Uspořená libra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Uspořená libra
Země ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazyk čeština
Délka 35 minut
Žánr komedie
Námět Sean O'Casey
Scénář Jan Werich, Ján Roháč, Vladimír Svitáček
Režie Vladimír Svitáček, Ján Roháč
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Jan Werich
Jiří Sovák
Stella Zázvorková
Jana Werichová
Vlastimil Brodský
Produkce Miloš Bergl
Hudba Evžen Illín
Kamera Rudolf Stahl
Střih Jan Kohout
Zvuk Jaromír Svoboda
Architekt Boris Moravec
Výroba a distribuce
Premiéra 1963
Uspořená libra na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Uspořená libra je československý televizní film z roku 1963. Divadelní hru irského dramatika Seána O'Caseyho z roku 1939 přeložila Jana Werichová a pro film upravil Jan Werich.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Sam a Jerry v podnapilém stavu přijdou na poštu. Ptají se, zda se zde vyplácejí peníze ze spořitelní knížky. Chtějí vybrat jednu libru. Přijdou k okýnku, ale Sam si nemůže vzpomenout, co chce. Do toho přijde paní, která se dotazuje, zda dopis zaslaný v 19:59 téhož dne dojde do Tararingapatamu v Burmě. Poštovní úřednice jí nemůže pomoci, neboť se to místo nenalézá v seznamu. Sam se musí podepsat pod formulář. Sam ukradl při cestě vlakem spolucestujícímu klobouk. Jerry nosí ukradený klobouk, Sam nosí Jerryho a neví, kam se poděl ten jeho původní. Při podpisu u pultíku obtěžují paní, která píše dopis do Tararingapatamu. Sam při podpisu roztrhne formulář a Jerry požádá o náhradní.

Poštovní úřednice zavolá policistu, aby zákazníky usměrnil. Sam se po peripetiích s velkými a malými písmeny konečně podepíše. Avšak poštovní úřednice shledá, že se podpis neshoduje s tím ve vkladní knížce a libru odmítne vydat. Mají si přijít další den. Oni však nechtějí odejít. Úřednice odmítne vrátit i vkladní knížku, protože by ji Sam ztratil a chce mu ji poslat poštou. To Sam nechce, neboť by ji dostala jeho žena. Stoicky klidný policista nakonec ty dva vykáže. Úřednice policistovi poděkuje, ten jí skládá lichotky a vyzná jí lásku. Sam se opět vrátí a začne vyhrožovat, že podá stížnost. Policista je opět vyhodí a Jerry se Samem odcházejí.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Jan Werich Sam Adams
Jiří Sovák Jerry
Stella Zázvorková žena s dopisem
Jana Werichová poštovní úřednice
Vlastimil Brodský policista

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]