Veljko Vlahović

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Veljko Vlahović
Bundesarchiv Bild 183-B0119-0010-056, Berlin, VI. SED-Parteitag, 5.Tag.jpg
Narození 2. září 1914
Trmanje
Úmrtí 7. března 1975 (ve věku 60 let)
Ženeva
Alma mater Faculté des sciences de Paris
Bělehradská univerzita
České vysoké učení technické v Praze
Ocenění Řád hrdiny socialistické práce
Order of Brotherhood and Unity
Orden zasluga za narod
Národní hrdina Jugoslávie
Order of the People's Hero
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Veljko Vlahović na sjezdu východoněmecké strany SED v roce 1963.

Veljko Vlahović (v srbské cyrilici Вељко Влаховић, 2. září 1914, Trmanje, Černá Hora - 7. března 1975, Ženeva, Švýcarsko) byl jugoslávský komunista černohorské národnosti.

Od roku 1935 byl členem Komunistické strany Jugoslávie. Studoval v Bělehradu, v Praze a na Sorboně. Postgraduální studia dokončil v Moskvě. Bojoval ve španělské ovčanské válce po boku interbrigády jako komunistický dobrovolník. Poté v Jugoslávii organizoval mládežnické uskupení komunistů SKOJ. Během druhé světové války řídil Rádio Svobodná Jugoslávie. Jeho rodina se v téže době plně zapojila do partyzánského hnutí.

Po skončení války Vlahović přispíval i do stranického deníku Borba, jehož se v roce 1953 stal ředitelem. Po válce byl prvním náměstkem jugoslávského ministra zahraničí (Svazového sekretáře pro zahraniční věci). Poté především připravoval programy na četné kongresy komunistické strany. Stal se jedním z teoretiků jugoslávského socialistického systému; prosazoval myšlenku, aby idea národa v Jugoslávii zanikla.[1] Účastnil se různých diplomatických aktivit; byl členem jugoslávské delegace při OSN, jako i při Hnutí nezúčastněných zemí. Byl členem Předsednictva SFRJ.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BILANDŽIĆ, Dušan. Historija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Záhřeb: Školska knjiga, 1978. 589 s. S. 302. (chorvatština) 
  2. BILANDŽIĆ, Dušan. Historija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Záhřeb: Školska knjiga, 1978. 589 s. S. 325. (chorvatština)