Výsypka Silvestr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Výsypka Silvestr
Severozápadní okraj golfového hřiště – pohled na Dolní Rychnov
Severozápadní okraj golfového hřiště – pohled na Dolní Rychnov

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výsypka Silvestr je název rekultivované důlní výsypky, která se nachází v Karlovarském krajiokrese Sokolov, mezi obcemi Dolní Rychnov a Březová, jižně od Sokolova. Výsypka zabírá plochu 270 ha.[1] Přestože se nachází při jižní okrajové zástavbě města Sokolov, leží celá výsypka na území obce Dolní Rychnov, v katastrálním území Dolní Rychnov.[2][3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled na okraj golfového hřiště v únoru 2015

Výsypka vznikla zasypáním vytěženého povrchového uhelného lomu Silvestr (ve starších důlních mapách též Sylvestr) skrývkovými hmotami z jiných sokolovských uhelných lomů, především lomů Medard a Michal. S otvírkou bývalého lomu Silvestr se začalo v roce 1939. Za celou životnost vytěžil lom 89 751 777 t uhlí a 51 549 060 m³ skrývky. Lom těžil uhelnou sloj Antonín a Anežka a jeho těžební činnost byla ukončena v roce 1981. Západní část vytěženého lomu byla ponechána k plavení popílku z elektrárny Tisová.[4][5]

Ve východní části lomu Silvestr bylo vybudováno golfové hřiště s 18 jamkami o výměře necelých 100 ha. V rámci rekultivačních prací byly provedeny hrubé terénní úpravy, odvodnění a vytvořením sedmi malých vodních ploch.[1] Projekt golfového hřiště zpracovala renomovaná německá firma Städler golf Courses. V zázemí osmnácti jamkového hřiště je i restaurace. Celé hřiště je automaticky zavlažované a na jeho ploše bylo v rámci lesnické rekultivace vysázeno na 700 velkých či středně vzrostlých stromů a 5 tisíc sazenic modřínu, dubu, jasanu, borovice a smrku.[6] Zázemí golfu, závlahy, konečné úpravy tvaru golfového hřiště, zatravnění, budování greenů a odpališť, byly hrazeny z vlastních prostředků Sokolovské uhelné.

Další významné výsypky v okrese Sokolov[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LEITGEB, Jiří. Velké rekultivační stavby v příměstské části měst a obcí Sokolovska. časopis Stavebnictví. 2010, čís. 8, s. 22–26. 
  2. Mapy.cz [cit. 2018-12-15]. Dostupné online. 
  3. Prohlížení – správní členění – Národní geoportál INSPIRE [online]. geoportal.gov.cz [cit. 2018-12-15]. Dostupné online. 
  4. JISKRA, Jaroslav. Z historie hornictví v obci Dolní a Horní Rychnov. Dolní Rychnov: Obecní úřad Dolní Rychnov, 2000. S. 59–60. 
  5. PROKOP, Vladimír. I tudy kráčely dějiny. Sokolov: Sokolovská uhelná a.s., 2001. S. 119. 
  6. PETŘÍKOVÁ, Martina. Environmentální pozadí golfových hřišť. Brno: diplomová práce - Masarykova univerzita, 2010. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]