Ultramaraton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ultramaraton je běžecký závod na vzdálenost delší než 42,195 km, tj. klasický maraton.

Obecně existují dva typy ultramaratonských závodů: na uběhnutí určité vzdálenosti nebo na určitý čas, v němž je třeba uběhnout co největší vzdálenost.

Nejobvyklejší vzdálenosti činí 50 a 100 km (nebo 50 a 100 mil), dále dvoumaratony a více-maratony, závody na 6, 12, 24, nebo 48 hodin, ale i na 1000 km a další.

Nejvýznamnějším ultramaratonským závodem v Česku je Světový pohár v individuálním běhu na 48 hodin v hale, pořádaný každoročně v březnu na Brněnském výstavišti, který je doprovázený i šestihodinovkou jednotlivců a dvanáctihodinovkou jednotlivců a štafet.

V roce 2004 se konalo v Brně také mistrovství světa a mistrovství Evropy jednotlivců i národních týmů v běhu na 24 hodin.

Dále je v okolí Brna pravidelně organizován Moravský ultramaraton (MUM), který představuje 7 etap po 43 km v 7 dnech, a rovněž Transmoravský masochistický terénní běh na 80 - 100 mil (TMMTB), což je 130 - 160 km.

V Praze jsou organizovány ultramaratonské závody v parku Stromovka.

Nejlepším českým ultramaratoncem je Daniel Orálek, který se mimo jiné zúčastnil extrémního závodu s názvem Badwater Ultramarathon, který měří 217 kilometrů, celkové převýšení je přes 4000 metrů a teplota dosahuje místy až 48 °C. Každý měsíc se na stránkách behej.com umísťuje na předních příčkách v naběhaných kilometrech.

Dalším českým vynikajícím ultramaratoncem je Radek Brunner (SK Babice). Ten se dokázal vypořádat i se svou vzácnou nemocí a v posledních letech podává vynikající výkony. V roce 2014 dokonce porazil Daniela Orálka a stal se mistrem ČR na 100 kilometrové trati. [1]

Nejmladším ultramaratoncem v Česku se neoficiálně stal roku 2010 tehdy čtrnáctiletý René Uhrin z obce Sobotín nedaleko Šumperka, kdy se inspirován Johnny 'Sticky' Buddenem vydal na trasu dlouhou 100 kilometrů, kterou uběhl za 24 hodin a 20 minut. Agentura Dobrý den mu potvrdila, že o podobný kousek se nikdo v jeho letech nepokoušel a není v databázi rekordů, avšak pro velkou finanční sumu, která by musela být pro uznání rekordu zaplacena (přítomnost komisařů atd.) nebyl jeho výkon do databáze zapsán, stal se tak neoficiálně nejmladším běžcem v Česku na tuto vzdálenost. Podle pozdějších informací René připravuje běh na 100 mil, kdy se rozhodl tímto během symbolicky podpořit centrum Pavučinka v Šumperku a MAS Šumperk.

V USA se pořádají nejdelší "běžné" ultramaratony na 100 mil (cca 160 km), kde ve výsledkových listinách figuruje jediná češka Eva Pašťalková.

Nejdelší oficiální ultramaraton je od roku 1996 závod Self-Transcendence 3100 Mile Race.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


  1. BOŘIL, Vojtěch. gunTAO, s.r.o., 15.6.2015. Dostupné online.