Dětské jesle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Batole v jeslích se zabavuje prohlížením obrázkové knihy

Dětské jesle či pouze jesle je druh instituce, která má za cíl opatrovat a starat se o batolata ve věku od jednoho do tří let a tím umožnit jejich rodičům se věnovat dalším aktivitám jako je například zaměstnání. Jsou provozovány podobně jako školky převážně v ranních hodinách. Rodič zde na začátku dne dítě zanechá a personál se o něj v době jeho pobytu stará do doby, než si ho rodič opětovně vyzvedne.

Do března roku 2012 fungovaly jesle v ČR coby zvláštní dětská zdravotnická zařízení [1]. Podle nové zákonné úpravy [2] však jesle již nepatří mezi zdravotnická zařízení a jejich status není zákonem ošetřen.

Dětské jesle jsou provozovány ve většině států s fungujícími službami.[zdroj?] Jako alternativní cesta se využívá „paní na hlídání“, u které většinou nedochází k hromadění dětí a ta má za povinnost se starat pouze o menší počet dětí, čímž se dle některých[zdroj?] zlepšuje kvalita služeb.

Vliv na děti[editovat | editovat zdroj]

Pobyt v jeslích má rozličné dopady rozvoj a psychiku dítěte. Někdy se udávají i pozitivní vlivy, jako že se setkává s větším množstvím dalších dětí, což vede k rozvoji jeho sociálních vazeb, a také při kontaktu s dalšími dětmi je vystaveno zvýšenému riziku nákazy infekční nemocí, což může vytvořit imunitní protilátky do budoucího života.[zdroj?]

Odborníci se však koncentrují zejména na vlivy negativní, zejména pak pokud jde o nejmenší děti. Mluví se zejména o stresu z odloučení, dlouhodobém negativním vlivu na psychiku dítěte a poškozování vztahů dítěte s rodiči.[3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]