Valerij Bykovskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Valerij Fjodorovič Bykovskij
Valery Bykovsky.png
Kosmonaut CPK VVS
Státní příslušnost SSSR
Datum narození 2. srpna 1934 (84 let)
Místo narození Pavlovskij Posad, Moskevská oblast
Předchozí
zaměstnání
Vojenský pilot
Hodnost Plukovník
Čas ve vesmíru 20d 17h 48m
Kosmonaut od 7. března 1960
Mise Vostok 5, Sojuz 22, Sojuz 31
Kosmonaut do 26. ledna 1982
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Valerij Fjodorovič Bykovskijrusky Быковский, Валерий Фёдорович (* 2. srpna 1934 v městečku Pavlovskij Posad[1], Moskevská oblast) byl sovětský důstojník a kosmonaut ruské národnosti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval desetiletou školu a hned zamířil k letectvu. A později do oddílu kosmonautů. Patřil k velice živým a poněkud neukázněným lidem. Byl však velice schopný a obratný letec, v té době nadporučík. Oženil se ještě v přípravném výcvikovém období s Valjou Suchovovou a měli dvě děti.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé letěl v jednomístné kosmické lodi Vostok 5. Současně s ním letěla na orbitě další loď Vostok 6, byl to tedy let skupinový. Na oběžné dráze strávil pět dní, Zemi obletěl 81x. Startoval z Bajkonuru, přistál s padákem nedaleko Karagandy.

Po svém prvním kosmickém letu v roce 1963 absolvoval vojenskou leteckou akademii a pokračoval ve výcviku. Letěl pak ještě dvakrát, vždy jako velitel lodě. Studium na akademii zakončil úspěšně v roce 1968.[2]

Po 13 letech od prvního letu společně s kosmonautem Aksjonovem odstartovali na palubě kosmické lodě Sojuzu 22. Cílem osmidenního letu bylo vyzkoušet nový systém snímkování povrchu Země. Přistáli v kabině lodi s padákem na území Kazachstánu.

A do třetice se dostal z Bajkonuru do vesmíru v rámci mezinárodního programu Interkosmos. V roce 1978 byl v hodnosti plukovníka, odstartoval v Sojuzu 31 s kosmonautem NDR Jähnem, spojili se s dvěma jinými loděmi k různým experimentům a Bykovskij pak přistál v lodi Sojuz 29. Za svůj život tedy vzlétl ze Země třikrát a strávil ve vesmíru téměř 500 hodin[3]. V týmu kosmonautů byl zařazen od 3. 7. 1960 do 26. 1. 1982.

Po letech[editovat | editovat zdroj]

V roce 1990 byl jmenován ředitelem kulturního střediska v Berlíně a v Německu se v roce 2003 zúčastnil slavnostní akce na počest německých kosmonautů, které se zúčastnilo 13 kosmonautů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti SSSR, s. 353. 
  2. CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha: Práce, 1987. Kapitola Třetí mezinárodní, s. 101. 
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Valerij Fjodorovič Bykovskij, s. 51. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]