Smolnická výsypka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Panoramatický pohled ze Smolnické výsypky směrem na severovýchod. Domy a komíny patří městu Nová Role.

Smolnická výsypka se rozkládá na ploše 616 ha mezi obcemi Nová Role, Chodov, Vřesová a Stará Chodovská. Výsypka ze severu navazuje na významný geomorfologický útvar Krušných hor. Jako na jediné sokolovské výsypce zde ještě pokračuje sypání materiálu z lomu Jiří a Družba společnosti Sokolovská uhelná. Sypání bude dokončeno v roce 2017 v maximální nadmořské výšce 550 m. Pod patou jižních svahů Smolnické výsypky se nachází lom Osmoza, kde se těží kaolin a v blízké budoucnosti se počítá také s jeho rekultivací. Západní část výsypky je využívána jako plaviště popílku elektrárny a generátorovny Vřesová. Oblast odvodňuje Tatrovický potok a Černý potok.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní krajina byla charakteristická velkým množstvím vodních ploch (rybníků) a protékal zde Černý potok, který oblast odvodňoval a který má v současnosti odkloněné koryto do Tatrovického potoka. Název výsypka dostala po zaniklé obci Smolnice.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

V budoucnu se počítá s rekreačním využitím oblasti. Již dnes se na východní části tělesa budují nové cyklostezky a provádějí se lesnické rekultivace. U jižní části výsypky byla na požadavek města Chodov vytvořena vodní plocha Bílá Voda se záměrem využít území jako koupaliště a rekreační zónu pro obyvatele města.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]


Sokolovsko: Seznam výsypek v Podkrušnohoří (vnější výsypky)