Všeuměl (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Všeuměl
Původní název Jack of All Trades
Žánry komedie, dobrodružný
Formát seriál
Námět Eric Morris
Hrají Bruce Campbell
Angela Dotchin
Stuart Devenie
Stephen Papps
Verne Troyer
Země původu USAUSA USA
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Počet řad 2
Počet dílů 22
Obvyklá délka cca 22 minut
Produkce a televizní štáb
Všeuměl na ČSFD IMDb

Všeuměl (v anglickém originále Jack of All Trades) je americko-novozélandský komediální seriál, odehrávající se v 19. století. Obě dvě jeho série byly natočeny v roce 2000 pro televizi NBC. V České republice byl vysílán televizí Nova.

Děj seriálu[editovat | editovat zdroj]

Seriál Všeuměl se odehrává v 19. století na fiktivním ostrově Pulau-Pulau, který je ovládán Francií. Vypráví o dvou agentech (Jack Stiles ze Spojených států a Emilia Rotschildová ze Spojeného království), kteří jsou inkognito nasazeni svými zeměmi na ostrov, aby zde získávali informace o Napoleonových aktivitách, které mají údajně vést k útoku na Spojené státy. Francouzský guvernér ostrova je totiž Napoleonův bratr.

Emilia, naprosto tradiční Angličanka, dodržující všechny zvyky své země, maskuje na ostrově svou špionážní činnost provozováním námořní přepravní firmy, jejíž lodě pendlují mezi Anglií, Francií a okolními ostrovy. Po dohodě anglického krále s americkým prezidentem je nucena do svých služeb přijmout jako pomocníka amerického špióna, floutka Jacka Stilese. Ten je naprostým opakem Emilie, v žádném případě se nesnaží dodržovat jakákoliv pravidla, a poté, co vidí jak guvernér Croque a jeho vojsko zachází s obyvateli ostrova, rozhodne se vzít spravedlnost do svých rukou. Stává se z něj maskovaný hrdina, obyvateli ostrova poté nazývaný jako Smělý Dragoun (anglicky: Daring Dragoon).

Emilia i Jack předstírají vzájemné opovržení, avšak ta pověstná jiskra mezi nimi přeskakuje velmi často. Hlavní snahou obou dvou je však udržet mír a pořádek na ostrově, a dodávat informace svým zemím. S tím jim pomáhá také velmi inteligentní papoušek Jean-Claude. Guvernér Croque a velitel jeho vojska, kapitán Brogard však kují každou chvíli nějaké pikle, a tak mají oba špióni práce nad hlavu.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Bruce Campbell
Bruce Campbell Jack Stiles
Stuart Devenie guvernér Croque, v jednom díle také markýz de Sade
Angela Dotchin Emilia Rothschildová
Stephen Papps kapitán Brogard
Verne Troyer Napoleon Bonaparte, hostující ve 4 dílech

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Seriál parodoval nejen historické události, ale také spoustu tehdejších osobností, například politiky a panovníky:

Epizody[editovat | editovat zdroj]

1. řada (2000)[editovat | editovat zdroj]

