Věra Vovsová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Věra Vovsová
Narození11. srpna 1912
Běstvina
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí31. srpna 1998 (ve věku 86 let)
Nasavrky
ČeskoČesko Česko
Povolánímalířka a učitelka
PodpisPodpis
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Věra Vovsová (11. srpna 1912, Běstvina, Rakousko-Uhersko31. srpna 1998, Nasavrky, Česko) byla česká akademická malířka. Většinu svého života strávila ve městě Pardubice, kde našla inspiraci pro mnohé z jejich obrazů.[1] Malovala nejraději květiny, ale také zátiší nebo obrazy z cest. V Nasavrkách namalovala sérii obrazů sadu Kaštanka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studovala Učitelský ústav v Chrudimi. Malovat začala pod vedením Ferdinanda Pochobradského. Po absolutoriu studovala malířství na Soukromé malířské škole u Rudolfa Vejrycha a profesora Josefa Šilhavého. Poté dva roky na Soukromé škole výtvarných umění ve Zlíně u sochaře Vincence Makovského a malíře Richarda Wiesnera. Před 2. sv. válkou byla učitelkou. Po narození dcery a poté syna se k profesi učitelky již nevrátila. Od roku 1948 byla členkou Kruhu výtvarných umělkyň v Praze. V roce 1950, kdy byly svazy sloučeny se stala členkou Svazu českých výtvarných umělců v pardubické pobočce. V roce 1990 vstoupila do Unie výtvarných umělců.

Jejím manželem byl hudební pedagog a skladatel František Voves. V roce 1972 se přestěhovala do Nasavrk, kde v roce 1998 zemřela.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Věra Vovsová na anglické Wikipedii.

  1. VOVSOVÁ, Věra. Deník Věry Vovsové. Nasavrky: [s.n.] 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]