Rakouské markrabství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Východní marka)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rakouské markrabství
Ostarrîchi
Marcha Orientalis / Marchia Austriae
 Bavorské vévodství
 Uherská marka
9761156 Rakouské vévodství 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Rakouské markrabství po roce 1082
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
státní útvary a území
předcházející:
Bavorské vévodství Bavorské vévodství
Uherská marka Uherská marka
následující:
Rakouské vévodství Rakouské vévodství

Rakousy byly původně vytvořeny jako východní marka Bavorska na ochranu před Slovany a pro výboje proti nim pod původním názvem Marcha Orientalisbavorsky Ostarrîchi, česky Východní marka. Později bylo její přednostní funkcí ochrana před nájezdy Maďarů a stala se součástí říše římské jako rakouské markrabství. V roce 1156 bylo markrabství povýšeno na rakouské vévodství a během 13. století se začalo dělit na Dolní a Horní Rakousy.

Bavorské vévodství v 10. století s územním rozdělením: Marcha Orientalis na severovýchodě

České pojmenování Rakúsy, později Rakousy pochází od pohraničního hradu Ratgoz (dnes Raabs na soutoku moravské a německé Dyje), jehož název čeští obchodníci zkomolili na Rakús (nebo Rakuš). Podle něj pak pojmenovali okolní území a později celou zemi.[1]

Východní marka[editovat | editovat zdroj]

Dokument z roku 996, na kterém je poprvé dochovaná zmínka o Ostarrîchi

Za vlády Karlovců ve středověku se na místě budoucího Rakouského arcivévodství rozkládalo území dnes známé jako Marcha orientalis („Východní marka“), která ležela na původní Římské Panonské marce. Během 9. a 10. století vytlačovaly germánské kmeny původní slovanské obyvatelstvo. V roce 955 proběhla bitva na Lechu, v které vyhrála Východofranská říše a připojila toto území jako svoji východní marku.

Markrabství pod vládou Babenberků[editovat | editovat zdroj]

Později toto území přešlo pod Svatou říši římskou jako markrabství okolo roku 960. Od roku 976 se stalo toto území državou rodu Babenberků a bylo známé jako Ostarrîchi („Východní říše“, odtud také německý výraz pro Rakousko Österreich).

Reference[editovat | editovat zdroj]