Ukrzaliznycja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Ukrzaliznycja
Logo
Logo
Právní forma veřejná společnost
Založeno 1991
Sídlo Kyjev
Souřadnice sídla
Oblast činnosti doprava
Majitel Ukrajina
Oficiální web uz.gov.ua
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Elektrická jednotka ER-1 je typickým vozidlem pro příměstské vlaky. Trať SimferopolSevastopol.
Hlavní nádraží ve Lvově.

Ukrzaliznycja (ukrajinsky Укрзалізниця; plným názvem Державна адміністрація залізничного транспорту України / Deržavna administracija zaliznyčnoho transportu Ukrajiny) (VKM: UZ) je monopolní, státem vlastněná společnost provozující železniční dopravu na Ukrajině.

Ukrzaliznycja je s 375 000 zaměstnanci jedním z největších podniků v zemi. Generálním ředitelem je od ledna 2008 Mychajlo Kosťuk. Společnost vznikla roku 1991, kdy se se Sovětským svazem rozpadly také sovětské železnice. Společnost se dále člení na šest částí (názvy pocházejí ze sovětské doby, kdy byl např. Kyjev na jihozápadě SSSR):

Železniční síť[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinská železniční síť je relativně hustá, měří 22 300 km, z toho 9169  km je elektrifikovaných. V současnosti probíhá elektrifikace zejména v okolí Poltavy. Nejhustší síť má Halič a Donbas Tratě mají stejně jako v Rusku široký rozchod 1520 mm.

V provozu je 1684 železničních stanic. Hlavními železniční uzly jsou kromě největších měst také: Čop, Stryj, Kovel, Šepetivka, Žmerynka, Korosteň, Fastiv, Smila, Bachmač, Pomična, Synelnykove, Horlivka, Džankoj.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]