# Originální název Český název Prod. kód Premiéra (US) Premiéra (ČR)
1 Return of the Dragoon 101 22. leden 2000
2 Sex and the Single Spy 102 29. leden 2000
3 The Floundering Father Otec v nesnázích 103 5. únor 2000
Černouvous, nejobávanější ze všech pirátů (v tomhle případě jistě i nejnechutnější) připlouvá na Pulau-Pulau. A není sám. Přiváží vězně, kterého si vyžádal sám Napoleon, aby mu vyrobil mocnou zbraň, se kterou by mohl dobýt Ameriku. Je to sám Benjamin Franklin. Jack i Emilie jsou šokováni, legendární britský vynálezce a zakladatel Spojených států byl unesen. Pomocí miniponorky, kterou Emilie postavila se vydávají na moře Franklina zachránit, a dát Černovousovy co proto.
4 Once You Go Jack... Když jsi šel na vojnu, Jacku 104 12. únor 2000
Croque na ostrov tajně přivezl superkanón, kterým chce ohrožovat ostrovy v okolí. Je to velká hrozba, později by mohlo být takové dělo použito ke střelbě na Anglii přes kanál La Manche. Tento problém musí být eliminován, ať už s pomocí Kentucky Sue, nebo bez ní. Kentucky Sue je Jackova bývalá přítelkyně, která si ho našla na Pulau-Pulau. Nemůže Jackovi prominout, že jí opustil a ani se nerozloučil. V jednu chvíli chce zhrzená milenka odhalit Dragounovu skutečnou totožnost, ale nakonec Jackovi odpustí, a pomůže mu a Emilii zničit superkanón.
5 The People's Dragoon Dragoun patří lidu 105 19. únor 2000
Americká loď převážející zlato byla přepadena. Všichni si myslí že to byli piráti, ale pokladu se zatím zmocnil guvernér Croque. Jack dostal z Ameriky rozkaz zlato najít a vrátit zpět. To se mu a Emílie podaří. Mezitím ještě musí řešit případ mladičké služebné, která se rozhodla zneškodnit Croquea, protože jeho daňová politika na ostrově dostala její rodiče do vězení.
6 Raging Bully Zuřivý souboj 106 26. únor 2000
Na ostrov dorazí sám Napoleon, jež je bratrem guvernéra Croquea. Ten zde má vyjednávat s americkým ministrem financí Jamesem Madisonem o prodeji státu Louisiana, který nedávno Francie dobyla. Napoleon však žádné vyjednávání neplánuje, a chystá se Madisona popravit. Tomu na poslední chvíli zabrání Smělý Dragoun, který vyzve Napoleona ke hře v pokeru, kde pokud vyhraje, získá Louisianu. Díky lsti Emilie Dragoun vyhraje, a Napoleon mu předává listinu s právy na Louisianu.
7 Daddy Dearest Nejdražší tatíček 107 4. březen 2000
Na Pulau-Pulau dorazí Rupert Rotchild, otec Emilie, známý anglický špión a kdysi také velký soupeř Jacka Stilese. Teď je však vše jinak, a všichni stojí na stejné straně. Rupert přijel aby zabránil invazi na ostrov Tengu, kterou pro Napoleona má provést jeho bratr guvernér Croque a jeho vojsko. Ukazuje se však, že Rupertova nejlepší léta už jsou dávno pryč, a že sám to nikdy nedokáže. Ještě že je tu Smělý Dragoun. Společně ničí Croqueovu zbrojnici, a invaze je tak zastavena.
8 One Wedding and an Execution 108 11. březen 2000
9 Croque for a Day 109 15. duben 2000
10 Dead Woman Walking Mrtvá žena přichází 110 22. duben 2000
Na hřbitově někdo znesvěcuje hroby, a zanechává za sebou dopisy s podpisem Smělého Dragouna. Jack chce očistit Dragounovo jméno, a Emilie mu v tom pomůže. Vyvine látku, která jí uvede na krátkou dobu do stavu podobného smrti, aby se dostali do hrobky, a počkali zde na ničitele hrobů. Brzy zjišťují, že to byl plán Croquea a Brogarda jak nalákat Dragouna a poté ho lapit. Jack sehraje s Emilií divadélko že vstala z hrobu, a oni vyděšení slíbí, že přestanou, a Dragounovo jméno bude očištěno.
11 Love Potion No. 10 Nápoj lásky č. 10 111 29. duben 2000
Napoleon věří, že vůdce by měl mít velké libido, a tak přislíbí manželce Croquea Camille, že pokud jí Croque neuspokojí, stane se ona guvernérem na Pulau-Pulau. Camilla se vrací na ostrov po dlouhé době, a tak je fascinována Smělým Dragounem. Naopak Croque ví co se stane, když svou ženu neuspokojí. Emilie připraví nápoj lásky, ale lahvička se rozbije v přítomnosti Jacka, a ti dva mají poté obrovské problémy udržet status quo mezi sebou. Nakonec Jack připraví "léčku", a Smělého Dragouna udělá z Croquea. Camilla je uspokojena a Croqovy zůstává vláda nad ostrovem.
12 Up the Creek K pramenům potoka 112 6. květen 2000
Na ostrově přistanou dva cestovatelé, staří přátelé Jacka. Jsou to Meriwether Lewis a William Clark. Ti se mylně domnívají, že jsou v Oregonu, a také neví že Americká revoluce je již minulostí. Poté co zjistí že se Jack paktuje s Britkou, sváží je, a snaží se zlikvidovat guvernéra. Jsou ale lapeni a připravováni na popravu. Croque v té době očekává, že na něj Američané provedou atentát, a tak pokládá tyto muže za atentátníky. Jack a Emílie popravu zastaví a pošlou oba cestovatele pod dohledem indiánské průvodkyně Sacajawei do Spojených států.
13 X Marquis the Spot Ostrov markáze X 113 13. květen 2000
Koruna anglického krále Jiřího III. byla ukradena. Byli to Francouzi. Guvernér Croque jí dopravil na Ostrov utrpení, kde se má stát součástí sbírky jeho vzdáleného bratrance markýze de Sade. Poté chystají poslat anglickému králi dopis, ve kterém se Američané přiznají ke krádeži koruny, a britsko-americká válka znovu vypukne. Ostrov utrpení je sadomasochistický ostrov, luxusní letovisko ovládané krutým markýzem de Sade. Emílii a Jackovi se podaří korunu dostat zpět, ale musí se přitom vydávat za manželský pár, a podstoupit spoustu sadomasochistických soutěží.
14 It's a Mad, Mad, Mad, Mad Opera To je ale bláznivá opera 114 20. květen 2000
Na ostrov připlouvá anglický král Jiří III., aby zde jednal o míru. Guvernér Croque pro něj napsal operu, kterou má zazpívat oblíbený tenor Lucciany. Všechno je ale jen zástěrka pro atentát na krále, který předstírá naprostého šílence, aby nikdo nemohl odhadnout jeho pravé záměry. Atentát se Dragounovi a Emilii podaří zastavit, a král se vrací do Anglie, zatímco Lucciany putuje do žaláře.

2. řada (2000)[editovat | editovat zdroj]

Č. Původní název Český název Prod. kód Premiéra (USA) Premiéra (ČR)
1 A Horse of a Different Color Různobarevný kůň 101 7. říjen 2000
Guvernér na Pulau Pulau pořádá dostihy. Krátce na to je ostrov obklíčen flotilou ruské carevny Kateřiny Veliké, která požaduje vrácení jejího ukradeného koně, který byl podle jejích informací přivezen na Pulau Pulau. Emílie s Jackem koně všude hledají, ale žádného podle carevnina popisu nemohou najít. Nakonec zjistí, že guvernér koně ukradl a namaloval mu fleky aby vypadal jinak. Kůň je vrácen, a carevnino loďstvo odplouvá aniž by z ostrova udělalo ponorku. Mezitím se Jack a Emíllie chytili do tenat dostihového sázení, hazardu, který je připravili skoro o všechen majetek.
2 Shark Bait 102 14. říjen 2000
3 Monkey Business 103 28. říjen 2000
4 The Morning After 104 4. listopad 2000
5 Croquey in the Pokey 105 11. lispodad 2000
6 One, Two, Three, Give Me Lady Liberty 106 18. listopad 2000
7 Hamnesia 107 25. listopad 2000
8 Seventy Brides for One Brother 108 2. prosinec 2000