Veljko Vlahović

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veljko Vlahović
Veljko Vlahović na sjezdu východoněmecké strany SED v roce 1963.
Veljko Vlahović na sjezdu východoněmecké strany SED v roce 1963.
Narození 2. září 1914
Trmanje
Úmrtí 7. března 1975 (ve věku 60 let)
Ženeva
Místo pohřbení Novo groblje
Alma mater Faculté des sciences de Paris
Bělehradská univerzita
České vysoké učení technické v Praze
Ocenění Řád hrdiny socialistické práce
Řád bratrství a jednoty
Orden zasluga za narod
Národní hrdina Jugoslávie
Řád hrdiny lidu
Politická strana League of Communists of Montenegro
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veljko Vlahović (v srbské cyrilici Вељко Влаховић, 2. září 1914, Trmanje, Černá Hora7. března 1975, Ženeva, Švýcarsko) byl jugoslávský komunista černohorské národnosti.

Od roku 1935 byl členem Komunistické strany Jugoslávie. Studoval v Bělehradu, v Praze a na Sorboně. Postgraduální studia dokončil v Moskvě. Bojoval ve španělské občanské válce po boku interbrigády jako komunistický dobrovolník. Poté v Jugoslávii organizoval mládežnické uskupení komunistů SKOJ. Během druhé světové války řídil Rádio Svobodná Jugoslávie. Jeho rodina se v téže době plně zapojila do partyzánského hnutí.

Po skončení války Vlahović přispíval i do stranického deníku Borba, jehož se v roce 1953 stal ředitelem. Po válce byl prvním náměstkem jugoslávského ministra zahraničí (Svazového sekretáře pro zahraniční věci). Poté především připravoval programy na četné kongresy komunistické strany. Stal se jedním z teoretiků jugoslávského socialistického systému; prosazoval myšlenku, aby idea národa v Jugoslávii zanikla.[1] Účastnil se různých diplomatických aktivit; byl členem jugoslávské delegace při OSN, jako i při Hnutí nezúčastněných zemí. Byl členem Předsednictva SFRJ.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BILANDŽIĆ, Dušan. Historija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Záhřeb: Školska knjiga, 1978. 589 s. S. 302. (chorvatština) 
  2. BILANDŽIĆ, Dušan. Historija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Záhřeb: Školska knjiga, 1978. 589 s. S. 325. (chorvatština)