Sigmund Jähn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sigmund Jähn
Sigmund Jahn cropped.jpg
Kosmonaut Interkosmos
Státní příslušnost Německo Německo
Datum narození 13. února 1937 (81 let)
Místo narození Rautenkranz, NDR
Předchozí
zaměstnání
pilot
Hodnost generálmajor
Čas ve vesmíru 7 dní, 20 hodin a 49 minut
Kosmonaut od 1976
Mise Sojuz 31/Sojuz 29
Znaky misí Soyuz 31 mission patch.png
Kosmonaut do 1978
Jähn na východoněmecké poštovní známce

Sigmund Jähn (* 13. února 1937 Rautenkranz, NDR)[1] je bývalý vojenský letec a kosmonaut z tehdejší Německé demokratické republiky, který se zúčastnil programu Interkosmos a letěl v roce 1978 do vesmíru na Sojuzu 31.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v Krušných horách, nedaleko českých hranic. Po ukončení základní školy nastoupil ihned do práce v tiskárně okresního města Klingenthal jako typograf. Když mu bylo 18 let, dostal nabídku se stát letcem. Přijal a absolvoval pilotní školu nedaleko Drážďan. Od roku 1958 se stal stíhacím letcem.[2] Absolvoval důstojnickou Vysokou školu vojenského letectva Franze Mehringa a stal se podporučíkem. Ve svých 26 letech byl náčelníkem pluku a jako perspektivní mladík byl zařazen do čtyřletého studia na Vysoké vojenské akademii J.A.Gagarina v Sovětském svazu. Roku 1970 se vrátil do NDR, obnovil si kvalifikaci stíhacího pilota první třídy a dál létal. Nalétal 1225 hodin. Postupně v armádě získával různé funkce a získal první vysoké vyznamenání: Zasloužilý vojenský letec NDR. V roce 1976 se ocitl ve výběru budoucích kosmonautů programu Interkosmos a o dva roky později byl členem třetí posádky tohoto programu. Záložníkem mu byl vojenský letec Eberhard Köllner.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Na lodi Sojuz 31 odstartoval z Bajkonuru společně se svým velitelem, sovětským kosmonautem plukovníkem Valerijem Fjodorovičem Bykovským v létě roku 1978. Cílem jim byla orbitální stanice Saljut 6, kde již byla napojena předchozí loď Sojuz 29. Na palubě se setkali se stálou posádkou, kosmonauty SSSR Kovaljonokem a Ivančenkovem. Celá čtveřice plnila zadané plánované úkoly. Po týdnu práce Jähn s Bykovským přistáli v kabině lodi Sojuz 29 na padácích na Zemi 140 km jihovýchodně od kazašského města Džezkazganu.[3]

Po letu[editovat | editovat zdroj]

V červnu 2006 byl na setkání kosmonautů v Lázních Bohdaneč.

Odkaz v umění[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 Wolfgang Becker uvedl na svět svůj film Good bye, Lenin!, pojednávající o konci NDR, ve filmu je několikrát zmíněn Sigmund Jähn.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Interkosmonauti, s. 364. 
  2. CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha: Práce, 1987. Kapitola Třetí mezinárodní, s. 102. 
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Sigmund Jähn, s. 417. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]