Turistická značená trasa 1980

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Turistická značená trasa 1980
Trasa 1980 na hrázi rybníka Pazderna
Trasa 1980 na hrázi rybníka Pazderna
Základní informace
Typturistická stezka
Délka9 km
ProvozovatelKlub českých turistů
Značenímodrá turistická značka modrá značka
Sezónaceloroční
Lokalizace
PolohaVýchodolabská tabule, Železné hory
ČeskoČesko Česko, Okres Pardubice
Souřadnice
Map
StartKladruby nad Labem
CílObří postele (rozc.)
Výškový rozdíl84 m
Nejvyšší bodObří postele 284 m
Nejnižší bodLabe 200 m
Zajímavostiviz turistické zajímavosti na trase
Některá data mohou pocházet z datové položky.

modrá turistická značka Turistická značená trasa 1980 je 9 km dlouhá modře značená trasa Klubu českých turistů[1] v okrese Pardubice spojující Kladruby nad Labem s hřebenem Železných hor. Její převažující směr je jižní.[2] Trasa je součástí východočeské větve Svatojakubské cesty.

Turistická trasa má svůj počátek Kladrubech nad Labem v místní části Jeleniště, kde přímo navazuje na shodně značenou trasu 1085 z Týnce nad Labem. Zároveň je zde výchozí červeně značená Turistická značená trasa 0434 do Přelouče. Trasa 1980 se přimyká k silnici, prochází kolem místního národního hřebčína a vede přibližně jižním směrem přes pastviny, přechází Labe a ústí do Řečan nad Labem. Na místním nádraží je vedena podchodem na jižní stranu železniční trati Kolín - Česká Třebová, přechází silnici II/322 a u motorestu se noří do lesa. Odtud je vedena přibližně jihovýchodním směrem k rybníku Pazderna, který ze západu obchází, a vstupuje do Zdechovic. V centru obce u místního zámku se nachází rozcestí se žlutě značenou trasou 7455 do Chvaletic. Trasa 1980 pokračuje přibližně jižním směrem podél Červeného potoka do svahů Železných hor ke skalnímu útvaru Obří postele. Bezprostředně za ním končí v nadmořské výšce 284 metrů na rozcestí se zeleně značenou trasou 3096 a odtud výchozí žlutě značenou trasou 7242 do Svojšic. V závěrečném úseku ze Zdechovic sleduje naučný Okruh Obří postele.

Historie[editovat | editovat zdroj]

  • Trasa byla dříve součástí trasy KČT 1085. Došlo k jejímu vyčlenění a přidělení čísla KČT 1980.
  • Před postavením podchodu v železniční stanici Řečany nad Labem vedla trasa východním směrem podél kolejí na nadjezd, křížila silnici II/322 a poté vedla cestou mezi zahrádkami ke trase stávající.
  • Ze Zdechovic k Obřím postelím vedla východnější souběžnou lesní cestou, nekončila u nich, křížila současné trasy 3096 a 7242 a pokračovala jižním směrem do Svobodné Vsi.[3]

Turistické zajímavosti na trase[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]