Obří postele

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obří postele
Obří postele - pohled od cesty
Obří postele - pohled od cesty

Vrchol284 m n. m.
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeskomoravská vrchovina / Železné hory / Chvaletická pahorkatina
Souřadnice
Obří postele
Obří postele
Horninažula
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obří postele jsou skalní útvar a zároveň vrchol s nadmořskou výškou 284 m v Železných horách, asi 1,5 km jižně od obce Zdechovice.

Obří postele jsou uskupení mohutných plochých žulových balvanů, tvořených hrubozrnnou chvaletickou žulou. Balvany se rozkládají v lese na nevysokém pahorku (ruwaru) na plochém hřbetu Chvaletické pahorkatiny. Největší a zároveň nejvýše položený balvan o délce šesti metrů nese název Duchna. Celý útvar vznikl chemickým zvětráváním a následně odnosem lavicovitě odlučné chvaletické žuly.[1]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Kolem Obřích postelí je vedena modrá turistická značená trasa 1980 spojující asi 300 metrů vzdálené stejnojmenné rozcestí s obcí Zdechovice. Z rozcestí dále vede zeleně značená trasa 3096 do Bernardova nebo Semtěše a žlutě značená trasa 7242 do Morašic. Název Obří postele nese i turistický okruh charakteru naučné stezky s výchozím a koncovým bodem ve Zdechovicích, který okolo vedoucí trasu využívá. Přímo u skalního útvaru se nachází turistické odpočívadlo a informační tabule.

Asi 300 metrů západně od Obřích postelí se nachází skalní útvar Gabrový výchoz.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOL. Geoprůvodce - speciální průvodce po geoparku Železné hory. Praha: Ministerstvo životního prostředí, 2014. Dostupné online. ISBN 978-80-87883-09-9. S. 47. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]