620 a postavil jej jistý Čech jménem Tomáš. Poté sem přicházeli další obyvatelé z Čech. Ke dni 9. března 1742 zde stálo 20 domů. Hlavním zdrojem obživy zdejších obyvatel byla práce v lese a pastevectví, později pašeráctví a pytláctví. V této době se nacházela v Prusku, pouze jeden dům stál v Čechách, nedaleko mostku přes Jizeru stávala celnice. V 19. století se osada rozrostla, na délku dosahovala pěti kilometrů a stala se oblíbeným výletním místem. Ve 30. letech 20. století zde stálo 43 domů, 3 hospody, 2 mlýny, 2 školy, lovecký zámeček, pekárna, 2 celnice, kavárna, myslivna, hájovna, hasičský dům a radnice. Pečivo v místní pekárně mělo být levnější než v Čechách a tak ho sem údajně chodili nakupovat i lidé z Jizerky. Dne 10. května 1945 procházejí rudá armáda vypálila myslivnu a 11. května Rusové zastřelili místního starostu. Od června 1945 docházelo k zániku osady, kterou při vytyčování hranice obsadila polská armáda. Jelikož Češi novou hranici neuznávali a chodili přes ni, byla osada vysídlena, mosty zbořeny a vybudovalo se zde hraniční pásmo. V roce 1960 stály už jen ruiny rozpadajících se chalup a Poláci zde měli střelnici. Místa po původních domech jsou dodnes patrná, některá pak byla označena čísly a tabulkami. Do současnosti zůstala stát jen jedna budova – bývalá nová škola. V její blízkosti byl pochován zastřelený starosta. Bývalá osada je přístupná silnicí z lázní Swieradów Zdrój (přes Vysoký hřeben) nebo z osady Orle.

Školy[editovat | editovat zdroj]

Stará škola byla vybudována roku 1750 a jednalo se o dvoutřídku. Prvním učitelem na škole byl Gotfryd Siegert. Nacházela se zde zvonice a zvon zvonil každý den v 7, 12 a 18 hodin. Od roku 1938 se budova využívala ke křtům nebo pohřbům (to jako márnice).

Budova nové školy byla postavena roku 1938. Nacházelo se v ní 8 tříd, knihovna, dílna a školní kuchyň. První patro pak sloužilo k ubytování učitele a jeho rodiny. Nacházela se zde také zvonice, ale zvon zvonil jen výjimečně (např. na Nový rok nebo při pohřbech). Jako jediný z domů osady se dochoval, jelikož si zde polská armáda zřídila velitelství. V současnosti slouží jako turistická chata (chatka Górzystów).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]