Unité d'habitation (Marseille)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Unité d’habitation
Unité d'Habitation de Marseille 2.JPG
Základní informace
Architekt Le Corbusier
Poloha
Adresa 8th arrondissement of Marseille, FrancieFrancie Francie
Ulice boulevard Michelet
Souřadnice
Další informace
Kód památky PA00081373
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Unité d'habitation (doslova bytová jednotka) v Marseille představuje obytný blok vyprojektovaný Le Corbusierem z pověření státu a vybudovaný v letech 19471952. Sloužil jako vzor pro řadu podobných obytných bloků v Evropě a USA, mimo jiné i pro tři bytové domy na sídlišti Březenecká v Chomutově, lidmi přezdívané jako "Experiment". Stavbami unité d'habitation se inspirovali rovněž i brutalističtí architekti o několik desetiletí později.

Tento blok je jednou z nejvýznamnějších staveb moderní architektury 20. století. Budova působí celistvě a jako velká a těžká hmota. Tento dojem spočívá v řadě betonových rámů. Železobetonové průčelí domu je udáno lodžiemi. Díky zbarvení polychrómového průčelí stavba působí svěže. Přestože budova je do jisté míry revoluční, byla ve své době terčem kritiky pro přemíru užitého betonu a nevzhlednost způsobenou právě jeho šedí. Le Corbusierovi sloužil jako inspirace moskevský dům zaměstnanců ministerstva (komisariátu) financí Narkomfin, konstruktivistická stavba v Moskvě.[1]

Realizace obytné jednotky v Marseille předvedla, jak dosáhnout použitím železobetonu podobné hodnoty, jaké mají přírodní materiály jako kámen, dřevo nebo terakota. Budova poskytla 1600 obyvatelům dvoupodlažní byty a značné množství služeb (jesle, mateřská škola, družina, jídelny, knihovna, klubovny, přednáškové sály, dílny pro zájmovou činnost). Obytnou jednotku v Marseille někteří přirovnávají k malému městu, kde chodby představují ulice, vedoucí na střechu - náměstí. Na střeše se nachází prostor pro různé občanské aktivity (taneční škola, grilování, bazén). Jedním z dalších názvů jednotky je Cité radieuse (Zářící město).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Unité d’habitation (Marseille) na slovenské Wikipedii.

  1. Narkomfin: can a utopian housing project survive in modern Moscow? (anglicky). The Calvert Journal. 16. 4. 2014, s. 3. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]